Pokud se do něčeho na zahradě vyplatí investovat, pak to jsou kromě zpevněných povrchů také obruby. Tato investice bude samozřejmě mnohem zajímavější pro ty, co nemají na péči o svou zahradu tolik času nebo na ní nechtějí trávit čas fyzickou námahou. Na trhu jsou dostupná různá řešení, která se liší rozměry, provedením, materiálem i cenou. Velký rozdíl je také ve způsobu instalace. Zatímco některé typy snadno nainstalujete svépomocí, s jinými by vám měli raději pomoci odborníci.
Perfektní zahradě obrubníky sluší
Nenechte se hned zlákat nízkou cenou, ta je téměř vždy vykoupená krátkou životností nebo nepříliš estetickým designem. Pokud opravdu chcete dosáhnout perfektního výsledku a mít okraje trávníku opravdu kvalitně oddělené, raději investujte do trvanlivých obrub. K moderní městské zahradě se budou hodit stejně tak moderní materiály. Nejlepší službu vždy odvedou ocelové nebo hliníkové obruby. Ocelová pásovina kotvená svařovanou betonářskou ocelí nebo varianta samofixační překvapí dokonalou odolností vůči jakémukoli poškození, a pokud se nainstalují do správné výškové úrovně, je to prakticky neviditelná obruba. Ocelovou pásovinu je ale nutné svařovat, proto se její instalací většinou zabývají spíše odborné firmy. Mnohem jednodušší instalace se týká podobně odolné hliníkové lišty, která se kotví ocelovými hřeby a je stejně neviditelná jako předchozí typ. U některých produktů se můžete setkat s pojmem „neviditelný obrubník“. Ano, pokud se správně nainstaluje, je horní část obruby pro zapojení trávníku opravdu téměř neviditelná. Mnohem viditelnější bývají obruby betonové, plastové, dřevěné nebo ty cihlové. Ne vždy je ale viditelnost na škodu. Všeobecně platí, že nejméně kvalitní estetické provedení se týká spíše plastových obrub.
Kam se hodí beton a co od něj čekat
Betonové obrubníky jsou stále poměrně oblíbené, protože jsou trvanlivé a snadno se instalují. Problém je v tom, že se při vystavení slunečním paprskům během léta značně rozpalují, takže může dojít k poškození okolního trávníku. Betonové varianty obrub je třeba vybírat s ohledem na styl zahrady, a ne všude vyznějí dobře. Zatímco v přírodních zahradách se její jako nezvaný host, v městských i moderních zahradách bude výsledek mnohem lepší. Podobné vlastnosti jako beton mají také obruby z cihel nebo kamene.
Dřevěné obruby
Pokud chtějí majitelé zahrad ušetřit, většinou si zvolí dřevěné obruby v podobě smrkového řeziva. Dřevo je oblíbené také v přírodních zahradách, kde navíc splňuje i požadavky na ekologické vlastnosti materiálů. Dlouhou životnost od něj ale nečekejte, a to ani od řeziva či od oblíbených dřevěných palisád.
Jak je to s plastem?
Plastové obruby jsou zřejmě nejvíce diskutovanou skupinou obrubníků, mají totiž značně odlišné vzhledové i fyzikální vlastnosti. Nejlevnější varianta v podobě návinu měkkého plastového lemu nejčastěji v černé, hnědé a zelené barvě je pro zahradu doslova nešťastné řešení. Nízká cena nezachrání nízkou životnost ani poměrně nepraktickou instalaci. Obrubník je nutné zakrýt okolní zeminou, přičemž se ohrnuje spodní část obruby pod zeminu. Obruba se navíc vlivem působené UV záření časem doslova rozdrobí, nebo ji při nedodržení instalace v úrovni terénu poškodí sekačka nebo jiná technika. Pokud trváte na plastu, volte raději opět „neviditelné“ plastové lišty kotvené plastovými kolíky.
Obrubník dá výsadbám jasné hranice
Výsadba oddělená od trávníku mívá jasně vymezené hranice a je tím pádem i ochráněna před vrůstáním trávníku. Záhony a vlastně i celá zahrada pak působí celoročně upraveným dojmem, a to i bez náročné péče. Je jen na vás, jestli okraje přiznáte a zvolíte viditelné provedení, nebo raději vsadíte na minimalismus a zelenou dáte spíše lištovému typu, který nebývá viditelný.
Obrubník čistě odděluje prostor pro dlažbu a vegetaci. Zdroj: BEST a. s.
