Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Fotovoltaika více o tématu

Kupujete dům nebo chalupu s fotovoltaikou? Co všechno ohlídat. Dejte si pozor na tyto věci

Fotovoltaické elektrárny se stávají běžnou součástí rodinných domů i chalup. V případě, že budete kupovat nemovitost s fotovoltaikou, je dobré si ohlídat, co si vlastně kupujete a zda je to tak skvělé jak vám prodejce či realitní makléř tvrdí. Ke koupi domu dnes potřebujete mimo stavaře, právníka, realitního znalce, statika, architekta i dalšího pomocníka – někoho kdo rozumí fotovoltaice. Nebo se pro začátek podívat do příručky Jak koupit bydlení od ESTAV.cz.
Zdroj: AdobeStock.com - manfredxy
Zdroj: AdobeStock.com - manfredxy

Při koupi domu s fotovoltaikou si ověřte právní náležitosti ohledně vlastnictví a provozování elektrárny. Konkrétně je vhodné se zaměřit na to, zda u domu není náhodou zapsána výhrada vlastnictví elektrárny, což by naznačovalo, že jejím vlastníkem je jiná osoba. V kupní smlouvě je také nutné přesně uvést, zda je předmětem koupě pouze dům se stavební a technickou dokumentací nebo i FVE včetně její provozní dokumentace, tedy úvodní revize a pravidelných kontrol. 

Podrobně jsme rozebírali prodej a koupi domu s fotovoltaikou a jak na převod elektrárny při koupi domu také na TZB-info.

Důležité je, jak celý systém funguje a jak se vyrobená elektřina využívá. U kupované nemovitosti pátrejte, jak je elektřina z fotovoltaiky v domě využita. Akumuluje energii do teplé vody? Do baterií? Posílá přetoky do sítě?  

Ověřte si, že na fotovoltaiku svítí i v zimních měsících dobře a dlouho slunce a že tato situace vydrží i v budoucnu. Pokud po koupi nemovitosti zjistíte, že u sousedů příliš vyrostl strom, nebo že bude stavět další dvě podlaží a vaše panely zastíní, přínos fotovoltaiky bude minimální a mnohdy s tím nic nenaděláte. To jsme si řekli již v článku co dělat, když mi soused chce zastínit solární panely.  

Chtějte znát stáří všech komponent elektrárny. Životnost jednotlivých částí se může velmi lišit. Panely, pokud nenesou žádné viditelné poškození, jsou schopné s vyhovující účinností fungovat desítky let. Složitější je to se střídači, jejich životnost záleží na intenzitě zatížení a pohybuje se od 7 do 20 let.  

Licence ano či ne? 

Pokud je na provozování dané elektrárny nutná licence, je nutné zajistit její převod. U Energetického regulačního úřadu je třeba zajistit zrušení licence původního vlastníka a zahájit řízení o udělení licence kupujícímu. Dobrá zpráva je, že od roku 2023 licenci nepotřebujete do 50 kW výkonu elektrárny (a splnění několika dalších podmínek, jako např. že slouží pro vlastní spotřebu). Ve většině případů instalací na rodinných domech tak licenci potřebovat nebudete. Jako nový vlastník si zajistěte nebo ohlídejte převod smluv o připojení.

Riziko, že z prodeje nemovitosti sejde 

Je-li FVE prodávána spolu s nemovitostí, je vhodné již při uzavírání smlouvy myslet na situaci, kdy by z jakéhokoliv z prodeje sešlo, např. z důvodu odstoupení od smlouvy pro nezaplacení kupní ceny či jiných potíží, které mohou prodej doprovázet. 

Přejde-li vlastnické právo k FVE ve stejném okamžiku, jako vlastnické právo k nemovitosti (tedy bude-li sjednáno ve smlouvě, že kupující nabývá vlastnictví k FVE dnem zápisu vlastnického práva k nemovitosti do katastru), stranám již nehrozí riziko, že se převod neuskuteční např. právě kvůli překážkám v rámci řízení u katastru nemovitostí. Je však dobré postavit již při uzavírání kupní smlouvy najisto, jaký bude postup v případě, že se novému vlastníkovi z jakéhokoliv důvodu nepodaří licenci získat. 

Článek byl sepsán s využitím příručky Jak koupit bydlení – pomocníka ESTAV.cz při koupi domu, bytu či pozemku. Příručku si můžete zdarma stáhnout. Najdete v ní široký soubor rad pro kupujícího nemovitost.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Fotovoltaika

  1. Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel
  2. Solární energie pro rodinný dům: Princip funkce fotovoltaických elektráren
  3. Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant
  4. Solární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domu
  5. Co všechno obsahuje běžná fotovoltaická elektrárna?
  6. Základní možnosti připojení fotovoltaické elektrárny. Se sítí nebo bez ní?
  7. Jaký je vývoj fotovoltaiky v České republice? A jak si stojíme v Evropě?
  8. Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie
  9. Rodinný dům s fotovoltaikou. Na co dát pozor při jeho koupi
  10. Rozumná návratnost domácí fotovoltaiky? Pozor na správný střídač
  11. Kolik elektřiny reálně vyrobí fotovoltaická elektrárna? Co ovlivní výkon elektrárny?
  12. Jak skutečně ušetřit se solárním ohřevem vody
  13. Soused mi chce zastínit solární panely. Jak situaci řešit? Právník radí
  14. Kupujete dům nebo chalupu s fotovoltaikou? Co všechno ohlídat. Dejte si pozor na tyto věci
  15. Komunitní energetika: Jak se projeví na účtu za elektřinu? Ušetříte? A jak sdílení elektřiny funguje? Podívejte se na příklady

Přečtěte si více k tématu Fotovoltaika

Pavel Podruh a Český soběstačný dům, foto Tomáš Perzl

Čtyři roky práce: Jak jsem získal stavební povolení pro ostrovní dům. Bez úplatků

Získání stavebního povolení byla pro Pavla Podruha, stavebníka Českého soběstačného domu odpojeného od všech inženýrských sítí, mravenčí práce na čtyři roky. Musel kvůli němu projezdit celou republiku i čelit žádostem o úplatek. Nakonec o své vlastní zkušenosti a životech dalších šetrných domácností sepsal celou…

REKLAMA