REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dva měsíce neotevřeli okna. Reálné zkušenosti z bytu, kde mají větrání s rekuperací

Mají čerstvý vzduch a za topení ušetří. Přinášíme zkušenosti po necelém roce od spuštění řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací) v rekonstruovaném bytě. V bytě jsme osadili čidlo na měření kvality vzduchu a zeptali jsme se na reálné zkušenosti obyvatel, hlučnost systému i spotřebu elektřiny. Ale vše postupně.
Ilustrační obrázek, okno - zdroj: fotolia, ronstik

Rekonstrukce starého bytu pro bydlení mladé rodiny

Jedná se o cihlový bytový dům z let 1965-1970. Byt má rozlohu 60 m2 v předělané dispozici 3+kk. Byt prošel kompletní revitalizací. Mimo jiné byla namontována plastová okna, vyměněny vchodové dveře do bytu a zrušen odtah z WC a koupelny do domovní větrací šachty. Došlo tedy k utěsnění bytu.

„Vyzdívanou větrací šachtu jsme nechtěli využít, docházelo skrze ni k přeslechům z ostatních bytů. Báli jsme se v bytě plísní a chtěli jsme doma čerstvý vzduch. Proto jsme se rozhodli pro řízené větrání,“ komentuje své prvotní úvahy majitel.

O bytě jsme psali již dříve, tehdy jsme si s majitelem povídali o přípravě instalací:

Byt má vlastní plynový kotel, kombinovaný s průtokovým ohřevem vody. Byl osazen samozřejmě spotřebič typu C – tedy kondenzační kotel s vlastním přívodem spalovacího vzduchu. Varná deska je elektrická, digestoř cirkulační bez odtahu do exteriéru. V bytě není žádný spotřebič vyžadující vzduch z interiéru.

Bydlí zde dvě dospělé osoby a nově jedno dítě-kojenec. Majitel přes větší část týdne pracuje doma, manželka na mateřské dovolené, v bytě tak všichni tráví někdy i celý den.

V bytě 3+kk bydlí dva dospělí a nově i jedno miminko. Čidlo Protronix pro měření kvality vzduchu bylo umístěno na dětské postýlce. Nahoře spiropotrubí. Foto: Petr Veselý

Větrání a rozvody vzduchu

Srdcem systému je větrací jednotka Regulus Sentinel Kinetic B.

„Větrací jednotka je poměrně jednoduché zařízení. Uvnitř zatepleného bílého boxu jsou dva tiché ventilátory, plastový výměník, dva filtry a řídící jednotka s ovládáním. Vzduch odváděný z interiéru předá teplo vzduchu příváděnému zvenčí, aniž by se smíchaly,“ přibližuje funkci větrání technik z firmy Regulus.

Jednotku Regulus lze instalovat v levé i pravé variantě a umístit na stěnu, těsně pod strop. Vešla se do kuchyňské linky. Projektována byla na stěnu, na které je již umístěn plynový kotel, stojí tu i lednička a kávovar, osazena bude mikrovlnka.

„Vymyslet a poskládat to k jedné stěně byl tetris, doslova hodinářská práce, řešil se každý centimetr. Dbalo se na přístupnost technologií pro opravy a výměny a přístupnost komínu pro revizi,“ uvádí majitel.

Důležitá je i příprava instalací pro jednotku, o které jsme si povídali při našem prvním setkání. Musí mít samozřejmě vzduchovody. Majitel upřesňuje: „Vedou do ní čtyři potrubí průměru 125 mm s tepelnou či akustickou izolací. Je nutné přivést elektřinu, ideálně s vlastním jističem. Zapomenout se nesmí na odvod vody – kanalizaci na kondenzát, která musí mít ještě sifon. Já využil sifon pro klimatizační jednotky, který se díky plováku uzavře, pokud vyschne. Velké množství kondenzátu totiž vzniká především v zimě ale v létě nikoli.“

Rozvody vnitřního vzduchu do místností jsou z pozinkovaného spiropotrubí zavěšeny viditelně pod stropem. Instalovat celoplošný podhled a umístit rozvody do něj, nebylo možné z důvodu malé světlé výšky místnosti. K tomu majitel dodává: „Celý interiér je navržen v moderní barevnosti, používáme zde záměrně hodně bílou, šedou, kov. Viditelné kovové trubky v místnosti nám nijak nevadí, není jich moc a jsme s technickým vzhledem spokojeni. Je to pro nás přijatelnější než sádrokartonové kastlíky bez dalšího účelu. Kastlík využíváme jen pro zakrytí tepelně izolovaného potrubí. Navíc když potrubí není zakryto, je možné jej kdykoli rozebrat, nahradit, vyčistit atp. Potrubí jsem osazoval svépomocí, celé je rozebíratelné na menší kusy. Využil jsem tvarovky ze systému Lindab s integrovaným těsněním, abychom nemuseli přelepovat spoje nevzhlednou páskou.“

Rozvody potrubí a celý interiér byl řešen tak, aby potrubí tvořilo přirozenou součást interiéru. Technický vzhled materiálů, bílá, šedá a kov jsou doplněny a zjemněny masivním dřevem. Foto: Petr Veselý

A jak se v bytě s řízeným větráním bydlí? Zkušenosti majitele ověřené měřením

Redakce ESTAV.cz do bytu zapůjčila čidlo pro měření kvality vzduchu od Chrudimské firmy Protronix. Toto čidlo odesílá data na internet, kde lze odkudkoli sledovat a zaznamenávat do grafu kontinuální vývoj hodnot teploty, relativní vlhkosti vzduchu a oxidu uhličitého – ten nás bude zajímat nejvíce, jakožto ukazatel kvality vzduchu. Čidlo bylo umístěno v ložnici, poblíž dětské postýlky.