Tip odborného partnera
Petr Levinský, obchodní ředitel společnosti BEST, a.s.: Betonové obrubníky jsou nabízeny v mnoha výškách, tloušťkách i délkách. Pro oddělení trávníku nebo chodníku od záhonu je možné využít nízké a slabé, tím i téměř nevýrazné obrubníky. Naopak pro terénní převýšení je vhodné použít betonové obrubníky vyšší. Na trhu jsou i doplňující tvary, jako rohové či obloukové prvky. S jejich použitím získá každý lem dokonalý vzhled bez řezů. Vybírat můžete také z různých barev, obrubník nemusí být jen šedý, ale třeba hnědý, červený nebo antracitový.
Když to zkusíte bez obrubníku
Trávník má tendenci intenzivního rozrůstání do okolí a nezabrání mu v tom ani mulč ve výsadbách. Už během první sezony po založení trávníku mohou okraje ztratit pravidelnou formu, proto je nutné už předem myslet na to, jakým způsobem budete o okraje pečovat. První pomoc mohou zajistit klasické zahradní rýče, kterými se trávník obrýpne v potřebné linii. Tato metoda se sice zdá být levnou oproti finančně náročné pokládce obruby, je však nutné přiznat, že je to fyzicky i časově náročné řešení, které je třeba navíc během sezony mnohdy ještě opakovat. Rychlejším a také praktičtějším řešením bývá speciální zahradní technika. Na výběr máte z benzínové, elektrické nebo akumulátorové techniky. V případě, že se chcete obejít bez obrubníku, určitě se vyplatí investovat do ořezávačů nebo zařezávačů okrajů trávníku, jejichž výsledkem budou perfektně zarovnané okraje.
Tip redakce: Snižování nákladů se netýká jen stavby domu, šetří se i při tvorbě zahrady. Vysoké pořizovací náklady často majitele odradí, takže se i několik let obejdou bez obrub. Většina typů obrubníků se ale dá naistalovat i dodatečně. Stačí jen vyhloubit dostatečnou rýhu a můžete rovnou přistoupit k položení materiálu.
Obruby sice nepatří mezi nejlevnější řešení, přesto výrazně sníží potřebu údržby.
S obrubou nebo bez? Aneb jaké jsou výhody i nedostatky obou řešení
Okraje řešené pomocí obrubníků
- prakticky žádná další péče
- pticky dokonalé oddělení od výsadeb
- ve větší míře zamezuje zanesení mulče a substrátu do trávníku
- většina typů je prakticky neviditelná
- vyšší finanční náklady na pořízení a instalaci
- některé typy se špatně instalují svépomocí
- nízká trvanlivost levnějších variant
- u mohutnějších typů s vystouplým okrajem poměrně výrazná viditelnost
- při změně tvaru záhonu je nutné provést rekonstrukci obruby
Okraje upravované nářadím (rýč, nůž, ořezávačka)
- náklady pouze na pořízení nářadí
- vhodné řešení do přírodních a ekologicky založených zahrad
- snadno proveditelné úpravy tvaru výsadby
- fyzicky náročné řešení zvláště u velkých zahrad
- časté přerůstání trávníku do okolních výsadeb
- vysoká časová náročnost
- zanesení mulče a substrátu do trávníku
Okraje trávníku lze obrýpnout i ostrým rýčem.
Kolik stojí obrubníky
Obrubníky betonové
Záhonový obrubník 100 x 25 x 5 cm – 60,-/ks vč. DPH
Obrubník umožňující pojezd sekačky po ploše, výška 5 cm – 11,-/ks vč. DPH
Palisádový obrubník 50 x 6 x 25 cm – 59,-/ks vč. DPH
Kovové obruby
Ocelová samofixační obruba 0,2 x 2 m (tl. 1,5 až 2 mm) – cena 350 až 500,-/ks
Ocel pásová 0,2 x 2 m – 70,-/ks vč. DPH
Hliníková lišta kotvená ocelovými hřeby 0,1 x 2 m (tl. 2 mm) – 400,-/ks vč. DPH
Plastové obruby
Lem z měkkého plastu 0,1 x 9 m – 100,-/ks vč. DPH
Plastový obrubník nízký kotvený plastovými kolíky 8 x 100 cm – 69,-/ks vč. DPH
Lem zelený nebo černý 0,1 x 6 m - 500,-/ks vč. DPH
Neviditelný obrubník z recyklovaného polypropylenu 0,125 x 12 m – 700,-/ks vč. DPH
Dřevěné obruby Palisáda z tlakově impregnovaného dřeva 5 x 20 x 150 cm – 99,-/ks vč. DPH
Smrkové řezivo délka 3 – 6 m – cca 4000,-/m3
Sdílet / hodnotit tento článek