Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Před rokem byl v Turecku otevřen nejdelší visutý most na světě

Turecko 18. března 2022 slavnostně zahájilo provoz nejdelšího visutého mostu na světě, který překlenul průliv Dardanely.
Zdroj: AdobeStock.com - kenan
Zdroj: AdobeStock.com - kenan

Turecko 18. března 2022 slavnostně zahájilo provoz nejdelšího visutého mostu na světě, který překlenul průliv Dardanely. Vybudování 4,6 kilometru dlouhého mostu 1915 Çanakkale, který je součástí nové dálnice, trvalo pět let a náklady na jeho stavbu se vyšplhaly na 3,4 miliardy dolarů (75,9 miliardy korun).

Rozpětí mezi pilíři činí 2023 metrů, což je o několik desítek metrů více než v případě japonského mostu Akaši Kaikjó, který do té doby držel světový rekord. Tato délka symbolicky odkazuje na rok 2023, kdy Turecko slaví 100. výročí své existence. Výška středových sloupů mostu je 318 metrů, vozovka se nachází téměř 73 metrů nad mořskou hladinou. Most byl pojmenován podle roku námořní bitvy o Dardanely, ve které se osmanskému námořnictvu podařilo odrazit útok nepřátelských jednotek.

Most automobilistům výrazně zkrátil spojení mezi oběma břehy průlivu. Cesta trajektem trvala zhruba hodinu, po mostě zabere zhruba šest minut. Evropskou a asijskou část Turecka propojují také tři silniční mosty nad Bosporem.

Slavnostního otevření mostu se zúčastnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jihokorejský premiér Kim Pu-kjom, jelikož firmy z této asijské země se podílely na stavbě infrastruktury.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA