Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bílá krokodýlí kůže na škole v Ulmu

Od loňského léta láká novostavba evangelické mateřské školy v Ulmu nejenom své žačky a žáky do přehledných a prostorných interiérů, kde každodenně prožívají bouřlivý začátek svého života. Celá budova vykazuje okázalou rafinovanost. Se svou kosočtverečnou šupinatou fasádou, kdy leží na zelené trávě jako bílý krokodýl, přitahuje zrak kolemjdoucích doslova jako magnet.
mateřská škola, Ulm – Jungingen Zdroj: Gökelmann GmbH Prefa

Stejně jako je tuhá kůže krokodýla mořského pokryta silnými šupinami, je i mateřská škola v Ulmu pokryta bílými šupinami z hliníkového plechu. Pravidelné PREFA falcované a fasádní šablony o rozměru 44 × 44 v bílém odstínu pokrývají v podstatě celou obálku budovy, od hřebene sedlové střechy až po základový sokl.

Architekti Raik Eisenhuth a Felix Haider provozují již pět let architektonickou kancelář planformat, v níž sami vypracovávají projekty a na přání doprovázejí své klienty většinou až k výběru nábytku. V místní části Jungingen, kde se mateřská škola nachází, měli navrhnout podle zadávacího řízení jednopodlažní stavbu, která splyne s okolními stavbami. Oni však na místo požadavku, aby stavba počítala pouze s jedním podlažím, argumentovali efektivním dvoupodlažním řešením, které doplňuje stávající budovu na pozemku a nabízí tak větší venkovní hrací plochu a zároveň rozděluje práci do dvou úrovní. V prvním patře jsou umístěny prostory pro vedení a administrativu a přízemí umožňuje volný pohyb všech dětí bez jakékoliv vazby na provozní povinnosti spojené s fungováním školky.

mateřská škola, Ulm – Jungingen Zdroj: Gökelmann GmbH Prefa

Prostřednictvím dvou výškových dimenzí bylo možné zorganizovat přitažlivý půdorys pro dětské skupiny, dětskou kuchyň i místnosti pro spaní a cvičení. Vstup, šatna, přístup na zahradu a propojení se starou mateřskou školou se pak stávají akčním prostorem, který je velmi oblíbený a hojně využívaný jak učitelkami mateřské školy, tak dětmi samotnými.

Avšak nejenom efektivní půdorys je důležitý. Rovněž bezúdržbová, spolehlivá a ekologicky udržitelná fasáda udržitelná fasáda hraje svoji důležitou roli. Žádné natírání, odolnost vůči všem povětrnostním vlivům, snadná údržba a případná částečná výměna – to byly hlavní ekonomické důvody, které byly pro planformat zásadní při procesu navrhování a rozhodování o použitém střešním a fasádním materiálu v Jungingenu. Hliníkové prvky společnosti PREFA Aluminiumprodukte splňují všechna požadovaná ekonomická kritéria, a navíc přidávají i ekologickou hodnotu, vzhledem k tomu, že se vyrábí z recyklovaného hliníku a samy mohou být dále recyklovány a být tak opakovaně využity v jiné formě.

mateřská škola, Ulm – Jungingen Zdroj: Gökelmann GmbH Prefa

Společně s klempířem Michaelem Gokelmannem dokázali architekti realizovat souvislý střešní plášť, přecházející přes okraje střechy na fasádu, a dokonce i do špalet okenních otvorů. Bílá hliníková fasáda pěkně vynikne v kontrastu se svislým dřevěným obložením dvou zářezů v objemu budovy. Jak už to u jednoduchých stavebních forem bývá, i planformat hledal pro svou architekturu optimálně redukované materiálové řešení. „Zjistil jsem, že redukce na málo materiálů vede spíše k posílení charakteru,“ uvádí Felix Haider. Zůstali proto u kombinace hliníku a přírodního dřeva a v interiéru pokračovali ve střídání bílých ploch a teplých tónů dřeva s okny v dřevěném rámu, parketovou podlahou, dřevěným akustickým stropem a třeba nadčasovou dětskou skříní na gumáky. Výsledek? Světlé a rezervované místnosti, které se mohou stát jevištěm pro každodenní dětské divadlo.

O projektu

Země: Německo
Objekt, místo: mateřská škola, Ulm – Jungingen
Typ stavby: novostavba
Architekti: planformat GmbH Realizace: Gökelmann GmbH
Typ střechy: PREFA falcovaná šablona 44 × 44
Barva střechy: P.10 prefa bílá
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 44 × 44
Barva fasády: P.10 prefa bílá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Trojská lávka - archivní snímek, fotolia, romanple

Autor zřícené Trojské lávky definitivně osvobozen

S argumenty, které na obhajobu obou osob obžalovaných v kauze tzv. Trojské lávky zaznívaly od počátku, se ztotožnil i odvolací senát pražského městského soudu. Oba inženýři, jež obžaloba vinila z pádu lávky v roce 2017, tak byli zproštěni viny. Finálně, pokud nebude rozsudek napaden dovoláním. V kauze na straně…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA