Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?

Už od základu slova je jasné, že je to něco zahrazeného, tedy v prostoru definovaného, ohradou obehnané, cizím znepřístupněné, pohledu třeba schované, zkrátka naše. A když naše, tak podle našeho gusta. Podle něj volíme umístění, uspořádání a především druhy dřevin a rostlin. Zahrada je zmenšenina přírody přenesená do naší blízkosti. Jaká zahrada je ta pravá pro nás? V jakém stylu? Jakými rostlinami má být osázená?

Vše se odvíjí od toho, jak se chceme v naší zahradě cítit a jak v ní chceme trávit čas. Dnešní trend zní:„Hlavně bezúdržbová!“. Ale existuje vůbec taková zahrada, když základním principem přírody je změna? Klasičtí zahradníci nám bezúdržbovou zahradu navrhnou a pak založí. Ovšem pak sekáme, stříháme, zavlažujeme, řežeme, hnojíme, hrabeme… Tedy v případě, že nás to baví nebo její údržbu zadáváme zahradnické firmě. Kam se poděla její bezúdržbovost? Zahrada se stává místem značně drahého boje s přírodou místo naší mnohem levnější spolupráce.

Odpovědí na otázku jak to udělat, jsou přírodní, či v širším slova smyslu permakulturní zahrady. Vyděsily vás ty pojmy? Nedovedete si představit něco takového u vašeho moderního domu? Myslíte si, že je to záležitost pro nějaké alternativní romantické snílky? Že nutně potřebujete obrovský pozemek? Ani jedno! S permakulturou můžete začít hned. U sebe i bez pozemku.

Co je to Permakultura?

Permakultura = trvalá kultura, ve smyslu trvale udržitelná. Žijeme tak, aby naši potomci mohli plynule navázat na naše tvoření a nemuseli likvidovat následky pohromy, kterou jsme způsobili. Znamená to, že zahrady zakládáme s velkým důrazem na design s perspektivou desítky až stovky let.

Základní zásady permakultury jsou:

  • Respektování přírodních zdrojů
  • Etické zacházení s přírodními zdroji
  • Využití místně dostupných zdrojů
  • Péče o planetu
  • Péče o lidi
  • Spojování více prvků ve fungující celek
  • Maximální efektivita při minimální vložené energii
  • Rozmanitost a originalita
  • Kladný a tvořivý přístup k řešení problémů
  • Dělení se o nadbytečné zdroje
  • Produkování jen recyklovatelného odpadu

Jak vidíte, každým bodem můžeme začít v tom nejmenším měřítku sami u sebe v každodenním životě. Je to na etice založený designérský systém. V zahradě se projevuje především volbou toho pravého právě pro vás. Nemůže nám stačit zahrada jako koláž barev a tvarů! Koláž předražená z nepůvodních rostlin s cílem mít vše dokonale upravené, plné betonu a kůry. Naše přírodní zahrada může na první pohled vypadat jako ta sousedova klasická zahrada, upravená a v průběhu roku oku lahodící. Navíc se z ní i po mnoha letech budou těšit i naši potomci, kteří po jejím převzetí nebudou mít těžká rozhodování s motorovou pilou v rukách.

Jen díky správnému designu a vhodné volbě jejích prvků, ve své zahradě najdeme místní druhy a na každém kroku něco dobrého, léčivého nebo pro obyvatele zahrady užitečného. V prvních letech po založení potřebuje péči jako každý novorozenec, ale po pár letech se díky vhodně zvolenému společenství rostlin o sebe stará zahrada sama a my ji pomáháme, jen když se nám opravdu chce. Jinak do ní chodíme obdivovat krásu střídání ročních období, nasávat vůně, naslouchat zvukům, odpočívat, naše děti v ní najdou prostor pro svá dobrodružství, můžeme v ní trhat byliny a sklízet úrodu chutného a zdravého jídla.

Záměrně ponechaná divokost a dojem nespoutanosti v nás vyvolává dojem hluboké síly a na straně druhé designem vnesený lidský řád a upravenost nás uklidňuje pocitem domova a bezpečí. Právě takovým místem by nám měla být naše zahrada.

Radka Votavová

Radka Votavová, interiérová designérka a návrhářka přírodních zahrad, vlastní ateliér LACERTA DESIGN. O architektuře říká: „Architekturu vnímám jako zrcadlo každého z nás. Každý jsme architektem svého života. Svůj vnitřní svět obtiskujeme do našeho stylu oblékání, do způsobu bydlení i místa, které jsme si vybrali pro život. Těší mě být průvodcem na cestě plné objevů.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Nejčastější chyby na českých zahradách. Vyvarujte se těmto deseti omylům

Možná by se mohlo zdát, že plánování a vlastní realizace zahrady budou spíš příjemnou záležitostí korunovanou bujnou zelení a pestrými květy. Pravdou ale je, že i vznik zahrady provází celá řada stavebních činností, terénní úpravy, instalace jímek na dešťovou vodu, ale ani tím to rozhodně nekončí. Co jednoznačně…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí

Ačkoli to na sucho možná právě teď nevypadá, stále je tento problém aktuální. Půda na zahradách i ve volné přírodě s ním totiž bojuje každý rok. V čem je největší problém, co děláme stále špatně, a jak zachránit každou kapku dešťovky? Metod je celá řada, nechte se inspirovat některými z nich.

