REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Změna, které neuvěříte. Domek rozšířili a přestavěli na moderní bydlení

Ve střední Evropě, zrovna tak i jako na Balkáně. Problémy lidí, kteří se vydávají pro radu z architekty, jsou všude podobné. Ostatně, charakter zástavby v Srbsku se od Česka moc neliší. I tady se po dlouhá léta řešily stavební problémy nejrůznějšími nahodilými improvizacemi. A i tady už dospěli do bodu, kdy touží věci dělat pořádně. Což je vlastně příběh rodinného domu ze Smilovci v kostce.
Foto: Stefan Ivković

Doslova, protože sám takovou kostkou, plnou přílepků a neumělých přístaveb, kdysi byl. Původně se jednalo o spíše rekreační objekt – takových stojí v rázovité vísce Smilovci hned několik – ale v tomhle se rodina majitele s postupem času zabydlela natrvalo. Aby zjistila, že to, co se dalo tolerovat u krátkodobého rekreačního pobytu, se dá zkousnout o dost hůř, když se z chalupy stane domov.

Málo místa k bydlení

Zatoužili po změně, která měla do jinak konstrukčně zachovalého domu vnést nový život. Jejím naplněním byli pověřeni srbští architekti, profesionálové ze studia Modelart Arhitekti. A sehraný tým v sestavě čtveřice 3+1 (Dejan, Jelena a Bojan) Mitov a Krsto Radovanović se hned pustil do práce. Výzev, kterým čelili, bylo hned několik. Předně, stávající objekt – který si skutečně zásah zasloužil – choval určité rysy, které by se vyplatilo zachovat.

Vztah k přírodnímu okolí, například. Krajina je tu velmi malebná, charakter sídla je mile vesnický. Venkovský. Dům stojí v podstatě na úpatí kopce Stara Planina, a k jezeru je odtud nedaleko. Taky bylo třeba hájit jistou proporčnost, protože starousedlíci by nesli přílišnou vyhraněnost nové stavby v neurbanizovaném prostředí velmi nelibě.

Foto: Stefan Ivković

Se změnami opatrně

Smilovci, kde tenhle objekt stojí, jsou skromnějším sídlem se 170 obyvateli. A to je moc málo na to, aby se tu podařilo absorbovat nějakou nezvyklou tvarovou novotu. Bylo tedy třeba nejen měnit, přestavovat a rozšiřovat, ale pohybovat se v mezích patřičnosti starého a nového. Jinak zrovna tady nepředstavovaly stavební regule a vyhlášky až takový problém. Ale právě ta snášenlivost a tolerance sousedů se ukázala být neméně striktní, než bedlivý dozor úředníků.

Klient měl jasno o parametrech výsledku, ale na architektech ponechal, jakými cestami se k němu doberou. Úpravy se dotýkaly jak formátu vlastní stavby, tak i celého dvora, zahrady. Jako nejvíce problémové místo byla identifikována střecha a její vysloužilá konstrukce, která musela být plně nahrazena.

Foto: Stefan Ivković

Během stavební činnosti také proběhlo „obnovení“ terénních úprav. A to jak u vstupu na pozemek, tak v zadní části dvora. Zmizelo také „bidýlko“ venkovních schodů do podstřeší, které se proměnilo na plně obyvatelný prostor. A z boku se k rekonstruovanému domu přisadila rozšiřující fasáda, kryjící zastřešenou terasu, co vlastně není ani tak úplně terasou.

Vždyť je to dočista jiný dům!

Dům, zprvu ne zrovna vzhledný a určený spíše k rekreačnímu pobývání, se pod taktovkou měnil na poměrně rafinované bydlení pro rodinu. Už to nebyla zhuštěná a překomplikovaná slepenina, ale propracovaný rodinný dům, se všemi jeho kvalitami. Ta změna, k níž docházelo přímo před očima (nevěřícně koukajících) obyvatel, byla skutečně razantní.

