REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vila rostla pro současné potřeby, ale myslí i na budoucnost

Kanada i Norsko mají dost podobné klima, ale to je asi tak jediné, z čeho mohl Todd Saunders, šéfarchitekt ateliéru Saunders Architecture vycházet, když před lety rozjížděl svou vlastní praxi v Bergenu. Klima a adaptace na něj jsou totiž jen jedním – byť podstatným – dílkem úspěšnosti jeho práce. Jestli něco jeho projekty charakterizuje, pak je to vysoká míra adaptace na budoucnost. I když je často ještě neznámá a nejasná.
foto: Bent René Synnevåg

Jak tomu rozumět? Jako praktická demonstrace poslouží aktuální projekt jeho studia, realizace nazvaná Grimseiddalen Villa. V krátkosti, je to rodinný dům – a velmi kvalitní – který slouží čtyřčlenné rodině klienta na výtečnou dnes. Ale je uzpůsoben tak, aby plnil svou roli dobře i tehdy, až dvě děti odrostou a ze společného bydlení se odstěhují. To je ona stopa budoucnosti, na kterou Saunders myslí, když otevírá blok a začíná črtat rysy nové zakázky.

Stavět pro budoucnost

Může to vypadat jako samozřejmost, ale není. Podstatou dobré architektury totiž je, aby svým uživatelům dobře sloužila trvale. A to neznamená jen stav současný, ale i ten následující. Řada rodinných domů je skvěle projektovaná na přítomnost a nároky velké domácnosti. Ale po letech dostává dokonalost trhliny třeba jen tím, že musí i nadále vytápět větší než obývaný prostor, anebo že v jeho dispozičním plánu vznikají bílá místa, vytvořená odchodem části obyvatel.

foto: Bent René Synnevåg

Grimseiddalen Villa je koncipována tak, aby vůči tomu byla imunní. Je ukázkou designu, který se vyznačuje promyšlenou mírou flexibility. Počítá s tím, že teď musí fungovat pro čtyřčlennou rodinu, bude fungovat i pro dva obyvatele a pak se možná jeho vlastnická podstata promění, ale neztratí přitom na hodnotě. Je to rodinný dům pro budoucnost, a z toho roste i princip jeho udržitelnosti. „Je to koncept, který má změnu zabudovanou do své DNA,“ vypráví Saunders.

Situace v místě

S každým projektem se pojí nějaký zádrhel, komplikace. A tady jím bylo měřítko. Rodina klienta totiž přecházela vědomě z většího do menšího. O to víc jim pak záleželo na tom, aby jim stavba byla plně přizpůsobená na míru. Přitom bylo třeba přidržet se nějaké úměrnosti, přiměřenosti, vzhledem k zástavbě okolí a přírodě. Pozemek na břehu fjordu u Grimseiddalen (za Stendem a Hordnes, vlastně nedaleko od Bergenu) vynikal snadnou dostupností, venkovským prostředím, dramatickým skalnatým pobřežím.

foto: Bent René Synnevåg

Jak už to tak v Norsku bývá, nešlo přímo o uprázdněný pozemek, ale o pozemek s již existující starou rybářskou chatou, kterou chtěl klient nahradit novostavbou – a ta musela svými parametry zastavěné plochy víceméně odpovídat původní stavbě. Kompenzovalo to ale prominentní umístění stavby na mírném temeni kopce s výhledem na fjord. Součástí pozemku je i malá bouda na loď, přímo pod skalnatým břehem, a také malé molo, vytvořené z pontonu.

Sladit novostavbu a prostředí, vytvořit stabilní funkční bydlení, to jsou oblasti k řešení s mnoha východisky. Saunders Architecture upřednostnili jednoduchost vyznění, daný hladkým řezem v krajině. Jimi navržený dům má jednoplášťovou střechou, která překrývá celou domácnost. Je současně i fasádou, celý objekt je vyveden v šedém dřevěném obkladu. Svou prosklenou čelní stěnou se výhledy upíná k fjordu a současně z této strany přijímá nejvíce denního světla.

foto: Bent René Synnevåg

Hlavní je přízemí

Za klíčový prvek v rámci procesu navrhování architekt považoval rozhodnutí umístit všechny hlavní obytné prostory na jednu úroveň, spolu s obývacím pokojem. V přízemí se tedy nachází vše podstatné, do patra, které si mohlo dovolit být svými dispozicemi skromnější, byly zasunuty jen dvě dětské ložnice a jejich koupelny. Ony dětské ložnice jsou funkčně odděleny malou chodbou se zádveřím, a byť teď pocitově trochu děti izolují, až odrostou, budou za samostatné pokoje mnohem raději.

