REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak zajistit světlo a větrání místností v suterénu?

Při plánování novostavby nebo rekonstrukce budov s místnostmi pod úrovní terénu, je třeba vždy uvažovat o tom, jak přivést čerstvý vzduch a světlo do těchto prostor. Získáte tím další, příjemně užívanou obytnou plochu domu. V dílně, posilovně, pracovně, kutilském zázemí nebo místnosti pro domácí práce s přirozeným světlem a vzduchem se nebudete cítit jako ve sklepě.
Zdroj: MEA

Na svažitých pozemcích někdy bývá dům částečně podsklepen. Menší okno včetně parapetu je celé nad terénem. V tom případě je dobré myslet na to, aby umístění parapetu bylo minimálně 15 cm nad úrovní terénu.

Pokud je celý nebo část okenního otvoru umístěna pod úrovní okolního terénu, můžete problém vyřešit s pomocí tzv. anglických dvorků (sklepních světlíků). Anglické dvorky vytvoří kolem okna volný prostor potřebný právě pro snadný přívod světla a vzduchu. Díky tomu lze suterénní prostory přirozeně vyvětrat a s přirozeným světlem zhodnotíte i místnost.

Zdroj: MEA

Důležité je zvolit správné řešení, aby vše dobře fungovalo. Nejvíce zkušeností s anglickými dvorky má firma MEA, která prefabrikované sklepní světlíky nabízí již několik desetiletí. Stavebníci si mohou vybrat mezi betonovými a kompozitními prefabrikovanými dvorky. Nejvíce rozšířené jsou kompozitní světlíky z vysokopevnostního SMC materiálu. Z něj jsou vyrobeny dva základní typy, MULTINORM a MEAMAX.

Až do 2,5 metrů hloubky

Anglické dvorky MEA MULTINORM 3 v 1 (tři v jednom) se na současné technické řešení dostaly evolučním vývojem se zohledněním zkušeností z předchozích řešení. Anglický dvorek pokrývá široké rozmezí rozměrů oken a hloubek uložení pod terénem. Díky výškovým nástavcům můžeme dostat čerstvý vzduch i do oken v hloubce přes 2,5 metru.

Zdroj: MEA

Základní korpus je extrémně pevný, takže odolává tlakům zeminy i v takové hloubce. Nástavce, které se plynule skládají na sebe, umožňují optimalizovat požadovanou výšku podle potřeby. Při více nástavcích jsou k dispozici zpevňující ocelové rámy.

Čím hlubší, tím více světla

Světlá šířka dvorků MEA Multinorm je od 80 do 200 cm a hloubka (v tomto případě vzdálenost vnější hrany od zdi) je 40-70 cm. Čím hlubší dvorek zvolíte, tím více světla může prostoupit až do místnosti.

Zdroj: MEA

Krytí i pro auta

Krycí rošt je většinou pochozí, ale můžete zvolit také variantu odolnou na pojezd osobních aut. Rošty jsou ocelové mřížkové nebo z tahokovu. Všechny mají možnost upevnění zevnitř, zamezující proti neoprávněnému vniknutí.

Udrží vodu i zátěž

MEA Multinorm 3 v 1 znamená, že světlíky jsou vodotěsné – zátěžové – nastavitelné. Pro vodotěsné provedení je k dispozici speciální sada tmelů a doplňujících příchytek. Tím se zamezí prosakování podzemní tlakové vody mezi hranou dvorku a stěnou objektu. K tomu se dodávají také vodotěsné odtoky, které jsou následně napojené na kanalizační přípojku.

Zdroj: MEA

Standardní provedení pro instalace bez vysoké hladiny podzemní vody lze napojit jednoduše na trativod.

S izolací až 300 mm

Neméně důležité je také správné ukotvení na zeď. V případě, že světlík připevníte rovnou na betonovou nebo cihlovou spodní stavbu, použijete standardní kotvící sadu. Ale pokud je stavba izolovaná, volíte správnou sadu podle tloušťky izolace. Kotvící sady existují až pro tloušťku izolace 300 mm. 

Změna výšky až o 25 cm

Zajímavé řešení mají systémy MEAMAX. Jsou to anglické dvorky s integrovaným výškovým nástavcem, který umožňuje plynule měnit celkovou výšku dvorku v rozmezí 25 cm. Usnadňuje to celkovou montáž.

Zdroj: MEA

On-line konfigurátor pro správný návrh

Anglické dvorky jsou výrobky, které sice nejsou na první pohled vidět, ale které zvyšují hodnotu prostorů, které by jinak měly omezené využití. Je nutné jen dodržet pravidla instalace a umět vybrat správné rozměry a systém.

K tomu je určený konfigurátor anglických dvorků na www.anglicke-dvorky.cz. Jednoduše vás provede výběrem pro správnou volbu anglických dvorků pro celou stavbu. Vybrané specifikace si lze vytisknout nebo rovnou zaslat poptávkou. A pokud nenaleznete pro vás vhodné řešení, můžete použít techniky firmy MEA, kteří vám pomohou.

MEA Water Management s.r.o.

logo
Nad Primaskou 9
10000 Praha 10

zelená linka: 841 111 128
e-mail: praha@mea-odvodneni.cz

web: www.mea-odvodneni.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Denní světlo v interiéru

foto: Bent René Synnevåg

Vila rostla pro současné potřeby, ale myslí i na budoucnost

Kanada i Norsko mají dost podobné klima, ale to je asi tak jediné, z čeho mohl Todd Saunders, šéfarchitekt ateliéru Saunders Architecture vycházet, když před lety rozjížděl svou vlastní praxi v Bergenu. Klima a adaptace na něj jsou totiž jen jedním – byť podstatným – dílkem úspěšnosti jeho práce. Jestli něco jeho…

Foto: BoysPlayNice

Skleněná chalupa spojuje vkusně kontrast a zároveň harmonii

K rekonstrukci 130 let staré chalupy v Jizerkách přistoupili architekti studia Mjölk, jako k takzvané preparaci. Ve staré stavbě jsme hledali různé kvality, materiály a místa, vše jsme zpřístupnili a zviditelnili. Za chalupou přidali prosklenou hmotu, která rozšiřuje obytný prostor spodního patra.

REKLAMA