Většina informací níže řečená platí jak pro okna tak pro dveře, souhrnně se odborně nazývají otvorové výplně. Zabývat se budeme hlavně okny, protože v běžném domě představují větší plochy pro únik tepla. Analogicky lze v rovině úspor energií uvažovat i o vstupních dveřích.
Plastové okno není navěky
Pokud máte letitá dřevěná okna bez izolačních skel nebo jste měnili okna před patnácti a více lety za plastová, připravte svůj domácí rozpočet na brzkou výměnu. Materiál plastového rámu vydrží i déle, ale technické vlastnosti celého okna budou na dnešní dobu velmi pravděpodobně nevyhovující. Starší okna může být problém kvalitně seřídit, mohou být zkroucená.
Kdy je pak nutné okno vyměnit? Obecně je výměna nebo generální oprava nutná, pokud je materiál rámu viditelně degradovaný, okny profukuje, netěsní a nelze je seřídit nebo se v zimě velmi rosí – ať už na rámu nebo na sklech. Detailnější rozbor technického stavu nechte posoudit odborníka.
Jaká okna zvolit, jaké se nabízí materiály, jaké jsou výhody a nevýhody plastových a dřevěných oken nebo jaké jsou rozdíly ve sklech můžete podrobně prostudovat v tématu Okna na ESTAV.cz.
Pokud nemáte finance na výměnu oken, je možné některé starší rámy (i stará dřevěná, např. špaletová okna) nechat přesklít izolačními skly. Zaměřuje se na to několik firem v ČR. Stará okna můžete i osadit lepším těsněním, abyste omezili nežádoucí ventilaci – únik tepla.
Jak poznat kvalitní okno
- Samozřejmostí musí být objednávka nových oken na míru, technik výrobní firmy přijede a okno zaměří. Vyhněte se rádoby výhodným nabídkám hotových oken na skladě.
- Pokud uvažujete o nových oknech do rodinného domu či bytu, vždy volte okna s trojskly. Okna s dvojskly se hodí již jen do nevytápěných garáží atp.
- Přečtěte si informaci na distačním rámečku (rámeček po obvodu skel, oddělující jednotlivé tabulky skla), výrobce tam většinou uvádí hodnotu součinitele prostupu tepla zasklení Ug, měla by tam být uvedena ) – čím nižší je hodnota, tím lépe izoluje. Distanční rámeček by neměl být hliníkový, ale z ušlechtilého materiálu (z plastu, z nerezové oceli) – doporučujeme poradu s odborníkem.
- Spočítejte počet těsnění mezi křídlem a rámem – měla by být tři – dvě na okrajích (dorazová) a jedno středové. Pouze dorazová těsnění bez středového svědčí o méně kvalitním výrobku.
- Není důležitý údaj o počtu komor plastového okna, ale tloušťka rámu. Změřte metrem tloušťku (hloubku) rámu okna tzn. části, která je kotvena do zdi; doporučujeme tloušťku alespoň 70 mm, vyhněte se hloubce 62 mm u plastových oken – jde o zastaralé a nevyhovující profily.
- Věnujte pozornost přechodu zasklívací lišty na rám (lišta, která drží sklo v rámu nebo křídle po obvodu) – podívejte se na podélný vnitřní roh, hlavně ve vodorovné dolní části. Pokud někde kondenzuje vzdušná vlhkost a vzniká plíseň, bývá tomu právě v tomto detailu.
- Zkontrolujte funkčnost otevírání a zavírání oken ve všech dovolených polohách.
Nové okno je potřeba správně zabudovat
Montáž okna mnohé firmy stále podceňují. Problematická je především příprava zdiva a utěsnění spáry mezi oknem a stěnou (připojovací spáry). Nenechte si firmou namluvit, že nové okno stačí po obvodu zapěnit PUR pěnou. Mezera musí být utěsněna i dalšími páskami nebo tmely.
Jak okno správně zabudovat si podrobně přečtěte v tomto článku. Pokud si nejste jisti, zda dokážete firmu ohlídat sami, přizvěte si na obhlídku odborníka, například stavebního projektanta vykonávajícího technický dozor.
Okno nesprávně zabudované, byť sebelepší, nezajistí požadované úspory, protože teplo bude unikat špatně zhotovenou mezerou okolo okna. V těchto místech dochází pak často ke vzniku plísní. Špatně vyřešenou připojovací spárou mezi oknem a stěnou se zhoršují i akustické vlastnosti okna.
Okno seřiďte před topnou sezónou
Okna jsou velmi namáhána mechanicky, neustálým otevíráním a zavíráním, i teplotně. V létě se rozehřívají, v zimě z exteriéru a interiéru na okno působí velké rozdíly teplot. To má za následek, že se okenní rámy a kování hýbou a je nutné je cca 1x za rok seřídit. Seřízení se doporučuje vždy před topnou sezónou, aby okna v zimě dobře těsnila. Jak si okno seřídit a co dalšího pohlídat se dozvíte v článku o údržbě oken na ESTAV.cz. Pokud si na seřízení netroufáte, objednejte si včas servisního technika. Tuto službu poskytuje většina montážních firem a není drahá. Toto seřízení má samozřejmě vliv i na akustické vlastnosti okna.
Jak správně větrat
Můžete mít dobrá okna, dobře zabudovaná, můžete je mít dobře seřízená, ale pokud jimi budete špatně větrat, úspor nedosáhnete. Nezapomínejte na základní zásady správného větrání v zimě. Okna otevírejte pravidelně několikrát denně, otevřete všechna okna na pár minut. Tím se vymění vzduch, ale nestihnou se ochlazovat povrchy – stěny, podlahy. Zvýšení teploty vzduchu na původní hodnotu pak není energeticky náročné.
Rozhodně se v zimě nespoléhejte na dlouhodobě otevřenou mikroventilaci nebo polohu na ventilačku. Tím způsobíte, že teplý vzduch od blízkého radiátoru bude neustále odcházet z místnosti. Navíc budete podchlazovat ostění okolo oken. Tímto energeticky neúsporným chováním si můžete zadělat na další problém: Okolo oken se může srážet voda a vznikat plísně.
V zimě pamatujte na to, že oknem energie nejen uniká, ale i prochází dovnitř. Takže v případě slunečných dní nechte otevřené všechny rolety, roztáhněte veškeré záclony a nechte slunce maximálně vyhřívat byt.
Sdílet / hodnotit tento článek