Aktuální situace
Obor stavebnictví prochází v posledních třech letech velmi náročným obdobím. Nejprve omezení spojené s pandemií koronaviru, zpřetrhání odběratelsko-dodavatelských řetězců, uzavření hranic a další omezení způsobily meziroční nárůst cen stavebních materiálů v řádech desítek až sta procent, u některých výrobků například ze dřeva ještě více. Situace na Ukrajině poté opět velmi nepříznivě zamíchala s kartami. Nejistota znovu vzrostla a s ní i živelný nárůst cen stavebních materiálů, bez možnosti jakékoliv předvídatelnosti. A k tomu inflace začala prolamovat veškerá očekávání.
Ze statistik lze vyčíst, že konkrétní procentuální navýšení nákladů na již běžící projekt je možné alespoň částečně odvodit od konkrétního typu stavby. Mezi nejvíce zasažené patří dřevostavby, u nichž investor musí počítat s cenou až o 50 procent vyšší oproti rozpočtu zpracovanému v loňském roce. V případě ostatních typů staveb se nárůst může pohybovat okolo třiceti procent.
Montované haly - levná alternativa na míru
Stavby jako montované haly, ať už se jedná o skladové, administrativní či výrobní, poskytují skvělou a hlavně cenově výhodnější alternativu pro rozšíření vašich podnikatelských prostor. Hlavní úspory vycházejí především v univerzálnosti, jednoduchosti a rychlosti výstavby za použití materiálů, kterých je v současné situaci na trhu dostatek. Například hlavní část konstrukce je z oceli, jejíž cena zaznamenala dokonce mírný pokles.
V oblasti průmyslové výstavby se k montovaným halám obrací stále více investorů, kteří potřebují urychleně dokončit své projekty. Zároveň je tento typ výstavby správnou volbou i z hlediska skvělých tepelně-izolačních vlastností, čímž dosáhnete úspory i na energiích při následném provozu v hale. Kromě zateplení lze na střechu haly umístit také fotovoltaické panely. Oblíbeným benefitem je také možnost kdykoliv halu dále zvětšovat dle budoucích potřeb.
Prognózy do budoucna
Stavebnictví reaguje na krizi vždy až s odstupem času. Z hlediska budoucího vývoje lze podle odborníků čekat, že k příznivějšímu vývoji u cen stavebních materiálů může dojít až v průběhu příštího roku. Je to ale trochu jako věštba z křišťálové koule. Poptávka po stavebních materiálech bude i s přihlédnutím k rostoucím úrokovým sazbám, inflaci a celkové nejistotě na trhu jistě menší. Pokles stavební výroby je pro nadcházející rok odhadován okolo 3 %. Ale ani v tomto případě nemůžeme očekávat, že dojde k razantnímu cenovému snížení na úroveň roku 2020. Hlavní složkou výrobních nákladů u stavebních materiálů jsou totiž energie a ty neustále rostou.
Sdílet / hodnotit tento článek