Historie VR technologie sahá až do 60. let minulého století, ale výrazného využití se jí dostalo až v 80. letech, tehdy zejména ve vojenském průmyslu v podobě leteckých simulátorů. Později vstoupila VR technologie i do dalších oborů, např. lékařství, inženýrských konstrukcí, ale samozřejmě největší rozmach zažila s aplikací v herním průmyslu. Postupně se virtuální realita stala součástí našeho života v mnoha oblastech.
Nyní přináší VR technologii do oboru stavebních materiálů vůbec poprvé společnost Baumit, která tak opět naplňuje svoji dlouholetou roli inovátora na stavebním trhu. V oblasti fasádních barev nabízí Baumit až neuvěřitelných 888 barevných odstínů, které prezentuje ve svém vzorníku Baumit Life. Velmi širokou nabídkou disponuje také v rámci kreativních fasádních struktur. Obojí poté interaktivně využívá v nové aplikaci Baumit Quido Virtuální realita s pomocí speciálních 3D brýlí a dvou ručních ovladačů.
„Naše zkušenosti ze současného trhu ukazují na fakt, že zákazník si v některých případech obtížně představí výslednou kombinaci zvoleného barevného odstínu nebo kreativní techniky na fasádě, byť má samozřejmě od nás k dispozici příslušné vzorníky. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli tento proces výběru našich materiálů přenést nově také do světa 3D virtuální reality,“ říká Vladimír Franc, business development manager ze společnosti Baumit, a dodává: „Naše nová aplikace využívající virtuální realitu tak přesouvá zákazníky nevšedně silným zážitkem do světa téměř neomezených možností v kombinaci odstínů barev a kreativních fasádních povrchů s cílem vytvoření finálního ztvárnění například rodinného domu ještě před jeho renovací nebo stavbou.“
Baumit Quido Virtuální realita se tak přidává k rodině ostatních aplikací s označením Quido, do níž patří například Baumit Quido Shop, Baumit Quido Creative, Baumit Quido Kalkulátor a další.
Zcela nová aplikace umožňuje v atraktivním modelovém prostředí objektu definovat jeho jednotlivé fasádní plochy včetně doplňkových ploch a soklů. Na tyto plochy lze virtuálně aplikovat vybrané barevné odstíny ze vzorníku Baumit Life, mozaikové omítky nebo jednotlivé kreativní techniky z nabídky společnosti Baumit. Právě tímto způsobem je možné vidět v ucelených plochách široké možnosti použití např. imitace dřeva, kamene nebo obkladových pásků. V tomto virtuálním prostředí lze však simulovat i další parametry, jako např. osu i vzdálenost pohledu na detail a celek objektu, světelné podmínky, a dokonce celkovou simulaci počasí. Ve výsledku nabízí tato aplikace zcela reálnou představu o finální podobě stavebního objektu.
V současné době Baumit umožňuje využití aplikace s VR technologií ve svých dvou centrech, a to v Brandýse nad Labem a v Modřicích nedaleko moravské metropole Brna. „Aby se mohli kolegové plně věnovat zákazníkům při využití virtuální reality v procesu výběru materiálů, je nezbytné objednání návštěvy v Baumit centru předem. Domů si zákazník odnese návrh v digitální i tištěné podobě. Svůj výlet virtuální realitou může navíc spojit s prohlídkou reálných vzorků odstínů omítek a barev. Pevně věříme, že netradiční forma virtuálního posuzování a výběru materiálů Baumit, kterou budeme nadále systémově vyvíjet, znamená další cestu ke zkvalitnění našich služeb,“ dodal Vladimír Franc.
Sdílet / hodnotit tento článek