REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce domu se neobejde bez stínicí techniky. Jak šetří vaše peníze?

Koupili jste si starší dům, který se chystáte rekonstruovat? Před tím, než se do díla pustíte, dopředu se dobře připravte. Víte, jaké jsou nejčastější chyby, které vás mohou stát peníze i čas? Nebo jak si vybrat kvalitní stínicí techniku, která vám pomůže s úsporou energií? Přípravu na rekonstrukci nepodceňujte.
Zdroj: Climax.cz

Proč je rekonstrukce domu pro mnohé vhodné řešení?

Ceny pozemků i nemovitostí v posledních letech vystoupaly do astronomických výšek. Ne každý si může dovolit zcela nové bydlení. A ne každý chce vyhazovat peníze za pronájem. Jaké je pro mnoho lidí v dnešní době schůdné řešení? Koupě staršího domu a následná postupná rekonstrukce.

Rekonstrukce domu se však rozhodně neobejde bez předem promyšleného plánu. Pečlivě promyslete, co chcete s domem dělat, jaké budete využívat materiály i jakou částku jste ochotni do rekonstrukce investovat. Položte si zásadní otázku: Budu řešit celou stavbu svépomocí? Nebo si na některé práce obstarám kvalitní firmu?

Stavba svépomocí: kdy se vyplatí a kdy raději hledat profesionály?

Mnoho z nás má představu, že stavba domu svépomocí znamená ušetřit nemalé finance. Ano i ne. Záleží, jak jste zdatní a šikovní ohledně stavebních prací. S menšími opravami si člověk poradí sám téměř vždy. Ale co taková oprava střechy? Nebo zateplení domu? Pokud je dům rozsáhleji poškozený, je vhodné si stavbu svépomoci pořádně promyslet a raději vsadit na odborníky.

Rekonstrukce domu je pro mnohé vhodné řešení. Pokud rekonstruujete dům svépomoci, vyhněte se nejčastějším chybám, kterých se lidé dopouští. Zdroj: stockphoto.com

Nejčastější chyby při přestavbě domu svépomoci:

  • přecenění svých sil , znalostí a dovedností
  • neexistence plánu rekonstrukce
  • špatně odhadnuté finance-většinou peníze při rekonstrukci dojdou
  • využívání špatných materiálů a nářadí
  • prostor domu není přizpůsoben zvykům a potřebám domácnosti
  • odkládání prací a neustálé posouvání termínu dokončení rekonstrukce
  • unáhlená rozhodnutí a práce, která mnohdy nejde vzít zpět
  • špatný výběr řemeslníků
  • absence smlouvy s řemeslníky

Věřte, že přesně tyhle chyby vás budou nakonec stát velké finance. Na přecenění vlastního úsilí nebo nevhodně vybraných materiálů či špatně provedených pracích ztroskotalo mnoho šikovných kutilů. A výsledek? Nejen vyhozený čas, ale také peníze. Napravování chyb vás vyjde mnohem dráž, než kdybyste si od začátku na některé práce rovnou pozvali odborníky.

Rekonstrukce domu: jak poznat kvalitní firmu?

Ne vždy by při výběru kvalitní firmy měla rozhodovat cena. Najděte si více firem a prověřte si je na internetu. Přečtěte si reference na jejich stránkách i mimo ně. V nejlepším případě se pokuste kontaktovat někoho, komu firma již s rekonstrukcí pomohla a zeptejte se přímo  zákazníků na spokojenost.

Vyberte si několik firem a nechte si od nich zpracovat cenovou nabídku. Již podle předběžné kalkulace, přístupu firmy i termínu zjistíte, jestli chcete navázat spolupráci. Nikdy se neunáhlujte, ptejte se na cokoliv, co vás zajímá.

Na co se zaměřit při výběru firmy?

  • rozhodně podepište smlouvu o dílo
  • ptejte se na garanci kvality odvedené práce
  • dopředu si sjednejte cenu za veškeré práce
  • dohodněte se na výši zálohy, kterou předem zaplatíte

Při rekonstrukci domu navažte spolupráci s kvalitní ověřenou firmou. Zdroj: stockphoto.com

Jaké stavební práce vás při rekonstrukci domu čekají?

Samozřejmě vždy záleží na stavu domu, ale nejčastěji se při rekonstrukci budete potkávat s těmito stavebními pracemi:

  • rekonstrukce střechy
  • bourání příček
  • vytrhávání podlah
  • výstavba nových příček a podhledů
  • nová elektroinstalace, rozvody vody, kanalizace
  • zateplení domu
  • omítky
  • výmalba
  • nová fasáda
  • výměna oken

Prací vás bude čekat více, ovšem bez těchto se rozhodně neobejdete. Délka rekonstrukce je velmi individuální, jelikož záleží na mnoha faktorech: velikost domu, finance, kvalita firmy, dostupnost materiálů i řemeslníků apod.

S výměnou oken myslete rovnou i na stínicí techniku

Pří výměně oken se zaměřte nejen na jejich kvalitu , ale také nezapomeňte na stínicí techniku. Na výběr máte celou řadu oken, od plastových, přes dřevěná okna až po hliníková. Každý druh má své vlastní výhody. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh oken, rozhodně si rovnou vyberte i stínící techniku, která vám pomůže šetřit vaše náklady na vytápění i klimatizaci.

Při výměně oken nezapomeňte na stínicí techniku. Díky venkovním roletám ušetříte za energie, a navíc dokáží snížit hluk přicházející z venku. Zdroj: Climax.cz

V dnešní době je u pasivních a nízkoenergetických domů stínicí technika již nezbytnou součástí. Venkovní stínění je nejefektivnější typ exteriérovéhoo stínění. Pohodlně nastavíte množství světla přicházejícího do místnosti, navíc stínění působí jako skvělá izolace. Dokáže šetřit vaše finance. Hliníkové venkovní rolety dokáží snížit vaše náklady na vytápění až o 30 %. Navíc snižují hluk v místnosti a dopřejí vám skutečný klid.

Dotace pro nízkoenergetické domy na venkovní žaluzie

Jestliže jste se rozhodli pro rekonstrukci a plánujete taktéž řešit stínicí techniku, v rámci projektu Nová zelená úsporám získáte dotaci na venkovní žaluzie. Co musíte udělat, abyste dotace získali i vy?

  1. Je nutné podat žádost, což není složité, ale bez odborné pomoci se neobejdete.
  2. K žádosti o dotace připojíte další potřebné dokumenty, například plnou moc nebo prohlášení spoluvlastníků nemovitosti.
  3. Dokumenty od projektanta a energetického specialisty: odborný posudek, výkresová dokumentace, krycí list technických parametrů, smlouvy, daňové účetní doklady a doklady prokazující realizaci opatření dle schválené žádosti.

V rámci Nová zelená úsporám získáte dotaci na venkovní žaluzie. Zdroj: Climax.cz

Do tří týdnů po vyplnění žádosti se dozvíte, zda je vše v pořádku nebo je nutné něco doplnit. Po schválení dotace vám poté peníze přijdou na účet.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Studio Flusser

ATLAS je prostor, kde můžete být doma, i když tu nebydlíte

ATLAS je prostor, kde můžete být na chvíli „doma“, byť zde přímo nebydlíte a nežijete. Posedíte, počtete, zasníte se, zacvičíte si jógu, zahrajete si na hudební nástroj, pohrajete si, mlčky posedíte při kávě, nebo třeba obdivujete umění, jež se zde mění v čase. Děláte to, co prostě zrovna chcete.

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA