REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Při zařizování interiéru dejte pozor i na vůně, zvuky nebo chutě. Kvalitu prostoru vnímáte všemi smysly

Zrak, sluch, čich, hmat, chuť – to je všeobecně uznávaných pět smyslů, kterými vnímáme svět okolo nás. A část toho světa tvoří i interiéroví designéři. Zahrnout do návrhu všechny smysly je pro dobrý výsledek práce interiérového designéra zásadní. Jak designér pracuje s hmatem, chutí nebo čichem?
Interiér - zdroj: Tétris
Interiér - zdroj: Tétris

Design jsme zvyklí posuzovat jako věc čistě vizuální. Zrakem totiž přijímáme 80 % všech informací. Přesto se pohled do časopisu o bydlení může dost lišit od pocitu z reálného interiéru. Je to dáno tím, že i ostatní smysly, které při pohledu na fotku nezapojujeme, mají nezanedbatelný vliv na naše pocity. 

Dobrý pocit z interiéru vzniká ještě před tím, než do něho vstoupíme, vezmeme za kliku u dveří a již zde zapojíme hmat. Když do interiéru přijdeme, nejen že se rozhlédneme, ale nadechneme se. Příjemné pocity v nás vyvolá vůně květin u vchodu nebo vůně čerstvé kávy. „Úvahy o možném zápachu je nutné zohlednit například v návrhu umístění kuchyňky v kancelářích,“ uvádí konkrétní příklady Jakub Čížek. 

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Sluch zapojujeme taktéž neustále, akustika je velmi citlivé téma. Úroveň hluku v místnosti má silný vliv na psychiku pracovníků, v dlouhodobém důsledku i na jejich zdraví. Jakub Čížek ve studiu estav.tv upřesňuje: „Pozor na prostorovou akustiku musíme dávat ve velkoprostorových kancelářích, druhou oblastí akustiky je stavební akustika, kdy hlídáme přeslechy z vedlejších místností, jednacích prostor oddělených od pracovních stolů například.“ 

Co dalšího musí brát interiérový designér v potaz? Jak zapojuje do návrhů například chuť? Jak pracují s barvami nebo tvary? Proč je rozdíl, zda je použit dekor dřeva nebo dřevěný masiv? Úkol interiérového designéra je hlubší, než si mnozí možná myslíte. Nejde jen o to, navrhnout prostor hezký na oko. Podrobný vhled do práce interiérového designéra si poslechněte v rozhovoru pro estav.tv.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Díky přísnému dodržování regulativů působí celý ostrov velmi harmonicky, pouze bílá architektura v lávově černé krajině a zeleni v podobě palem. Barevnost se stala ústředním motivem celého interiéru vily. Rekonstrukci vily z roku 2000 majitelé pojali i jako částečnou úpravu dispozice.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA