REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pražská Fashion Aréna a akce Hodina Země

V sobotu 26. března se koná každoroční celosvětová kampaň Earth Hour na podporu ochrany planety, jedním z poselství akce je upozornit na nadměrné a zbytečné svícení. Na jednu hodinu tak vypnou světla tisíce objektů, měst a obcí po celém světě. V rámci Hodiny Země se do tmy ponoří i pražská Fashion Aréna
Ilustrační foto, pražská Fashion Aréna, zdroj Fashion Arena Prague Outlet

Navzdory tomu, že se loňská Hodina Země konala v době přetrvávající pandemie covidu-19, zapojilo se do ní celkem 145 obcí, 110 organizací a 6 památek. Jednou z institucí bylo také nejnavštěvovanější pražské outletové centrum Fashion Arena Prague Outlet. Vzhledem k loňskému čtyřměsíčnímu lockdownu maloobchodů v úvodu roku se ale jednalo spíše o symbolické gesto podpory.

 „Loni jsme touto dobou fungovali v omezeném režimu a v téměř zavřeném centru jsme se snažili svítit opravdu jen na nezbytných místech. Letos už slavíme Hodinu Země za plného provozu, proto jsme se rozhodli zhasnout parkoviště, pasáž a části osvětlení vnějšího pláště dokonce na celou noc. Což znamená úsporu zhruba 800 kWh,“ říká Michal Hnilica, technický ředitel outletového centra Fashion Arena Prague Outlet.

Michal Hnilica, technický ředitel outletového centra, zdroj: Fashion Arena Prague Outlet

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, za níž stojí Světový fond na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal už v roce 2007 v australském Sydney, jeho organizátoři chtěli atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Myšlenka se později rozšířila do celého světa, poslední sobota v březnu se tak pro planetu stala „černou“. V Česku událost zarezonovala v roce 2010 a každým rokem její popularita stoupá. 

Ostatně akce podporující šetrnější chování k přírodě nebo podporující různorodost a biodiverzitu jsou stále populárnější i mezi českými firmami. Již zmiňovaná Fashion Aréna využila omezení provozu na počátku loňského roku například ke zbudování kompostéru, který má přispět k efektivnějšímu a udržitelnějšímu třídění. Zaměstnanci se podíleli i na výsadbě ovocných stromů v okolí nebo stavbě dvou včelích úlů. V posledním roce centrum také instalovalo zatravněnou střechu, která slouží jako tepelná izolace a pomáhá k nižší produkci CO2.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: AdobeStock – Fanchy

Stát zabaví nemovitosti neznámých vlastníků. Proč je to dobře?

Od 1. ledna 2024 budou přecházet do vlastnictví státu pozemky neznámých či nedostatečně identifikovaných vlastníků. Tato situace, která nastává s novým rokem, přináší řadu praktických změn. Největší změnou a přínosem bude uvolnění dosud zablokovaných pozemků s neznámými nebo nedostatečně…

Foto: Crest Communications

Moderní, úsporné a zelené kancelářské budovy. Jaké máme v Česku?

Příjemné pracovní prostředí motivuje a kancelářské budovy jsou stále sofistikovanější a zelenější, ukazují studie. Stavby musejí být kompatibilní s moderními technologiemi uvnitř budovy, nový přístup ke správě budov počítá s integrovaným facility managementem.