Už od základu slova je jasné, že je to něco zahrazeného, tedy v prostoru definovaného, ohradou obehnané, cizím znepřístupněné, pohledu třeba schované, zkrátka naše. A když naše, tak podle našeho gusta. Podle něj volíme umístění, uspořádání a především druhy dřevin a rostlin. Zahrada je zmenšenina přírody přenesená do naší blízkosti. Jaká zahrada je ta pravá pro nás? V jakém stylu? Jakými rostlinami má být osázená?
Vše se odvíjí od toho, jak se chceme v naší zahradě cítit a jak v ní chceme trávit čas. Dnešní trend zní:„Hlavně bezúdržbová!“. Ale existuje vůbec taková zahrada, když základním principem přírody je změna? Klasičtí zahradníci nám bezúdržbovou zahradu navrhnou a pak založí. Ovšem pak sekáme, stříháme, zavlažujeme, řežeme, hnojíme, hrabeme… Tedy v případě, že nás to baví nebo její údržbu zadáváme zahradnické firmě. Kam se poděla její bezúdržbovost? Zahrada se stává místem značně drahého boje s přírodou místo naší mnohem levnější spolupráce.
Odpovědí na otázku jak to udělat, jsou přírodní, či v širším slova smyslu permakulturní zahrady. Vyděsily vás ty pojmy? Nedovedete si představit něco takového u vašeho moderního domu? Myslíte si, že je to záležitost pro nějaké alternativní romantické snílky? Že nutně potřebujete obrovský pozemek? Ani jedno! S permakulturou můžete začít hned. U sebe i bez pozemku.
Co je to Permakultura?
Permakultura = trvalá kultura, ve smyslu trvale udržitelná. Žijeme tak, aby naši potomci mohli plynule navázat na naše tvoření a nemuseli likvidovat následky pohromy, kterou jsme způsobili. Znamená to, že zahrady zakládáme s velkým důrazem na design s perspektivou desítky až stovky let.
Základní zásady permakultury jsou:
- Respektování přírodních zdrojů
- Etické zacházení s přírodními zdroji
- Využití místně dostupných zdrojů
- Péče o planetu
- Péče o lidi
- Spojování více prvků ve fungující celek
- Maximální efektivita při minimální vložené energii
- Rozmanitost a originalita
- Kladný a tvořivý přístup k řešení problémů
- Dělení se o nadbytečné zdroje
- Produkování jen recyklovatelného odpadu
Jak vidíte, každým bodem můžeme začít v tom nejmenším měřítku sami u sebe v každodenním životě. Je to na etice založený designérský systém. V zahradě se projevuje především volbou toho pravého právě pro vás. Nemůže nám stačit zahrada jako koláž barev a tvarů! Koláž předražená z nepůvodních rostlin s cílem mít vše dokonale upravené, plné betonu a kůry. Naše přírodní zahrada může na první pohled vypadat jako ta sousedova klasická zahrada, upravená a v průběhu roku oku lahodící. Navíc se z ní i po mnoha letech budou těšit i naši potomci, kteří po jejím převzetí nebudou mít těžká rozhodování s motorovou pilou v rukách.
Jen díky správnému designu a vhodné volbě jejích prvků, ve své zahradě najdeme místní druhy a na každém kroku něco dobrého, léčivého nebo pro obyvatele zahrady užitečného. V prvních letech po založení potřebuje péči jako každý novorozenec, ale po pár letech se díky vhodně zvolenému společenství rostlin o sebe stará zahrada sama a my ji pomáháme, jen když se nám opravdu chce. Jinak do ní chodíme obdivovat krásu střídání ročních období, nasávat vůně, naslouchat zvukům, odpočívat, naše děti v ní najdou prostor pro svá dobrodružství, můžeme v ní trhat byliny a sklízet úrodu chutného a zdravého jídla.
Záměrně ponechaná divokost a dojem nespoutanosti v nás vyvolává dojem hluboké síly a na straně druhé designem vnesený lidský řád a upravenost nás uklidňuje pocitem domova a bezpečí. Právě takovým místem by nám měla být naše zahrada.
Sdílet / hodnotit tento článek