REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak na originální cihlovou fasádu?

Vybíráte fasádu pro svůj dům? Chcete, aby byla praktická, designová, a aby dlouho vydržela? Zvolte fasádu s obkladovými pásky, které jsou stále velmi oblíbené. Obkladové pásky nabízí široké možnosti jak kombinovat s jinými materiály a styly. Přečtěte si, jak na originální cihlovou fasádu od A do Z.
Zdroj: WEST BRICK

Častá otázka: cihly nebo pásky?

Pokud chcete cihlovou fasádu, máte dvě možnosti - a to z klasických lícových cihel, nebo z cihlových pásků. Cihlové obkladové pásky se vyrábí buď z vypálených lícových cihel nebo jsou vypáleny přímo z hlíny již v rozměrech pásku. Obojí řešení je samozřejmě možné a výsledek je téměř nerozeznatelný. Rozhodnutí by ovšem mělo padnout hned v počátku výstavby. Brát byste měli v úvahu to, že obklady z cihel mají mnohem vyšší šířku, váhu i cenu než je tomu u pásků. U těch se meze fantazii nekladou, kdy navíc mohou být nalepeny přímo na omítku a aplikace by tak měla být i jednodušší. Povrchová úprava cihlovými pásky má oproti klasickým povrchovým úpravám vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a není nutné se starat o její čištění. Tento systém tak vyžaduje naprosto minimální údržbu a významně prodlužuje životnost cele fasády.

Zdroj: WEST BRICK

Realizace

Obkladové pásky se za použití speciálních lepidel lepí přímo na připravený povrch. Stále oblíbenou volbou je použít cihlový obklad jako okrasný prvek pouze v některých místech fasády či interiéru. Často v kombinaci s omítkou nebo se dřevem – např. kolem vchodových dveří, oken, na soklu a podobně.Možností je také v interiéru v obývacím pokoji obložený krb, sloupek v chodbě či při obložení částí plotu. Obkladové pásky nevyžadují žádnou náročnou přípravu před nalepením. Proto je možné je nalepit na hotový rodinný dům nebo dům po rekonstrukci. Vždy je potřeba se poradit se stavebními odborníky a výrobcem daných materiálů.

Zdroj: WEST BRICK

Na co si dát pozor

Při realizaci jakékoliv stavební činnosti je nezbytné myslet na pár bodů, které by mohly v opačném případě výrazně zkomplikovat a prodražit vaše obkládání.

Dodržujte technologické postupy

Výrobci vždy veškeré postupy a nezbytnosti sepisují do svých brožur, a to z nějakého důvodu. Pro maximální spokojenost s obkladem a jeho výsledkem je proto vždy lepší nechat improvizaci na jindy.

Zdroj: WEST BRICK

Tloušťka pásků a návaznost na další části

Už do svých plánů zahrňte tloušťku pásků, které jste si vybrali. Většinou jsou rozdíly mezi tloušťkami pásků až 15 mm a nutno počítat také milimetry pro lepidlo. Protože téměř nejčastěji se finální vrstva fasády umisťuje až na zateplení, je nutné mít na mysli to, že pokud páskům neuzpůsobíme podklad, budou oproti omítce přesahovat. Naplánovat byste si tedy měli, zda přesah chcete z estetického hlediska mít či nikoliv.

Vyrovnaný a zpevněný podklad

Zejména v případě, pokud není použito zateplení, je pro obklad podstatný zpevněný a vyrovnaný obklad. Podkladem může být cementová jádrová omítka nebo pouze lepidlová stěrka s perlinkou.

Zdroj: WEST BRICK

Začít první s omítkou či obkladem

V případě, že pásky obkládáte jen část fasády, je lepší začít nejprve s obkládáním. Omítku potom k páskům dotáhnete a napojení by mělo být plynulé. I druhá varianta je možná, protože často se dodatečné zpestření fasády pásky řeší až dodatečně. V tomto případě je nejlepší připravit podklad pro obklad zapuštěný.

Barevné možnosti obkladových pásků

Svou barvu obkladové pásky získávají pomocí speciálních písků, která nabízí široký výběr z barevných odstínů. Od krémových po červené či antracitové odstíny, kdy dojem ucelí použití barevné spárovací hmoty. V nabídce jsou také pásky s úplně hladkým povrchem nebo naopak hrubé s výraznou texturou. To je dáno druhem výroby. Před výběrem barvy je také zásadní otázka, zda chcete pásky kombinovat s jiným druhem materiálu. Oblíbená je zejména poslední roky kombinace se dřevem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

REKLAMA