Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Svahy v zahradě vyřešíte krásným schodištěm

Vybíráme-li z nabídky specializovaných firem, je dobré znát dispoziční možnosti zahrady, její styl a osázení, uvážit vhodný materiál a případné doplňky. Nabídka na trhu je velmi široká a možnosti nepřeberné.
Zahradní schodiště je ideální volbou pro vaší zahradu.

Pokud máme zahradu ve svahu, může vzniknout při dobrém řešení opravdu originální a krásné dílo. Při výběru materiálů pro jednotlivé stavební prvky je ovšem důležité ctít charakter zahrady a materiály již použité. Do přírodní a venkovské zahrady volíme zpravidla přírodní kámen a dřevěnou kulatinu, městská zahrada dobře snáší beton, kov nebo umělý kámen.

Varianty od specialistů

Pokud oslovíte specializovanou firmu, která má navíc zkušenosti se zahradami a rostlinným materiálem, můžete se radovat z celkově vyladěné zahradní kompozice. Mezi základní poučky, které specialisté nabídnou, patří to, že hranice, kdy je opravdu nezbytné pořízení schodiště, je už při sklonu svahu vyšším než 7 procent (7cm výškové diferenciace na 100 cm délky). Mírné svahy lze řešit schodnicemi s vyšší nášlapnou šířkou, ale o nižší výšce, naopak strmé svahy vyžadují schodnice vyšší.

„Obecně platí jednoduchý vzorec pro výpočet optimálního rozměru schodnice a tedy pohodlného stoupání. Magickým číslem je 64, tedy 2× výška schodnice + šířka schodnice = 64. Čím vyšší je schod, tím užší je nášlap a obráceně. Optimální šířka schodiště je 1,2 až 1,5 metru. Tento rozměr nelze při mnohých zahradních úpravách dodržet. Přesto je důležité mít na paměti, aby schodiště bylo dostatečně široké pro případ, že se na něm budou vyhýbat lidé,“ vysvětluje inženýrka Marcela Benešová ze zahradnictví Flos a jako doplněk příkrých schodišť doporučuje nájezdové rampy, které jsou dobrým bezbariérovým řešením svažitých pozemků. Pohodlně lze tímto způsobem zdolat svah, jehož převýšení nepřesáhne 6 procent.

Zahradní schodiště
Zahradní schodiště

Estetické zahradní prvky

Také v tomto případě nejsou schodiště pouhou praktickou nutností, ale významným estetickým prvkem. Stejně jako existuje mnoho druhů zahrad, existuje i nepřeberné množství typů schodů a jejich technických řešení. Kromě klasických kamenných a betonových schodů, lze volit i nejjednodušší a současně nejlevnější schody z dřevěné kulatiny. Tento typ schodiště je možné dále doplnit přírodním kamenem a vhodnou výsadbou, která dotváří konečnou zahradní kompozici.

Schodiště může být vkusně zakomponováno do opěrné zídky a do spár lze vysázet drobné polštářovitě rostoucí skalničky. Zřejmě nejluxusnější a nejtrvanlivější variantou budou ovšem schodiště, jejichž jádro je vybetonováno a kámen tvoří pohledovou vrstvu. Povrch kamene je řezaný a hladký a jednotlivé kusy jsou lepeny a poté spárovány. Výsledkem je kvalitní umělecké dílo, za které se nemusí stydět žádná zahrada.

Zahradní schodiště
Zahradní schodiště

Příklad montovaného schodiště

Lze uvažovat i o venkovním železobetonovém montovaném schodišti. Výhodou těchto schodišť je snadná a rychlá montáž. Schodišťové stupně se vyrábějí na zakázku podle požadavku zákazníka s ohledem na charakter terénu i okolí. Pokládají se na zhutněný terén a podsypávají se štěrkem. Jejich povrch může být pemrlovaný ze všech pohledových stran, nebo pouze z jedné. Konstrukčně se celý systém skládá ze schodnice pro uložení jednotlivých schodišťových desek (stupňů), nosné podpěry, vlastních schodišťových desek a schodišťové podesty. Nosná podpěra může být nahrazena vetknutím schodnice do nosné stěny.

Schodišťové desky a podesty jsou standardně opatřeny protiskluzovou úpravou, buďto v podobě podélného pemrlovaného pásku umístěného při hraně nášlapné plochy, nebo jsou plochy otryskány celoplošně. Další variantou je výroba schodišťových desek, ve kterých je zalito závitové pouzdro nebo plotýnka. Takto modifikované schodišťové desky je možno ukotvit na ocelové schodnice. Montovaná železobetonová schodiště obzvláště dobře kryjí okrasné dřeviny a lze je hravě zakomponovat do nejrůznějších variant moderních zahradních kompozic.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Konstrukční řešení vnitřních schodišť

Konstrukční řešení vnitřních schodišť

Každé schodiště musí mít nějakou konstrukci – způsob jak je v prostoru nesené. Jaké řešení projektant zvolí, záleží především na požadovaném vzhledu schodiště, na jeho tvarovém uspořádání a na možnostech okolních nosných konstrukcí. Zde představené typy jsou základní způsoby, často dochází k jejich kombinování, podle…

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?