Výběr materiálu plotu
Nejčastěji dělíme ploty podle materiálů na kovové, cihlové, kamenné, dřevěné, plastové či betonové. Některé typy plotů se mohou kombinovat a vznikají tak další druhy. Vídáme ploty kovové splétané drátové, svařované tyčové či ploty zhotovené uměleckými kováři.
Pokud chceme kombinovat pevný plot s rostlinami tak například u pnoucích růží vynikají nejčastěji ploty cihlové s dřevěnou či kovovou výplní. Lze zvolit i ploty dřevěné palisádové nebo ploty z prefabrikátů. Ploty se staví i z různých tvárnic z umělého kamene nebo z tvárnic imitujících cihlu v různém barevném provedení. Možností je opravdu mnoho a každý plot může být originálním uměleckým dílem.
Co se týče výplní, máme dnes možností taktéž na vybranou. Většinou se jedná o takzvané systémy polí a prefabrikovaných hliníkových sloupků, které lze velmi jednoduše skládat a zase dle libosti rozkládat. Jako příklad lze uvést systém WPC (Wood plastic composit), který je dostupný v různých výškách a v mnoha barevných variantách (nejčastěji teak, palisandr, eben či ořech). Materiál obsahuje 60 procent jakostního dřeva s nízkým podílem přírodních pryskyřic a 40 procent polymerů. Bývá prakticky nezničitelný. Obsah polymerů má zásadní vliv na odolnost vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot i UV záření, poškrábání, vodě i mrazům; zabraňuje i dalším destrukčním činnostem.
Druhým příkladem budiž velmi odolné bezúdržbové kovové ploty mnoha značek. Použitý hutní materiál je vysoce kvalitní s příslušnými atesty. Celá konstrukce je žárově pozinkována, čímž se dosáhne kvalitní antikorozní ochrany na všech plochách. Na horních koncích plotů jsou připevněny koncovky s různým designem a barvami podle výběru zákazníka. Montáž plotů je velmi jednoduchá. Použijí se speciální závěsy do zděných pilířů nebo ocelových sloupků a na takto připravené závěsy se plot připevní pomocí šroubů a kloboukových matic.
Pro svoji odolnost, bezúdržbový povrch i vzhled v mnoha variantách jsou oblíbené i ploty betonové. Ty se vyrábí jako rozebíratelná skládačka z prefabrikátů, nebo se jedná o ztracené bednění, které se vyztuží a vylévá betonem. V takových plotech lze vybudovat i kapsy pro osázení skalničkami a z plotu se stává další plocha pro zeleň. Při šikovně skládané struktuře může přecházet plot nerušeně v opěrnou zídku v případě změny výšek terénu a vzhledově bude celá stavba působit jednotně.
Ploty kamenné a kamenné zídky
Ať už se rozhodneme pro jakýkoli druh plotu, budeme s největší pravděpodobností zapouštět nosné sloupy do betonu. Stavění plotu, které bude mít vyzdívaná pole, navíc vyžaduje základy, kde je třeba položit izolaci s penetrací a teprve potom lze pokračovat ve zdění. Izolace je nutná i v případě podezdívek. Postupovat se musí s největší pečlivostí, nejlépe podle návodu výrobce. A opět máme na výběr, zda zvolíme (například) takzvanou suchou zeď nebo ploty kamenné se zdivem, třeba z přírodního kamene.
Nejčastěji používáme vápennou nebo vápenocementovou maltu (cementová malta některé kameny zabarvuje) a hledáme nejrůznější zdobné varianty (plot kombinovaný kámen a zdivo, plot pískovcový, plot betonový a palisádový a další). V poslední době se stále častěji začíná prosazovat suché zdivo, jakožto systém volně ložených kamenů, nebo gabiony (kameny naplněný drátěný koš). Takzvaná suchá zeď je sestavovaná z přírodního nebo umělého kamene.
Z přírodních kamenů lze doporučit třeba Tridentský porfyr, který patří k nejtvrdším a nejodolnějším horninám. Vhodný je i jako venkovní či vnitřní dlažba, lze jej použít i jako obklad. Nabízí zajímavý dekorační vjem a schopnost dokonale ladit s okolím i zahradní výsadbou. Jeho možnosti v architektuře jsou skutečně neomezené.
Tajemství proutěných předělů
Také proutěné ploty nabízejí široké spektrum dekorativních možností pro architekturu (zvláště pro zahradní). Navíc jsou přírodním produktem a nevyžadují údržbu. Vyrobeny bývají z mladých, vrbových a lískových prutů, bez jakýchkoliv jiných spojových prvků a nejsou konzervovány proti vnějším vlivům, nepotřebují to. Uživatelé si je chválí zejména jako exteriérové zástěny k zakrytí nežádoucích pohledů, vhodné jsou k romantickým venkovským chalupám, ale dokonale zdobí i v kontrastu s moderní architekturou.
Nejčastěji bývají využívány jako zástěny mezi terasami či na předzahrádkách. Montáž je velmi snadná a rychlá, neboť ji lze realizovat na stávající vzhledově či funkčně nevyhovující ploty. Výška vybraného plotového pole by neměla po instalaci převyšovat stávající pletivo o 20 centimetrů. Instalace nevyžaduje nové podkladové pletivo, sloupky plotu by však měly být stabilně zakotveny, aby při silnějších větrech nedošlo k vyvrácení plotu. Zakoupená jednotlivá pole se nedoporučuje krátit či stříhat.
Okrasné ohraničení: živý plot
Proutěné předěly je možné kombinovat s živými ploty. Podle velikosti pozemku lze pak měnit ohraničení, vytvářet další předěly výsadbami, odlišovat plochy různě střiženým trávníkem, vytvářet vnitřní hranice zahrady živými (i neživými) ploty, skupinami keřů, stromů a rostlin. Výběr rostlin závisí hlavně na tom, jaké jsme schopni vytvořit podmínky pro jejich růst. Mezi nejoblíbenější rostliny k plotům a zídkám patří popínavé rostliny.
Obzvláště vhodný je plamenék Jackmanův (Clematis x jackmanii). Protkávat ploty můžeme také fazolem šarlatovým (Phaseolus coccineus) nebo thunbergií křídlatou (Thunbergia alata). Zajímavé jistě budou i samopnoucí popínavé rostliny typu břečťan (Hedera) nebo přísavník (Parthenocissus). Mnohé z těchto popínavých rostlin lze využít k prorůstání skrze jiné, již dobře rozrostlé rostliny, třeba vysoké keře, jehličnany nebo stromy, kterým dodají přírodní zahradě další barvy. U zdi porostlé rostlinami jsou do mezer mezi kameny vysázeny půdopokryvné trvalky, klasické trvalky i nízké dřeviny.
Sdílet / hodnotit tento článek