Doposud nejzávažnější vlna koronavirové krize pomalu odeznívá a zájem o byty (nejen) ve velkých městech znovu stoupá. Stojí za ním jak návrat studentů a pracujících do žádaných lokalit, tak přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru.
Mnozí jedinci se tak raději spokojí s pronájmem, při hledání bytu se však často potýkají s početnou konkurencí. Stačí sledovat nabídky realitních kanceláří nebo inzertní portály, kde se o jeden pronájem často uchází hned několik desítek zájemců, a to sotva pár hodin po uveřejnění inzerátu.
Kde si za pronájem připlatíte? Nejdráž je v Praze
Vlastníci bytů chtějí vzniklé situace přirozeně využít. Máte-li zájem o pronájem, Praha a další univerzitní či pracovně atraktivní města patří tradičně mezi vůbec nejdražší místa pro život. V září 2021 jste mohli za pronájem metru čtverečního obytné plochy v Praze zaplatit až 280 Kč.
Mohlo by se tedy zdát, že investiční byty představují skvělou příležitost pro zajištění stabilního a dlouhodobého přivýdělku. Je tomu však doopravdy tak?
Co je nutné vzít v potaz předtím, než podepíšete kupní smlouvu?
Pokud vám k nákupu bytu nestačí našetřené úspory, většinou se bez úvěru neobejdete. Chcete-li však vědět, zda (a v jakém časovém horizontu) se vám investice vrátí, je potřeba zohlednit nejen výši samotného úvěru, ale také úrok, cenu nemovitosti a výši nájmu.
Při výběru investičního bytu vezměte v úvahu i další faktory, jako je například:
- lokalita – v současnosti stoupá poptávka po bytech na městských periferiích nebo v rekreačních oblastech, kam znovu míří turisté;
- stáří bytové jednotky – starší byty mohou lákat kupce na nižší cenu, ale případná rekonstrukce celou investici nakonec o dost prodraží);
- stav rezerv bytového fondu – pokud se ve společném fondu nenachází dostatek finančních prostředků na opravy domu, možná vás brzy čeká další velká investice, až budete muset nechat zateplit okna nebo balkon.
Konečný verdikt: Investovat, nebo ne?
Investice do nemovitosti má smysl i v dnešní době, investiční byt je však potřeba vybírat obzvlášť pečlivě. Vyplatí se zvážit nejen polohu bytu, ale rovněž jeho cenu, stav i náklady na případnou údržbu.
Zároveň je potřeba také bedlivě sledovat vývoj cen nemovitostí a myslet trochu „do budoucnosti“. I když jak ukázaly předcházející roky, některé události, které mají na realitní trh významný dopad, lze předvídat jen stěží.
Sdílet / hodnotit tento článek