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko

I v oboru zahradní tvorby se ukazuje, že se historie neúprosně opakuje. Už před několika staletími byla voda ukazatelem moci a bohatství a ten, kdo měl na zahradě jezero, fontánu nebo jiný vodní prvek, byl vskutku mocný, protože si tuto „nadbytečnou“ krásu pro potěchu oka mohl dovolit. Dnes je voda luxus hlavně z…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii

Za nejoblíbenější materiály v zahradní tvorbě se jednoznačně považuje dřevo a kámen, ale co když u nich nenajdete to, co hledáte? Chcete do zahrady dostat nádech luxusu, moderní prvky s nápadem a stejně tak od materiálů požadujete vysokou odolnost a dokonalý vzhled? Tak dejte zelenou kovu a betonu, nabídnou úplně…

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Okraje mezi trávníkem a výsadbami jsou vizitkou každé zahrady. Na oddělení trávníku se ale často šetří, což se pak odrazí v časové náročnosti údržby. Ačkoli obruby něco stojí a kvalita bývá o to dražší, i tak se můžete těšit nejen na perfektní vzhled okrajů, ale také na značnou úsporu času, který byste jinak…

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Jaký materiál v zahradě vám přijde nejvíce všestranný? Bude to kámen nebo dřevo? Kámen je jedničkou v dlouhověkosti a dobré dostupnosti, od dřeva toho ale čekejte ještě mnohem více. Kromě toho, že do zahrady přirozeně patří, tak i příjemně voní, ani na slunci se nepříjemně nerozpaluje, a navíc dostalo díky polymerům…

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen ve skalce, u jezírka nebo třeba v podobě štěrku jako mulč v trvalkovém záhonu málokomu chybí. Konec konců kámen najdeme i v půdě, která z něj de facto i vzniká erozí. V každé zahradě najde své místo i díky svým jedinečným vlastnostem, jen se s ním musí pracovat podle určitých zásad. Zvláště výběru je třeba…

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Ne nadarmo se říká, že odborník dokáže ušetřit nemalé finanční částky. Jedním z těch odborníků na slovo vzatých je zahradní architekt, který dokáže naplánovat zahradu do nejmenšího detailu a navíc je většinou i schopen doporučit vhodnou realizační firmu, která nabídne i následnou údržbu. Ačkoli se může na první…

Zdroj: Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Permakulturní design v Toulcově dvoře

Konference Jak na permakulturní design proběhla sice již na podzim, my jsme si však informace z ní schovali na období blíže k jaru, kdy mnozí z nás již pomalu uvažují o proměně své zahrady nebo i pořízení chalupy či snad dokonce stěhování do přírody či na statek? Konference se konala se již po sedmé v prostorách…

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Chcete mít zdravou zahradu plnou motýlů, zpívajících ptáků a chutných plodů? Chcete zkusit vybudovat zahradu bez pesticidů a rašeliny, bez sterilních tújí a chemického trávníku? Víte, že lze využít každou kapku dešťové vody? Máte na balkoně prudké slunce nebo naopak stín a tvrdíte, že tam nelze nic pěkného či…

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

Považujete ještě stále za ideál zahrady anglický trávník, živý plot z tújí a ostrůvky obsypané kůrou? A řekl vám někdo, kolik to dá práce udržet bující přírodu takto svázanou? Není čas se na zahrady začít dívat jinak? Pokud chcete skutečně u domu kousek přírody, vytvořte podmínky pro přírodní zahradu. Odvděčí se vám…

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Na své zahradě nemá ani vodovod, ani pramen a ani žádnou tekoucí vodu, pouze tu dešťovou. Jde o pozemek ve svahu olemovaný ze dvou stran polní cestou. Loni založila své první zeleninové záhonky. Na konci července odjela na dovolenou, a když se vrátila, zahrada si evidentně velkého vedra a sucha ani nevšimla. Jak…

Zahradní schodiště je ideální volbou pro vaší zahradu.

Svahy v zahradě vyřešíte krásným schodištěm

Vybíráme-li z nabídky specializovaných firem, je dobré znát dispoziční možnosti zahrady, její styl a osázení, uvážit vhodný materiál a případné doplňky. Nabídka na trhu je velmi široká a možnosti nepřeberné.

REKLAMA