Pravidelná údržba oken
Pokud jste ještě nestihli okna po zimě umýt, je nejvyšší čas. Většina výrobců totiž doporučuje očistu alespoň dvakrát do roka. Při té příležitosti je dobré věnovat pozornost kování i těsnění. Pokud okna drhnou, kličkami jde hůře otáčet nebo okny dokonce zatéká, je nejvyšší čas kování promazat a seřídit. Ideální doba pro seřízení je jaro, rozdíl teplot v bytě a venku je malý, a to umožňuje seřídit optimálně přítlak křídel. U drhnoucích oken hrozí, že se mechanicky opotřebí části kování a časem budou okna potřebovat i větší servisní zásah.
Dřevěná okna byste měli také ošetřit balzámem na lazuru. Speciální balzámy vám dodá a doporučí výrobce oken. Většinou údržba dřevěných oken spočívá v přetření křídel a rámů oken houbičkou namočenou v balzámu. Ten oživí vzhled oken, ale především zacelí případné mikrotrhlinky, které mohly v zimě vzniknout. Podobné ošetření byste měli provést i před zimním obdobím. Dřevěná okna se zanedbanou údržbou nejen ztratí pěkný vzhled, ale jejich povrch může být časem i silně poškozen.
Prohlédněte těsnění oken
Těsnění sice nevyžaduje zvláštní údržbu, ale měli byste čas od času zkontrolovat, aby bylo čisté a dostatečně pružné. Ztrouchnivělé nebo dokonce vytržené těsnění nemůže zajistit izolaci a okny bude nejenom táhnout, ale může jimi i zatékat. V návodu k údržbě oken byste měli mít uvedeno, čím je třeba těsnění ošetřit. Jeho delší životnosti pomůže, pokud ho jednou do roka přetřete glicerinem nebo silikonovým olejem. Rozhodně se ale vyvarujte použití minerálních olejů a ropných látek.
Zdroj: Značka OTHERM
Výměna špatného těsnění u oken by neměla být problémem, je ale lepší svěřit ji odborníkům. Pokud to budete chtít zvládnout sami, musíte od dodavatele oken přesně znát typ, velikost, profil i tuhost těsnění. V případě použití nevyhovujícího typu těsnění si můžete okna i nevratně poškodit.
Při kontrole těsnění se také podívejte, zda jsou volné a průchozí odvodňovací otvory v dolní části rámů oken. Zbytky hmyzu, materiál po rekonstrukci omítek nebo jiné znečištění je potřeba odstranit co nejdříve.
REKLAMA
OTHERM vyrábí okna a vchodové dveře z plastu, dřeva, dřevohliníku a hliníku. V každé z materiálových kategorií je v nabídce několik produktových řad, které svými vlastnostmi uspokojí požadavky každého stavebníka. Okna OTHERM je možné zakoupit v síti prodejních partnerů, a to vždy se zárukou původu.
Péče o kování oken – pozor na správný typ oleje
Pro bezvadnou funkci kování byste měli jeho pohyblivé části jednou za rok promazat. Výrobce oken by vám měl doporučit nejvhodnější prostředky. Nejpoužívanější pro pravidelnou údržbu je silikonový olej, ale možno použít i olej na šicí stroje, případně vazelínu. Poškodit kování by mohl kuchyňský olej, ale i přípravky s obsahem kyselin a pryskyřic.
Na kování nebo v návodu k použití bývají vyznačena místa kam kápnout olej a jak často provádět údržbu. Promazat potřebují čepy závěsů, táhla i uzavírací body. Pokud si všimnete, že jsou volné vruty či šrouby, kterými je kování fixováno do rámů a křídel, dotáhněte je opatrně šroubovákem.
Zdroj: Značka OTHERM
Správné seřízení oken s celoobvodovým kováním
Dobrou izolaci zajistí jen optimálně seřízená okna. Okenní křídlo je osazeno v rámu na seřiditelných závěsech. Po obvodu okenního křídla je kování vybaveno několika uzavíracími čepy, které při zavření okna zapadnou do kamenů na rámu. Všechny tyto body jsou spojeny pomocí táhel a v rozích pomocí kovových planžet, to umožňuje ovládání okna jednou kličkou. I když jste po montáži převzali seřízená okna, teplotní změny a sesedání konstrukce domu si může časem vyžádat korekci seřízení.
Jaké nejčastější problémy kolem seřízení oken a jejich kování lidé řeší?
Tuto otázku jsme položili Karlu Ditrichovi, servisnímu technikovi výrobce oken OTHERM: „Nejčastější závadou je drhnutí oken a netěsnosti mezi rámem a křídlem“ říká K. Ditrich. „Někdy vznikne problém i při běžné manipulaci, kdy si uživatel neuvědomí, že okenní kličkou je třeba pohybovat jen v zavřeném stavu a okno se pak vyklopí a otevře současně. I když okna mají pojistku proti chybné manipulaci, nešetrná síla v nevhodnou chvíli udělá své, ale ani tak nehrozí, že by křídlo vypadlo. Je to i velmi častý případ, kdy lidem radíme po telefonu, co mají dělat. Při nešetrném zacházení nebo při používání dlouhodobě špatně seřízených oken, může dojít k poškození nebo opotřebení dílů kování, a ty je pak nutné vyměnit.“
Zdroj: Značka OTHERM
Poradíte si se seřízením oken sami?
Pokud okna drhnou, je nutné, podle místa kde se tak děje, povolit či utáhnout seřizovací šrouby na spodním či horním závěsu a křídlo spustit či posunout. „Většinou postačí, když uživatel křídlo pouze nadzvedne otočením seřizovacího šroubu na spodním pantu a promaže,“ říká K. Ditrich servisní technik OTHERM.
V případě, kdy netěsní křídla, je třeba po celém jejich obvodu v seřizovacích bodech zvýšit přítlak. Pokud kličkou jde špatně pohybovat, je třeba křídlo vycentrovat v rámu.
U běžných oken a dveří zvládne seřízení podle návodu i laik, většinou k tomu stačí imbusový klíč číslo 4. Pokud si na to netroufnete, nebo jde o složitější mechanizmy například posuvné dveře, je dobré zavolat raději servis dodavatele.
Sdílet / hodnotit tento článek