Přírodní kámen patří spolu se dřevem mezi nejstarší stavební materiály. Po staletí byl vyhledávaný pro tvrdost, odolnost, krásu a schopnost vzdorovat ohni i teplotám. Nezměnil to ani nástup moderních technologií, díky kterým je možné stavět rychleji, pohodlněji a levněji. Protože ušlechtilému kameni přejí v posledních letech návrháři i aktuální trendy, setkat se s ním můžete i v běžných domácnostech.
Kámen je nejen nadčasový, ale také variabilní materiál. Umožní vám vytvořit z obyčejného kusu nábytku originál, vynikne na moderních plastických obkladech, krytech topení, zařizovacích předmětech i nejrůznějších dekoracích. Dobře si také rozumí s jinými materiály. Efektní spojení vytváří především v kombinaci s přírodním dřevem, sklem, plastem, neutrální nerezovou ocelí, teplými odstíny zlata nebo hřejivou mědí.
Rafinovaný kabát pro stěny
Máte minimalistick bydlení vyřešené a rádi byste si dopřáli stěnu z přírodního kamene? Zkuste experimentovat s moderními obklady stěn. K dostání jsou například desky s neopracovaným surovým kamenem, s jemným plastickým vzorem i zcela hladké kusy, skrz které prosvítá světlo. Levnější možností jsou vnitřní obklady věrně imitující povrch kamene. Vyrobeny mohou být ze sádry, betonu, necyklového plastu či rostlinných vláken. Výhodou interiérových 3D panelů je také to, že slouží jako tepelná a částečně i zvuková izolace.
Pokládají za použití speciálního lepidla a pro závěrečné ošetření a chranu se používá impregnace. K většině obkladů se vyrábí vnější rohy, které umožní přirozený přechod mezi rohem a stěnami.
Vařte bez škrábanců
V jižních částech Evropy není kamenná pracovní deska, ostrůvek nebo obklad z ušlechtilého kamene v kuchyni žádnou inovací. Setkáte se s nimi poměrně často třeba ve Španělsku nebo Itálii. Nejpraktičtější volbou do kuchyně je deska ze žuly, protože jí neublíží nůž ani teploty do 250C. Mramor, travertin nebo pískovec se používají také, ale jsou náchylnější k poškození. Volba povrchové úpravy je zcela na vás. Všechny zmíněné kameny jsou k dostání ve vysokém lesku, pololesku nebo do matu se zachováním jemné struktury.
Musíte však počítat s vyššími náklady a náročnou manipulací při instalaci. Nevýhodou je také vysoká hmotnost, křehkost a pórovitost kamene. Zabránit nasáknutí mastnotou a nečistotami lze naštěstí speciální impregnací, jež na povrchu kamene vytvoří ochrannou paropropustnou vrstvu. Tvar pracovní plochy i rozměr může být atypický. Kuchyňský dřez se obvykle vsazuje do desky horem. Pro specializovanou kamenickou firmu není problém vyříznout i další otvory, třeba pro vodovodní baterii, varnou desku či drtič odpadků.
Obklopte se mramorem
Hledáte do moderního příbytku efektní materiál, který nestárne? Trendy a přitom nadčasová je kresba bílého mramoru. Vynikne i na tak malé ploše jako je deska na konferenčním nebo odkládacím stolku nebo v podobě nejrůznějších interiérových dekorací a doplňků. Pokud si nemůžete dovolit utrácet a přesto vás mramor láká, zkuste si domov zkrášlit mramorovou maličkostí - vázou, kuchyňským prkénkem, táckem, svícnem, háčkem, fotkou, tapetou nebo obrazem.
Inspirujte se u designérů
Z materiálů, jež odolají zubu času i vrtkavosti módních trendů, lze vytvořit ledacos. Celou kolekci nábytku z různobarevných kusů přírodního kamene vytvořila pod názvem Erthquake 5,9 například španělská designérka Patricia Urquila pro značku Budri. Na luxusní vzhled a kresbu přírodního mramoru ve spojení s leskem kovu sází tradičně návrhář Tom Dixon.
Neomezujte se barvou ani tvarem
Při zařizování interiéru nemusíte být limitováni barvou, strukturou nebo tvarem kamene. Sladit perfektně interiér vám umožní směs rozemletých minerálů a polyesterové nebo akrylátové pryskyřice. Vlastnosti a způsob využití umělého kamene závisí na druhu a poměru ingrediencí. Asi nejblíže k přírodnímu kameni má konglomerovaný kámen (např. Technistone), který vzniká smícháním směsi s velkým poměrem kamene s polyesterovou pryskyřicí.
Druhá kategorie umělých kamenů, do které patří Corian či Hi-Macs, je založena na bázi akrylátových pryskyřic a přírodních minerálů. Lze je opracovávat jako dřevo, řezat a napojovat beze spár. Oproti přírodnímu kameni mají velkou výhodu v možnosti výběru barvy, struktury i libovolnému tvarování.
Využijte optické triky
Pokud si nemůžete dovolit větší investici, zkuste pracovat s kamenem na malých plochách a využívejte optických triků, které nacházejí uplatnění při výmalbě stěn. Místnosti dodáte netradiční vzhled už tím, když kámen použijete jako akcent na detailech, ozdobíte vhodný kousek stěny, sloup, krb nebo roh.
Zahrajte se stylově!
Pustit domů teplo můžete i jinak než pomocí klasického topného tělesa, konvektoru nebo podlahového vytápění. Velmi elegantně vypadá v interiéru například podsvícené designové topení, které kryje deska z přírodního kamene. Protože je materiál velmi tenký, umožňuje, aby světlo příjemně prosvítalo.
Kamenná lázeň
Do koupelny se hodí přírodní kámen mnohem více než dřevo. Je odolnější vůči vlhkosti a méně náročný na údržbu. Efektně vypadá zejména na velkých plochách beze spár, ale nezklame ani na menším prostoru. Užívat si ho lze na stěnách, podlaze i solitérech jako vana nebo umyvadlo. Vybrat si můžete z řady typů designů a barev.
Nádech extravagance dodá koupelně spolehlivě velkorysá vana v barokním stylu nebo kousek posetý reliéfy. Pokud si chcete dopřát krásu kamene bez přestavby a velkých výdajů, vsaďte na drobné zařizovací předměty. Velmi populární jsou jednoduché mýdlenky, tácky, zásobníky na tekuté mýdlo a nádobky na vodu.
Nadčasová krása z darů přírody
Nemůžete si dovolit utrácet za design a dekorace? Zkuste pracovat s tím, co nabízí příroda. Výborně v interiéru vypadají například různě velké kamínky a oblázky, které najdete venku na procházce. Jinou možností je přivézt si z chalupy opracovaný kámen s patinou, který lze použít jako podstavec pod umyvadlo. Zajímavě bude vypadat také menší starobylý kamenný žlab.
Sdílet / hodnotit tento článek