Prvním krokem by vždy měl být profesionální rozbor vody. Žádná univerzální filtrace, která by vyřešila všechny problémy s kvalitou vody, totiž neexistuje. Řešení vám musí odborník navrhnout na míru. V praxi se pak můžete setkat s mechanickou filtrací, úpravou vody a dezinfekcí vody. Nejčastější je jejich kombinace.
Filtry mechanických nečistot z vody odstraní jemné částice písku, rzi apod. Nejčastěji se využívají při filtraci vody ze studny. Mechanické znečištění vody nepředstavuje velké zdravotní riziko, ale může poškodit spotřebiče a zanášet potrubí, takže z finančního hlediska je určitě tato investice výhodná. Pro technické účely se používá i tzv. membránová filtrace neboli reverzní osmóza, voda vyrobená tímto způsobem ale není pitná a v žádném případě se nehodí do domácností.
Úpravny vody jsou filtry, které odstraňují ve vodě rozpuštěné látky. Fungují na bázi různých chemických a fyzikálních reakcí podle druhu zachytávaných látek. Nejčastěji se můžete setkat s uhlíkovými filtry, které se používají při úpravě vody ze studny i z vodáren. Aktivní uhlí díky své porézní struktuře zachytí široké spektrum škodlivin od chloru přes mikročástice způsobující zákal až po některé mikroorganismy. Uhlíkový filtr navíc zlepšuje vůni a chuť vody. Mezi úpravny vody se řadí i např. změkčovače a odželezňovače vody.
Pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů, je nezbytná i její dezinfekce. Uhlíkový filtr sice zachytí i většinu mikroorganismů, není ale plnohodnotnou náhradou dezinfekce.
Sdílet / hodnotit tento článek