Pevná paliva trvale zůstávají nejlevnější možností, jak vytápět dům či chalupu. Kombinované kotle umožňují střídat více typů paliva, jak vám vyhovuje. Díky tomu máte vždy na výběr ze dvou možností – topit v automatickém režimu, nebo doplňovat palivo ručně.
Pevná paliva stále nejvýhodněji
Při výběru kotle na tuhá paliva se musíte nejprve rozhodnout, jaké palivo vám svými vlastnostmi nejvíce vyhovuje. Ve hře jsou náklady na nákup paliva, výhřevnost, možnosti skladování a také náročnost při přípravě, manipulaci a přikládání. Uhlí, dřevo a pelety se v používání podstatně liší, nejvýrazněji v možnosti automatického přikládání.
Dobře si zvolte palivo
Dřevo je jistota
Rozdělat oheň a pravidelně přikládat dřevo, na tom se po staletí nic nemění. Výraznou změnou ale prošly kotle, v nichž se dřevo spaluje. Moderní zplynovací kotle, které se připojují do centrální topné soustavy s radiátory, už dnes řídí elektronická jednotka s displejem. Průběh vytápění reguluje svými otáčkami odtahový ventilátor. Na majiteli pak zůstává pravidelné ruční doplňování dřeva. Ovšem i nezbytné přikládání už lze v dnešní době zjednodušit.
Jak si zpříjemnit přikládání dřeva do kotle?
- Signalizace dohoření dřeva: například kotel OPOP H4EKO-D umí dát svému majiteli vědět, že v přikládací šachtě dochází palivo. Na displeji řídicí jednotky i v aplikaci na mobilním telefonu se zobrazí upozornění, že je vhodná doba přiložit.
- Odtahová klapka: Aby při přikládání neunikal kouř do místnosti, umí odtahová klapka kotle H4EKO-D před otevřením odsát kouř z přikládací šachy.
- Akumulační nádrž: Připojením akumulační nádoby, kde se udržuje ohřátá voda, se výrazně prodlouží interval mezi nutným přiložením nového paliva. Získáte tak víc času bez starostí.
Pelety jsou moderní
Pelety spalované v automatickém kotli představují nejkomfortnější způsob vytápění tuhými palivy. Peletky jsou stejně jako dřevo ekologické palivo s neutrální uhlíkovou stopou. Pelety vznikají slisování dřevěných pilin do tvaru do malých válečků, které se jednoduše převážejí, skladují a hlavně používají.
O vytápění v automatickém kotli na pelety se skoro nemusíte starat, takže se mluví o téměř bezobslužném provozu. Kromě dosypání pelet do zásobníku nemáte žádnou starost. Manuální doplnění zásobníku je potřeba obvykle jednou za tři až pět dnů, záleží na velikosti zásobníku a výkonu kotle.
Oblíbené české kotle OPOP Biopel mini lze ovládat také prostřednictvím chytré aplikace. Díky vzdálenému přístupu zapnete a upravíte vytápění v domě odkudkoli.
Co všechno zajišťuje kotel na pelety automaticky?
- Zapálení paliva pomocí patrony,
- pravidelné přikládání pelet na rošt hořáku,
- udržování požadované teploty, případně uhašení.
OPOP nabízí také příslušenství (automatické odpopelnění nebo kompresorový set na čištění hořáku), které výrazně eliminuje nutnou údržbu kotle.
Uhlí je klasika
Hlavní důvod pro využívání uhlí je jeho vysoká výhřevnost a výhodná pořizovací cena. Hnědé uhlí lze pořídit levněji než pelety, a to je také důvod, proč si mnozí majitelé domů či chat pořizují kombinované kotle na pelety a uhlí. Toto řešení umožňuje libovolně přecházet z jednoho paliva na druhé, a tím využívat jejich výhod podle aktuální situace.
Používání kombinovaného kotle na pelety a uhlí od OPOP není vůbec složité. Kotel H4 EKO PELLET má multifunkční mechanismus odklápění hořáku. Při topíte peletami vsunete do kotle hořák, který zajistíte. Při přechodu na uhlí jednoduše odklopíte hořák stranou. Záleží na vás, zda v dané chvíli preferujete automatické fungování kotle se spalováním pelet, nebo finanční úsporu za palivo v podobě manuálního provozu na uhlí.
Pro čisté ovzduší bez kompromisů
Bez ohledu na konkrétní palivo splňují všechny kotle OPOP přísné podmínky Evropské unie pro ekologické používání s minimem emisí. Jejich provoz je bez omezení schválený pro používání v budoucích letech. Kotle na pelety a dřevo můžete použít také pro čerpání dotace při výměně starého neekologického kotle 1. nebo 2. emisní třídy.
Sdílet / hodnotit tento článek