Jednotka běží v tomto bytě kontinuálně na 17 % svého výkonu. Při spuštění vysokého režimu, tlačítky na WC, v koupelně nebo v kuchyni jednotka běží krátkodobě na 60 % výkonu ventilátorů. „Jednotka běží na malý výkon, je velmi tichá. Zároveň je zavřená v kuchyňské skříňce. Ani v noci její chod nevnímáme. Kdo má dobrý sluch, ten ji uslyší, pokud bude v bytě ticho. Lednička šum jednotky ale spolehlivě přehluší, nemluvě o pračce, myčce nebo topení,“ doplňuje majitel.

Z tři týdny probíhajícího měření na přelomu listopadu a prosince sondou Protronix vyplývá, že při spuštěném větrání hodnota CO2 nikdy nepřekročila normovou hodnotu 1500 ppm (maximální hodnota pro vnitřní prostřední dle vyhlášky č. 268/2009 Sb.) a to při zcela běžném a nijak neomezovaném využívání bytu. Když byla jednotka experimentálně vypnutá, vylétly hodnoty v noci rychle k hranici 2000 ppm. Tam to již majitel nevydržel a zvyklý na čerstvý vzduch navzdory domluvenému redakčnímu experimentu větrání opět spustil.

Pro demonstrativní příklad vývoje CO2 ukážeme graf ze dvou podzimních dní, během kterých se neotevírala okna a větrání bylo v běhu. Je na něm vidět, kdy obyvatelé odešli z bytu na procházku – dvě výrazná déletrvající klesání, kdy se vrátili nebo šli spát – stoupání, kdy u nich nastal hluboký spánek (postupné snižování a stagnace hodnoty v noci). Jen krátce překročila hodnota CO2 1200 ppm (kde již většina ukazatelů hlásí nutnost vyvětrání) a to v době, kdy přišla do bytu návštěva, poté všichni odešli na procházku. Rozdílnost v průměrné hodnotě obou dní je způsobena častějším (první den) či méně častým pobytem v ložnici, kde bylo čidlo umístěno, dveře do ložnice jsou stále otevřené.

Měření čidlem Protronix – úroveň oxidu uhličitého (ppm) v ložnici za 48 hodin při spuštěném větrání bez otevírání oken. Zdroj: Protronix čidlo, zpracování dat redakce

Kvalita se držela okolo ideální doporučené a ekonomické hodnoty 1000 ppm. Pro dosažení stálejší hodnoty, která nebude nikdy přesahovat 1000 ppm, je potřeba využít řízení jednotky pomocí čidel CO2 v každé místnosti. Jednotka pak upravuje otáčky ventilátorů dle aktuální situace. Řízení dle koncentrace CO2 zde není využito z finančních důvodů. „Příprava kabeláže na čidla je v místnostech udělaná, nakonec jsme je ale neinstalovali,“ dodává majitel bytu.

Výsledky z měření CO2 v noci v ložnici bez řízeného větrání v jiném bytě si můžete přečíst na TZB-info.

Vlhkost vzduchu se v našem sledovaném bytě udržovala většinově na optimálním rozmezí okolo 50 %. V bytě se vaří, pere a suší prádlo. Špičky v grafu jsou způsobeny otevřením dveří z koupelny po sprchování. Relativní vlhkost bude vždy ovlivněna venkovní teplotou. V zimě jsou hodnoty vlhkosti v interiéru nižší. Proč tomu tak je, si přečtěte v článku o vlhkosti vzduchu na ESTAV.cz. Sledovaná větrací jednotka nemá výměník uzpůsoben na zpětný zisk vlhkosti.

Měření čidlem Protronix – relativní vlhkost (%) v ložnici za 48 hodin při spuštěném větrání bez otevírání oken. Zdroj: Protronix čidlo, zpracování dat redakce

„Systém větrání nás v bydlení nijak neomezuje ani nelimituje. Je to pohoda. Nemusíme myslet na otevírání oken, neděláme si zde průvan, netrávíme se zkaženým vzduchem, nepouštíme ven drahocenné teplo. Bez řízeného větrání bychom museli otevírat okna každé dvě hodiny, a to i v noci, což je samozřejmě nereálné. Naopak, když se venku udělá slunečno nebo chceme ochladit byt před spaním, otevřeme si okno. Dokud větrání nebylo spuštěno, přišli jsme do bytu po procházce či po dovolené a padl na nás těžký hutný vzduch. Museli jsme ihned po příchodu větrat průvanem a zase ohřívat byt. Dnes už ne. Přijdeme domů a máme krásně vyvětráno a teplo zároveň, už je to tak přirozené, že se nad tím ani nepozastavíme. I přesto, že máme kvalitní okna s trojsklem, ráno v zimě byla bez větrání mírně orosená ve spodních rozích. Tuto zimu máme poprvé větrání spuštěné a k rosení skel nedochází.

Větrání je dobré i kvůli odérům z WC nebo mycích a pracích prostředků. Ty skladujeme na WC a v koupelně. Prach a vypařující se látky se tak nešíří po bytě. V obytných místnostech jsou přívody vzduchu – je tam tedy mírný přetlak a na WC a v koupelně mírný podtlak, tam jsou zase odtahové otvory. Z přívodních otvorů není cítit žádný průvan, rychlost vzduchu je malá a vzduch ani když venku mrzne, není nepříjemně chladný právě díky zpětnému zisku tepla,“ zmiňuje majitel podrobnosti.

Spotřeba elektřiny domácnosti s řízeným větráním

Spotřebu elektrické energie jsme sledovali v energeticky asi nejnáročnějším období, od 20. prosince do 20. ledna. "Máme malé dítě, pračka jede každý den, myčka prakticky také. Počítač a internet jsou spuštěny neustále, pracuji z domu. Před Vánoci se více peklo, vařilo. Jsou to i nejtemnější dny v roce, více se svítilo, jelikož se malý kojí svítí se často i v noci. Hodně času jsme trávili doma," uvádí majitel podrobnosti provozu domácnosti. Spotřeba elektřiny při tomto provozu ve sledovaném období byla 120 kWh, což je mírně pod průměrem standardní spotřeby domácnosti. K tomu dodává: "Předpokládám, že v létě výkon větrání stáhnu na nutné minimum. V létě větráme ventilačkami i když nejsme doma. Navíc v létě jsme častěji mimo byt. Spotřeba elektřiny tak bude v jiné měsíce určitě nižší. Větrací jednotka se svým provozem na roční spotřebě elektřiny projeví jen malým procentem. Úspory i další benefity převažují."

Pohled do nitra větrací jednotky Regulus Sentinel Kinetic B. Hrdla pro přívod vzduchu jdou přestavět do vodorovné polohy, uprostřed jednotky je protiproudý výměník tepla. Nad ním jsou vidět filtry, dole pak ovládací panel. Zdroj: Regulus

Co by se dalo na větrání v tomto bytě udělat lépe

„Zaprvé bych větrání určitě dokončil dříve, ne po několika letech. Ale vážně. Vše jsem dělal svépomocí či s elektrikářem, jen jednotku do provozu uvedl technik z Regulusu. Nedostatečným studiem systému jsem si při projektování neuvědomil doporučení o předehřevu vzduchu pro případ tuhých zim a nemám ho zde. Ale uvidíme, jednotka má inteligentní odmražení, aby se nepoškodila. Zatím tu velké a dlouhé mrazy nebyly a jednotka si s tím vždy poradila. Pokud se ukáže předehřev nutný, nainstaluji ho.

Druhou věcí je vedení jednoho potrubí skrze koupelnu. Dnes bych zde volil spíše zateplené potrubí zakryté podhledem. Povrch kovového potrubí se při delším sprchování hodně rosí. Uvidíme, zda to bude dělat větší problémy. I to mohu lokálně předělat na ploché zateplené a plastové potrubí a osadit podhled, pokud s tím nebudu v budoucnu spokojený."

Půdorys bytu a pohled na stěnu v kuchyni. V menším bytě nebyl prostor pro snížený podhled, ani pro technickou místnost. Autor návrhu: Pavel VeselýPůdorys bytu a pohled na stěnu v kuchyni. V menším bytě nebyl prostor pro snížený podhled, ani pro technickou místnost. Autor návrhu: Pavel Veselý

K majitelem navržené trase rozvodů by šlo podotknout, že pokud je to možné, je lepší navést vzduch do místa dále od dveří (na protilehlou stěnu) a poblíž radiátoru (aby se přiváděný vzduch dohřál). Nicméně to by zde vyžadovalo složitější vedení nebo podhledy. Umístění výústek je částečně kompenzováno směrováním vzduchu z výdechů. Vzduch je nasměrován šikmo na strop, vzduch se tak dostane "přilepen ke stropě" dále do místnosti. Navíc místnosti nejsou nijak rozměrné i proto je řešení dostačující.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: akad. arch. Aleš Brotánek, ABatelier Sedlice

Zateplili s rozmyslem i dotacemi. Byty větrají s rekuperací tepla. Příkladná rekonstrukce bytových domů na Příbramsku

Obnova dvaceti bytových domů na sídlišti z 50. let v Milíně nedaleko Příbrami. Komplexní stavební úpravy se týkaly zateplení, výměny oken a dveří, instalováno bylo řízené větrání se zpětným získáváním tepla; změnil se i celkový způsob vytápění. Výrazně se tak zvýšil uživatelský komfort a snížily se náklady na energie.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA