Díky sběrovým kampaním žáci a studenti získávají osobní zkušenost s tříděním odpadu
Velkou pozornost však Recyklohraní věnuje také osvětě – aby děti pochopily, proč je důležité třídit a recyklovat elektro a baterie, jak tím chráníme naše životní prostředí nebo jaké nové produkty můžeme vyrobit ze surovin získaných recyklací.
„Pro pedagogy organizujeme vzdělávací akce a máme pro ně také metodické materiály a výukové scénáře pro snadné zařazení témat do výuky. Pro žáky připravujeme lektorské programy, tematické úkoly a stále častěji krátká vzdělávací videa,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, a dodává: „Snažíme se, aby děti nečerpaly znalosti jen z učebnic, ale měly možnost se do sběru aktivně zapojit a nové znalosti a zkušenosti a získávaly praktickou a hravou formou.“
Nejlepší je ten odpad, který vůbec nevznikne
Recyklohraní žákům a studentům stále otevřeněji vysvětluje, že nejlepší je ten odpad, který vůbec nevznikne. Tedy, že bychom se měli zamyslet nad tím, zda skutečně ke svému životu potřebujeme tolik věcí. To platí i o bateriích a elektru. V tomto duchu pro ně připravilo osvětový úkol Závody na ruby. Ve školách si dle instrukcí mohli zahrát deskovou hru, při které vyhrává ten, kdo figurku do cíle dostane jako poslední. Což je paralela s bateriemi i elektrem, kde by nám také mělo záležet na tom, abychom je využívali, co nejdéle a nezbavovali se jich, když nám ještě mohou sloužit.
Při hře Závody na ruby se žáci po herním poli posouvali vpřed i vzad podle toho, zda chybně či správně odpověděli na tematické otázky. Mohli využít ty, které pro ně byly předpřipravené, ale zároveň si mohli vytvořit i své vlastní.
Body za aktivitu v Celoroční hře s Recyklohraním
Novinkou školního roku byla Celoroční hra. Za sběr elektra, baterií, mobilních telefonů, tonerů do tiskáren a za zapojení do osvětových aktivit školy získávaly body. Na konci školního roku za ně jako odměnu obdržely poukázky do obchodního řetězce.
Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiály, tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou zkušenost se sběrem a tříděním odpadů se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobných elektrozařízení. Do června 2022 se do programu zdarma registrovalo přes 3 820 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani.
Hlavními partnery o.p.s. Recyklohraní jsou společnosti ECOBAT s.r.o. a ELEKTROWIN, a.s. Téma šetrná spotřeba vody Recyklohraní rozvíjí ve spolupráci s vodárenskými společnostmi ze skupiny Veolia.
Sdílet / hodnotit tento článek