Foto: Stefan Ivković

Jejich hnízdečko ve Smilovci se rozrostlo na finálních 111 metrů čtverečních užitné plochy. Do podkroví, teď už překrásně zabydleného a zatepleného, se pod novou střechu pohodlně vešly tři samostatné pokoje – ložnice, a koupelna. Do přízemí jako by s metry navíc vstoupila nová energie. Jakoby se lidé mohli, po dlouhé jízdě, znovu narovnat a protáhnout.

Přízemí, z něj zmizely ložnice, je teď funkčně rozděleno na obývací pokoj, kuchyň s jídelnou a terasu. Přístup do domu je ze severní strany, zatímco jižní strana stávajícího domu je rozšířena o terasu, která je oním zvláštním meziprostorem mezi interiérem a dvorem. Rozšířené části přízemí jsou obloženy kamenným obkladem z místního lomu. Vypadá to fantasticky, prostě dům/hrad, bez ohledu na velikost. Zajímavostí je „vyříznutý“ roh domu, do nějž je teď vyskládáno dřevo na otop.

Foto: Stefan Ivković

Aby staré ladilo s novým

Horní úroveň je částečně obložena dřevěnými prkny, čímž vzniká interakce se štíty okolních domů, které jsou tu rovněž obvykle obloženy dřevem. Staré tedy ladí s novým, a za oči to netahá. Ostatně, rekonstruovaný dům se sedlovou střechou zase nevypadá „tak moc“ jinak než původní stavba.

Drobnou odlišností jsou – na vnitřní straně ze dvora – umístěné mobilní perforované panely. Ty chrání dům před úpalným letním sluncem, rozptylují ho. Tyto panely jsou perforovány pomocí digitálního designu a výroby, inspirované geometrickými motivy tzv. ćilimu, tradičního koberce z východního Srbska.

Foto: Stefan Ivković

Tímto způsobem je umožněna hra světla a stínů, která vytváří různé světelné efekty na vnitřních plochách. A když se panely odsunou? Přivítá vás za nimi pokračování kamene, který promlouvá jazykem solidního a odolného materiálu.

Dům ze Smilovci prošel radikální proměnou. Ne jen kosmetickými úpravami, ale opravdu zásadní změnou. Z obydlí, které se vám z paměti vytratí hned, jak jej přehlédnete, se stal dům, v kterém byste třeba chtěli sami bydlet. Ve Smilovci je hezky. Souřadnost a proporční vyváženost staveb si tu místní hlídají. A výsledek práce architektů ze studia Modelart dokládá, že je to vlastně dobře.

Foto: Stefan Ivković

Údaje o projektu

Název projektu: Kuća u Smilovcima
Typ projektu: rekonstrukce a rozšíření rodinného domu
Architektonické studio: Modelart Arhitekti
Lokalizace: Smilovci, Dimitrovgrad, Srbsko
Vedoucí architekt: Dejan Mitov, Jelena Mitov, Krsto Radovanović, Bojan Mitov
Návrh designu: Digital Design Center, Marko Vučić
Dodavatelé materiálu: Abet Laminati, Ceramica Sant'Agostino, MIRAGE
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2017
Užitná plocha: 111 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Svingen Arkitektkontor AS/Wu Xian

Dům nebourat, modernizovat. Vyplatí se to!

Architekti ze studia Svingen Arkitektkontor byli postaveni před projekt, který od nich na první pohled neočekával nic až tak mimořádného. Jen dozorování demolice stávající ne až tak starého domu, a vytvoření projektu novostavby, která ji měla v místě nahradit. Dopadlo to jinak.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Dva domy na Hané: Tvoří jeden celek a tmelí rodinu

Nízkoenergetická stavba v úrodném moravském kraji na Hané má svá specifika. Chce se přiblížit lidovým tradicím rodinných sídel, která vytvářela svébytný prostor pro společná setkávaní velkou terasou s vůní dřeva, bylin a vína tak, jak je známe třeba z italských vesnic.

REKLAMA

TOPlist