Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Okna více o tématu

Jak vybrat okna

Výběr oken ať již pro novostavbu či rekonstrukci závisí na mnoha faktorech. Pro laiky v oboru stavebnictví musíme více než doporučit takovou akci alespoň konzultovat s odborníkem, projektantem, z pochopitelných důvodů nezávislým na realizační firmě. V lepším případě zvažte objednání stavebního dozoru.
Jak vybrat okna

Na akci jakou je výměna oken bude taková služba znamenat velmi malé procento z nákladů, ale může ušetřit spousty komplikací a dalších případných výdajů na opravu chyb.

Rozhodnutí zda dřevěná, plastová, hliníková, bílá či hnědá ponecháme na Vás, zaměříme se spíše na to, jak alespoň vytušit jaký výrobek a montážní firma je kvalitní.

Kapitola by tedy mohla raději nést název: Jak si udělat představu o kvalitních oknech.

Ekonomická náročnost

V první řadě je nasnadě zvážit vlastní ekonomické možnosti a rozhodnout se, nakolik se nám vyplatí vybírat kvalitu oproti preferování ceny. Od pořízení nových oken pro byt či snad dům očekáváme investici na spousty let, výběr se nevyplatí uspěchat. Nekvalitní výrobek či zabudování může v horizontu několika málo let vyjít o mnoho dráž, než ten s vyššími pořizovacími náklady. Nemějte cíl vyměnit okna co nejlevněji a ihned, raději našetřete na skutečně kvalitní - vyplatí se to.

Okno jako výrobek

Nejprve se podívejme alespoň na několik málo idicií, podle kterých lze udělat základní rozhodovací analýzu před zasláním cenové poptávky. Jedná se jen o základní parametry! Okno je poměrně složitá součást stavby a vybrat ta správná může pomoci odborník, nikoli obecný reklamní popis.

Hodnota součinitele prostupu tepla (zn. U) nám něco napoví - čím nižší toto číslo je, tím lépe rám, sklo, okno izoluje. Při pohledu na řez oknem budou v této hodnotě vítězit okna s větší hloubkou rámu, popřípadě s vloženými tepelnými izolanty. U plastových oken je dobré ohlídat celkovou tuhost, polohu použitých výztuží profilů, jejich tloušťku.

Spočítejme také těsnění mezi křídlem a rámem. Jak je popsáno v kapitole konstrukce oken lze nanejvýš doporučit, aby okno mělo tři stupně těsnění - vnější a vnitřní dorazové a jedno středové.

Zasklení lze doporučit raději trojsklo než dvojsklo, distanční rámečky určitě nekovové. Porovnat je dobré i hloubku zasklívací spáry - čím hlubší je, tím lépe zpravidla plní požadavek na povrchovou teplotu.

Dodavatel okna, montážní firma

S výběrem dodavatele oken a současně montážní firmy je to složitější. Vyplatí se si opět nechat poradit odborníkem, dbát na doporučení z více zdrojů. Při výběru lokálního dodavatele od větších výrobců si ověřte, zda je tento výrobcem plně autorizován pro zadávanou práci (podložené příslušnými certifikáty).

Výroba například plastových oken často probíhá tak, že větší firma distribuuje svůj okenní systém ve formě polotovarů - profilů a výztuží, místní firmy z něj teprve sestaví samotné okno. Není na škodu zajet se podívat přímo do výrobny vybraného dodavatele.

Předmětem článku není zaobírat se právnickým rozborem zakázky, smlouvy o dílo atd. Z hlediska technických požadavků je problematika rozebrána v kapitolách montáž okna, kotvení a připojovací spára. V článcích popsané základní zásady by měla solidní montážní firma brát jako samozřejmost.

"Značka SULKO je spojována s výrobou plastových oken, ale zároveň nabízíme zákazníkům kompletní sortiment, tzn. okna z dřevěných lepených profilů i hliníková okna. V neposlední řadě jsme dodavatelé i vchodových dveří a samozřejmě i stínící techniky a dalších doplňků," říká Libor Suchánek, majitel společnosti SULKO a dodává:

"A co se designu týče, tak se snažíme nabídku doplňovat tak, abychom vyhověli současným evropským trendům a požadavkům architektů a projektantů. Hlavním trendem současnosti je maximalizace ploch zasklení s respektem ke směru a intenzitě oslunění a konstrukce oken a dveří na celou výšku podlaží. Doba si žádá subtilní rámy i s detaily, jako například zcela skryté kování a nejžádanější barvou je nyní šedá se svými padesáti odstíny."

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Okna

 1. Základní teorie o oknech
 2. Jak vybrat okna
 3. Plastová okna
 4. Dřevěná okna
 5. Konstrukce okna
 6. Zasklení oken
 7. Montáž okna
 8. Namontujte okno mimo zeď. Předsazená montáž oken omezí tepelné mosty
 9. Kotvení okna
 10. Připojovací spára okna
 11. Měníte okna? Pozor si dejte na připojovací spáru. Má zásadní vliv na kvalitu oken a dveří
 12. Správné zabudování oken a dveří je zásadní pro jejich funkčnost. Odkazujte se na normu a pozvěte si stavební dozor
 13. Údržba a seřízení oken – jak je mazat, seřídit a čistit?
 14. Okna s rekuperační jednotkou
 15. Venkovní stínění oken

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak si postavit rodinný dům - okna

Jak si postavit rodinný dům - okna

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební…