Když se řekne betonový plot, nemusíte si představovat pouze šedý hrubý beton, můžete volit betonové stavební tvarovky, které jsou k dostání v různých strukturách i barvách. Nabídka tvarovek je široká, vybírat můžete z tradičních i nestandardních tvarů, rovných a hladkých povrchů či rustikálních a štípaných struktur. Na výběr je i mnoho barev včetně variant, ve kterých se prolíná více odstínů.
Mezi nejznámější plotové tvarovky patří BEST LUNETA s hladkým povrchem. Využít je můžete pro plné zdi i jednotlivé sloupky s dřevěnou nebo kovovou výplní. Součástí nabídky jsou i zákrytové desky či úchyty plotových výplní.
Betonové ploty mohou mít velice rozmanitý vzhled. Zdroj: BEST
Důležité je správné zaměření
Jakmile si vyberete druh zdi či plotu, který bude k vašemu domu perfektně sedět, můžete začít s realizací. Nejjednodušší je obrátit se na zkušenou realizační firmu, která vám pomůže s výběrem, výpočtem a samozřejmě se stavbou. Pokud se rozhodnete splnit si sen bez pomoci odborníků, doporučujeme si pročíst návody a prohlédnout instruktážní videa. Nejprve si pečlivě zaměřte pozemek, nejen vzdálenosti, ale i převýšení. Matematicky zdatnější si jistě poradí i s výpočtem materiálu, ale pokud potřebujete poradit nebo konzultovat spotřebu, rádi vám pomohou techničtí specialisté dodavatelů dlažeb a plotů.
Betonové ploty mohou mít velice rozmanitý vzhled. Zdroj: BEST
Pracovní postup – jak postavit plot
Na ošetřený základ naneseme cementové lože pro osazení první řady betonových tvarovek. Tvarovky vyrovnáme svisle i vodorovně tak, aby vrchní hrana byla dokonale rovná. Poté provedeme zafixování tvarovek jejich zabetonováním do výšky cca ½ tvarovky. Betonování provádíme do předem navlhčené vnitřní dutiny tvarovek zavlhlou betonovou směsí, minimální pevnostní třídy C20/25. V žádném případě nepoužíváme pro výplň tvarovek tekutý beton. Velmi důležité je upěchovat betonovou směs pěchem o rozměru 10×10 cm tak, aby při pěchování zvlhla vrchní plocha betonu.
Na první vrstvu tvarovek následně ukládáme další vrstvu, kterou opět svisle a vodorovně vyrovnáme. Tuto vrstvu zalijeme výplňovým betonem do 2/3 výšky tvarovek a opět pěchujeme. Každou další řadu provádíme stejným způsobem. Nesmíme zapomenout na průběžné nastavování svislé armatury tak, aby byly jednotlivé tvarovky armaturou provázány v celé své výšce a současně v celé výšce plotu. Případné výškové tolerance tvarovek vyrovnáváme klínky. Vrstva betonáže a každé hutněné výšky by neměla přesáhnout 15 cm. V poslední řadě tvarovek ponecháme volný nevyplněný prostor, a to zhruba 5 cm od horní hrany tvarovky.
Betonové ploty mohou mít velice rozmanitý vzhled. Zdroj: BEST
Při betonáži je zapotřebí přesnost a pečlivost
Betonáži je potřeba věnovat náležitou pozornost a pečlivost. Nejedná se v žádném případě o prosté vyplnění dutiny betonovým pískem, jde o vytvoření monolitu zdiva. Tím získá pevnost celá stavba. Pokud provedete špatnou vnitřní betonáž, nedojde ke spojení betonové směsi se samotnou tvarovkou a armaturou a tvarovka pak slouží jako duté zdivo. Respektive příliš dlouho neslouží, při změně klimatických podmínek může dokonce prasknout. Celou stavbu z tvarovek ukončíme zákrytovými deskami, osazenými na mrazuvzdorné lepidlo. Na utěsnění styčné plochy průběžných podezdívkových desek používáme silikon.
Nyní si snadno představíte, zda stavbu zvládnete sami, nebo oslovíte realizační firmu.
Sdílet / hodnotit tento článek