REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu

I drobný konstrukční detail dokáže prodloužit životnost dřevěného výrobku v exteriéru a zvýšit odolnost vůči poškození. Dřevo je materiál esteticky velice zajímavý a vyhledávaný pro vnější aplikace. Je však nutné respektovat jeho přirozené přírodní vlastnosti a věnovat jim při návrhu a realizaci jakékoliv konstrukce náležitou pozornost. Nejinak je tomu u dřevěných plotů. Jaké konstrukční řešení plotů zvolit, aby dlouho vydržely a nehnily?

Hlavním nedostatkem nejčastěji používaných domácích dřevin s nižší přirozenou trvanlivostí, jako je například smrk, běl borovice, ale i většiny listnatých (kromě např. dubu a akátu) je náchylnost na poškození dřevokaznými houbami. Ty však potřebují pro svůj růst příhodné podmínky. Z praxe je známým poznatkem, že hraniční nejnižší vlhkost dřeva, vhodná pro jejich růst je 20 %. Tuto vlhkost má dřevo trvale, pokud je v přímém kontaktu se zemí a poměrně často, pokud je vystaveno srážkám, případně vzlínání vody ze země.

Dále často dochází ke zvlhnutí dřeva v okolí kovových spojovacích prostředků vlivem kondenzace. To bývá spojeno i se změnou barvy vlivem reakce kovů a extraktivních látek ve dřevě obsažených. Známým poznatkem je též to, že dřevo nejvíce a nejrychleji vsakuje vodu z čelných ploch, zvláště pokud jsou vystaveny kolmo nahoru a tím umožňují její průnik hluboko do jeho struktury.

Jak ochránit dřevěný plot před vlhkostí

Dlouhodobou trvanlivost a životnost méně trvanlivých druhů dřeva v exteriéru je možné dosáhnout jen zabráněním vlivů vlhkosti, což je možné dále násobit použitím vhodné povrchové úpravy nátěrem.

Druhou možností je použití velmi trvanlivých (ale dražších) druhů dřeva nebo modifikovaného dřeva se zvýšenou odolností vůči škůdcům (např. termowood, acetylované dřevo atd.).

Třetí variantou je použití vhodné chemické impregnační látky, což je však spojeno s ekologickými a také zdravotními riziky a pro důkladnou aplikaci je nutné využít příslušné tlakové impregnační postupy.

Pro prodloužení životnosti dřevěných výrobků v exteriéru je stěžejním faktem také to, jak je umožněno vodě ze dřeva po navlhnutí unikat, tj. jak konstrukce, nebo její detail „dýchá“, provětrává, jak proudí kolem a skrze ní vzduch. Voda je faktorem, který dále způsobuje vznik trhlin ve dřevě během vysoušení a je i faktorem výrazně ovlivňujícím degradaci povrchů dřeva a nátěrů vlivem dalších povětrnostních vlivů (sluneční záření, změny teplot, proudění vzduchu, prach nečistoty atd.)

Konstrukční detaily – předpoklad dlouhé životnosti dřeva

Důležitost a vliv drobných konstrukčních detailů bude v následující části předvedena na různých variantách dřevěného oplocení, které se těší značné oblibě. Malou konstrukční úpravou respektující výše uvedené zásady je možné životnost plotu prodloužit i násobně. Tohle platí nejenom pro dřevěné ploty, které byly vybrány jako jednoduchá a přehledná ukázka, ale i pro složitější konstrukce jako jsou altány, pergoly, dřevěné můstky, a dokonce i pro dřevěné chaty a domy.

Pro všechny dřevěné ploty je základem (pokud nepoužijeme vysoce trvanlivé druhy nebo tlakově impregnované dřevo) nepřipustit přímý kontakt se zemí. V případě nedodržení tohoto doporučení riskujeme poškození a dokonce ztrátu funkčnosti vlivem působení dřevokazných hub řádově za několik let. V extrémním případě již po jednoleté či dvouleté nechráněné a špatně konstrukčně řešené expozici.

Dalším důležitým faktorem prodlužujícím životnost dřevěných plotů je využití vhodné povrchové úpravy. Stručnou radou je, že kvalitní pigmentované povrchové úpravy vydrží delší dobu, jejich nevýhodou je ztráta původní barvy dřeva. U transparentních variant je nutné počítat s častější renovací poškozeného nátěru a částečnou změnou odstínu do tmavších tónů během víceleté expozice na slunečním záření. Vhodnou variantou může být také ponechání dřeva bez povrchové úpravy. Podmínkou je však využití vhodné konstrukční ochrany.

Jak je z uvedených obrázků vidět, i zdánlivě jednoduché navržení dřevěného plotu skýtá řadu designových řešení. Jen některé však splňují více požadavků konstrukční ochrany dřeva najednou. Autoři však věří, že konečný spotřebitel má možnost výběru i ze správných řešení. Tím prodlouží životnost plotu, případně oddálí jeho opravu nebo kompletní renovaci. Počáteční, chytré a někdy i o něco vyšší investice následně ušetří nejen finanční prostředky, energii, ale i vzácnou surovinu, kterou dřevo bezesporu je. I takovýmito maličkostmi se každý z nás může podílet na ochraně životního prostředí a stát se více ekologicky smýšlejícím člověkem.  

Nevhodná varianta konstrukčního řešení

Zkosení čelních ploch

Lepší variantou je zkosení čelních ploch – srážková voda rychleji odteče a tím působí kratší dobu a nezvyšuje tak vlhkost dřeva. Modifikace varianty zkosení čel poskytují různá designová řešení – obliny, oblouky atd.

Zastřešení čel stříškou

Je dalším vylepšením konstrukční ochrany plotů – v tomto konkrétním případě je však slabinou uložení dřevěných nosných příček přímo do zdiva –  dřevo dostatečné nevětrá a následně za vhodných podmínek vzniká hniloba.

Zastřešení čel stříškou nebo rámem konstrukce

Souběžně je potřeba řešit uchycení.  Je důležité nechat mezírku mezi dřevem a kovem, aby kondenzací vody na kovu nedocházelo ke zvlhčování čel dřeva a následnému pomalému a špatnému vysychání.

Podélné uložení plotové výplně

Podélně uložené plotové výplně, vzájemně se překrývající, čímž tvoří stříšku desce pod ní. Navíc sešikmené, vhodné pro stečení vody z povrchů a bez kontaktu s podezdívkou a sloupky – nejlepší varianta bez zastřešení ze všech zde uvedených. Může být kombinována i se zastřešením pomocí rámu konstrukce, čímž se ochrana dřevěných prvků plotu dále zdokonaluje.

Rozdíl mezi zastřešeným a nezastřešeným plotem

Smrkový plot chráněný stříškou – bez povrchové úpravy po pětileté expozici

Smrkový plot bez konstrukční ochrany – bez povrchové úpravy po pětileté expozici

Ing. Miloš Pánek, Ph.D.

Ochraně dřeva se věnuje od roku 2003, nejdříve na DF TU ve Zvolenu, od roku 2014 jako odborný asistent na Fakultě lesnické s dřevařské ČZU v Praze.

Ing. Kamil Trgala, Ph.D.

Působí jako vedoucí Katedry dřevěných výrobků a konstrukcí na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze. Zaměřuje se na problematiku dřevostaveb a jejich správného konstrukčního provedení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

 1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
 2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
 3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
 4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
 5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
 6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
 7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
 8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
 9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
 10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
 11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
 12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
 13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
 14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
 15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
 16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
 17. Terasy a jejich stínění
 18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
 19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
 20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
 21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
 22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BEST

Stavba plotu z betonových tvarovek. Jak na to? Zvládnete to svépomocí?

Nejjednodušším řešením pro stavbu plotu je stavebnicový zdicí systém, který je tvořen sloupkovými i průběžnými tvarovkami a řešení má i pro čisté zakončení bez řezání. Díky betonovým dílcům vytvoříte pevný a trvanlivý plot od základu až po zákrytové desky. A jak se staví? Váháte, zda to zvládnete sami, svépomocí nebo…

Zdroj: Lucie Peukerotová

Vymýšlíte plot? Hranice pozemku stavte s rozumem

Zaujme každého ještě před tím, než vstoupí na pozemek. Vymezuje vlastnické hranice a stará se o soukromí. Plot může zahradě pomoci, ale pokud se zvolí nepříliš vhodná výška i materiál, může celkovému konceptu hodně ublížit. Jak je to s ploty v zahraničí, čím se v minulosti chlubily dnes již historické anglické…

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Ne nadarmo se říká, že odborník dokáže ušetřit nemalé finanční částky. Jedním z těch odborníků na slovo vzatých je zahradní architekt, který dokáže naplánovat zahradu do nejmenšího detailu a navíc je většinou i schopen doporučit vhodnou realizační firmu, která nabídne i následnou údržbu. Ačkoli se může na první…

Jak prodloužit trvanlivost dřeva v exteriéru?

Jak prodloužit trvanlivost dřeva v exteriéru?

Dřevo je oblíbeným konstrukčním materiálem, který má řadu nesporných výhod, ale i některé nevýhody. Tyto je nutné znát a respektovat, pokud je naším přáním, aby výrobky umístěné v exteriéru plnily svojí funkci dlouhodobě, bezporuchově a s co nejdelšími intervaly obnovy a údržby. Ke zlepšení funkčnosti výrobků ze…

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i…

REKLAMA