REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na kladenské burze roste poptávka po nákupu energií

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) výrazně stoupl počet zájemců o nákup energií. Nejde jen o firmy nebo organizace, které byly nucené odejít od svých dodavatelů. Zvýšila se zejména aktivita odběratelů, kteří na ČMKB běžně energie nakupují a vyčkávali, zda po letošním prudkém růstu cen nenastane nějaká výrazná změna. Přestože cenová úroveň, na kterou byli zvyklí z minulých let, neklesla, začali nyní poptávat. Na dotaz to uvedl generální sekretář ČMKB Miroslav Hájek.
Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Hlavně v posledních třech týdnech podle něj stoupá množství poptávek po nákupu energií, především na období roku 2022. "Vlivem nestability cen obou komodit je však momentálně obtížnější dosáhnout střetu s nabídkou dodavatelů energií," uvedl generální sekretář. Dodal, že cena elektrické energie i zemního plynu na burze do značné míry kopíruje vývoj cen obou komodit na evropské energetické burze EEX. "Od července 2021 došlo k nárůstu ceny za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny cca o 77 procent, u zemního plynu dokonce o 88 procent ceny za MWh oproti ceně jedné MWh zemního plynu obchodované na konci července 2021," doplnil Hájek.

V loňském roce na ČMKB zaznamenali rekordně nízké ceny plynu, ale letos 10. září překročila cena roční dodávky plynu 1000 korun za MWh, což je více než dvojnásobek loňských cen. Od té doby ceny dále stoupají. "Roční dodávka plynu na rok 2022 se v polovině září začala na burze obchodovat na úrovni 1200 korun za megawatthodinu, ale počátkem října šla ještě výš a tento týden atakovala hladinu 1700 korun za MWh," řekl Hájek.

Podle něj je obdobně dramatický cenový vývoj u ročního kontraktu na odběr elektřiny na rok 2022, který se ještě v první třetině září uzavíral za 2500 korun za megawatthodinu, koncem září prolomil hranici 3000 Kč/MWh a nyní se obchoduje roční kontrakt na rok 2022 mezi 3500 a 4100 Kč. Podstatně levnější jsou kontrakty na rok 2023, které se i teď v říjnu pohybují na 2400 až 2700 korunách za MWh.

Za tři čtvrtletí roku 2020 měli odběratelé na ČMKB nakoupeno 6,2 milionu megawatthodin elektřiny a plynu. Makléřské společnosti (dohodci) působící na ČMKB tehdy klientům dokázaly zajistit nákupy v době uzávěry ekonomiky, a tedy v době cenového propadu, který připadl druhé a třetí čtvrtletí roku 2020. Letos je situace jiná, ceny energií byly od počátku roku na vyšší úrovni než v roce 2020, a proto řada odběratelů s nákupem vyčkávala. "Do konce září byly letos na ČMKB kontrahovány čtyři TWh elektřiny a plynu, tedy zhruba dvě třetiny loňského objemu," uvedl Hájek.

Podle něj, i když letos na burze nakoupí řada nových zájemců, zatím její vedení nepředpokládá, že překročí loňské objemy (6,4 milionu MWh). Důvodem je i to, že dohodci doporučovali klientům nákup a fixaci cen nejčastěji na dvouleté období, proto má velká část odběratelů energie nakoupené z loňského roku i na rok 2022.

"Ceny na rok 2023 a 2024 jsou sice nyní výrazně nižší než kontrakty na rok 2022, ale v současné turbulentní době, kdy cenový vývoj často postrádá fundamentální základ, je velmi problematické posuzovat, co je výhodné a co výhodné není. O to důležitější je nyní práce komoditních dohodců, o jejichž rady se účastníci burzovního trhu nyní mohou opřít," dodal Hájek.

Na energetickém trhu ČMKB nakupují převážně menší podniky a dlouhodobě zhruba 600 měst a obcí, ale přibývají další zájemci, kteří mají špatné zkušenosti od dodavatelů, kteří jim vypovídají uzavřené smlouvy. Burzovní kontrakt je oproti tomu bezpečnější způsob pořízení energií. ČMKB vznikla v roce 1995, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci od roku 2002.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA