REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem

Beton už dávno není jednoduchou směsí kameniva, cementu a vody, není ani šedivou nevýraznou směsí pro domácí míchačku a dvě lopaty. Vyplatí se přenechat alespoň část práce odborníkům, kteří přísady správně poskládají a promíchají v opravdu kvalitním zařízení. Beton pak bude vaší zahradě opravdu slušet, bude ladit s ostatními prvky i rostlinným materiálem.

Můžete zapomenout na starý šedivý a nevýrazný beton a nechat se zlákat jeho moderními aplikacemi či komplexními betonovými systémy. Složení betonu je totiž stále více variabilní a jeho vlastnosti jsou závislé na použitých chemických přísadách a práškových příměsích, jejichž nabídka se může měnit v závislosti na finálním způsobu použití. V případě zpevněných ploch pro zahradu a pozemek bychom měli být ovšem obezřetní, neboť zvolený materiál by měl odpovídat nejenom celkové koncepci domu a zahrady, ale musí také ladit s vysázenou flórou a neomezovat ji v růstu.

Moderní architektura našich domovů se často pyšní betonem v široké škále barevných odstínů, nejčastěji v odstínech červené, hnědé, černé i žluté. Beton ukazuje i svoji uměleckou tvář i v podobě moderních skulptur. Je dobrým společníkem takřka pro všechny ostatní materiály, pro dřevo, sklo, kov i kámen. Pozor ovšem, abychom to nepřehnali, abychom nepotlačili krásu a potřeby rostlin, stromů a keřů a zajistili dostatečné vsakování vody do půdy.

Ucelené stavební systémy pro dům a zahradu si lze prohlédnout ve specializovaných prodejnách Foto: Atelier Flera

Variace betonových prvků

Na počátku je důležité vědět, co chceme na zahradě zdůraznit, co zastínit a jaké nároky má naše flóra. Pak se teprve rozhodneme pro vhodnou technologii a materiály. Ucelené stavební systémy nabízejí nejenom samotný beton, ale též možnost sestavit v jednotném designu opěrné stěny, zdi, ploty, zástěny společně s cestami a obrubníky. Například produktové řady plotových prvků většinou nabízejí celou škálu souvisejících variant, nejčastěji betonové dlažby, palisády, ztracená bednění, zatravňovací tvárnice, obrubníky, odtokové žlaby nebo celé kanalizační programy. Vysoce atraktivní je barevná a probarvená betonová dlažba v bezpočtu tvarů, barev a povrchových struktur. Vedle atraktivních a moderních dlažeb nechybí v nabídce také široký výběr standardních plošných a zámkových dlažeb všech tvarů a barev, které snad nikdy nevyjdou z módy.

Základní součástí takovýchto systémů bývá dlažba, na níž lze navázat dalším výrobkem, nejčastěji schody, palisády či osazené květináče. Jako dělicí prvek pro viditelné rozdělení prostoru lze použít kostku a k olemování travnatých ploch slouží speciální travní lem. A v případě potřeby odvodu vody ze zpevněných ploch je k dispozici žlab do dlažby. Všechny tyto betonové prvky mají jednotný reliéf. Dle výběru lze systémy použít na terasách, na zahradách, dlažba je však vhodná i do interiérových prostor, do zahradní kuchyně, do srubového domku, do altánu i do dalších prostor. Ideální postup je zakreslení betonových ploch již v projektu, včetně doporučeného způsobu založení cest, schodiště, obrubníků či palisád.

Foto: Atelier FleraFoto: Atelier Flera

Projektant by měl nabídnout nejvhodnější řešení, které hledí rovným dílem na zahradu i dům, a to vždy v závislosti na konkrétním případu. Pro některé konstrukce platí zvláštní technické předpisy (Beton ČSN EN 206+A1 a ČSN P 73 2404).

Zahradní architekti rovněž poradí

Známý propagátor zahradní architektury a zkušený realizátor rodinných zahrad Ferdinad Leffler říká, že dlažby a betonové prvky by na sebe neměly strhávat zbytečně velkou pozornost. Neměly by být výraznější než sama zahrada. „Nejprve musíme pochopit prostor, který máme k dispozici. Pochopit, co nám nabízí a co nám polohou a tvarem dovoluje. Je třeba si uvědomit, že zahradám budou vždy slušet spíše louky a sady, tradiční obyvatelé naší krajiny,“ vysvětluje a navrhuje vhodný soulad betonových prvků s dominantní zelení. Výběr rostlin, keřů a stromů závisí podle jeho slov hlavně na tom, jaké jsme schopni vytvořit podmínky pro jejich růst. Z každodenní zahradnické praxe pak plyne, že mezi nejoblíbenější rostliny k palisádovým zídkám patří popínavé rostliny a realizaci cest a chodníků je ideální vyznačit už v projektu a uvažovat o nich v kontextu celé zahrady včetně okolních záhonů.

Podstatná je vždy vazba na architekturu a materiály domu. Dalším důležitým hlediskem je samotná funkce cesty a chodníku. „Na přístupové cesty před dům volte pevnější materiály – kámen, beton či dlažbu. Snad ke všem domům a na všechny zahrady se hodí kamenné kostky, s těmi neuděláte nikdy chybu,“ říká Ferdinand Leffler a dále pokračuje: „A stále platí, že nejlepší kámen je z blízkého lomu. Kombinujte vše s měkkými povrchy (mlat, štěrk, písek) a s kamennými nebo dřevnými nášlapy a dekoracemi. Tyto materiály nejsou drahé, dobře odvádějí vodu, takže nechodíte v loužích a vše pak působí v zahradě odlehčeně a přirozeně,“ vysvětluje a ukazuje své projekty zahrad na fotografiích. Určitě stojí za to se takto inspirovat a otevřít svoji mysl imaginaci.  

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BEST

Stavba plotu z betonových tvarovek. Jak na to? Zvládnete to svépomocí?

Nejjednodušším řešením pro stavbu plotu je stavebnicový zdicí systém, který je tvořen sloupkovými i průběžnými tvarovkami a řešení má i pro čisté zakončení bez řezání. Díky betonovým dílcům vytvoříte pevný a trvanlivý plot od základu až po zákrytové desky. A jak se staví? Váháte, zda to zvládnete sami, svépomocí nebo…

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen ve skalce, u jezírka nebo třeba v podobě štěrku jako mulč v trvalkovém záhonu málokomu chybí. Konec konců kámen najdeme i v půdě, která z něj de facto i vzniká erozí. V každé zahradě najde své místo i díky svým jedinečným vlastnostem, jen se s ním musí pracovat podle určitých zásad. Zvláště výběru je třeba…

REKLAMA