Ta izolace samozřejmě není totální, skrze vnitřní prostor balkonu/herny mají děti kontakt s děním v obývacím pokoji, kuchyni. Tato vyvýšená část – navazující na schodiště z přízemí a přístup k dětským ložnicím – je sice neoficiálně nazývána hernou, ale přesné určení a využití definované nemá. Může být knihovnou, studovnou, univerzální mediální místností. A jednou třeba domácí kanceláří. Ať už bude zastávat jakoukoliv roli, chod domácnosti to nenaruší.

foto: Bent René Synnevåg

Rodiče, děti, společný prostor

V přízemí, které počítá s trvalým zabydlením a tím, že jej využívají všichni, se plán vyvíjel na základě pečlivého zvážení praktičnosti a funkčnosti. Ještě ale než architekt Saunders rozvrhl přízemí, promyslel jeho navázání na vnější prostředí. Terasu, která je chráněná přesahem střechy. Což je vzhledem k norskému počasí u pobřeží velmi praktické. A teprve když měl jistotu, že přízemí nebude díky verandě odtržené od okolí, exteriéru, navázal na něj vnitřní prostředí.

Netradiční, že? Ale garantující širší využitelnost v průběhu celého roku. Vstup do domu vede ze zadní, týlové části, navázané na garáž pro dva vozy. Je tu i skladovací prostor a dřevník. Za přístupovou verandou pak tvoří vstupní hala součást úhledné linie obslužných prostor, probíhající podél uzavřenějšího zadního průčelí domu, ke schodišti do horního patra. V této linii „podél zadní stěny“ se kryje i prádelna se sušárnou, spíž. Všechny tyto místnosti jsou snadno dostupné, ale přitom vlastní průběh domu nenarušující. A nevadí jim, že mají nedostatek denního světla.

foto: Bent René Synnevåg

O to víc si ho užívají hlavní obytné prostory. Kuchyně, jídelna a kuchyňský kout si navíc dopřávají i zdvojené stopní výšky.  Stranou, za posezením v obývacím pokoji, se pak nachází odsunovací dveře, vedoucí do „hlavního apartmánu“ – ložnice rodičů. Ta nabízí příjemnou intimní sféru, s prostornou koupelnou a šatní skříní. Postel je umístěna tak, že je obrácena k výhledu na vodní hladinu, zatímco výrazný tvar přesahu jednoplášťové střechy nabízí soukromý vstup na chráněnou verandu.

Smysl pro detail

A jak se to má s tou budoucností? Odrostlejší až dospělé děti mohou vstupovat hlavním vchodem a po schodech rovnou zamířit do „svého“ království. Dosud neodrostlé nejsou odtržené do života domácnosti, vnitřním balkonem jsou stále ve vizuálním kontaktu a rodiči dole. A až se jednou třeba úplně odstěhují? Pak se boční výběžek z jejich ložnicemi uzavře, a nebude vytápěn. Vnitřní objem domu to nenaruší. Ostatně, dům bude moci využívat doplňkového vytápění dřevem, které k vyhřátí hlavního obývaného prostoru plně postačí.

foto: Bent René Synnevåg

Architekt i klienti si pochvalují úroveň detailů, truhlářské práce, řemeslné zpracování. Zajímavostí jsou tu různé povrchové úpravy, od bílého smrku na podlaze a světlého nátěru borovice na obkladech interiérů. Použití dřeva zlepšuje akustiku, snižuje hlučnost a dozvuk. Což se teď, dokud v domě žijí i děti, hodí. A později pak bude toto přírodní vyznění lépe propojovat dům se svým okolím.

Údaje o projektu

Název projektu: KDW 199 House Extension
Typ projektu: novostavba rodinného domu
Architektonické studio: Saunders Architecture
Lokalizace: Grimseiddalen, Bergen, Norsko
Vedoucí architekt: Todd Saunders
Spolupráce, tým: Pedro Pereira, Matt McClurg, Maxime Rousse, Attila Béres
Hlavní dodavatel stavby: Louis Poulsen
Stavitelé: Nilsen og Andersen AS
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2018
Užitná plocha: 304 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Alexander Angelovskiy

Krásný dům dostavěli těsně před vypuknutím války. Stojí ještě? Pokud válku přežije, bude v něm skvělé bydlení

Kvality A-House je těžké posoudit. Byl řádně dohotoven ve smluvně přislíbeném termínu, a podle všeho dodržel rozpočet i zadání. Jestli ale naplnil představy zadavatele nebo jak si vede během užívání, to se zatím neví. Nikdo v něm totiž nejspíš nebydlí, a klienta ani architektů se na bližší podrobnosti realizace…