Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

HLASUJTE: Fotosoutěž Otevřená Praha 2023 zná finalisty. Rozhodněte o vítězi

Druhý ročník fotosoutěže Otevřená Praha zná své finalisty. Nyní je to na vás, vážení čtenáři portálu ESTAV.cz a návštěvníci festivalu Open House Praha. Hlasovat můžete pro jeden záběr z každé kategorie: Prostor, Detail, Lidé. Do soutěže dorazilo přes 270 snímků, ze kterých porota anonymně vybrala ty nejlepší. O konečném vítězi ale rozhodne vaše hlasování. Kterému snímku dáte svůj hlas? Hlasovat můžete do 2. 6. 2023 do 12:00!

Níže si můžete prohlédnout finalisty vybrané odbornou a redakční porotou.

HLASOVÁNÍ BYLO UKONČENO.

VÝSLEDKY BYLY OZNÁMENY 5. 6. 2023 V SAMOSTATNÉM ČLÁNKU

Popisky fotografií poslali sami autoři, které pro účely hlasování ponecháváme v anonymitě. Kompletní pravidla fotosoutěže naleznete na ESTAV.cz pod tímto odkazem.

Kategorie PROSTOR

Komplexní pohled na architekturu extriéru či interiéru, větší stavební celky budov. Finalisty vybírala redakce ESTAV.cz.

Který obrázek z kategorie Prostor se vám líbí?
Industriální romantika - Uvnitř Centrální kotelny stále vládne romantika. ( Přeloženo z anglického originálu)
Staří přednost mají, ale mládí vpřed - Průhled z jedné z rozpadajících se hal pražské Pragovky na novou administrativní a bytovou výstavbu, která nakonec pohltí i tyto haly, které nejsou památkově chráněné. Průzor vypadá jako výhled z minulosti do budoucnosti.
Vzhůru do oblak - Denně jezdím přes Trojský most do práce a Port 7 mi rostl doslova před očima. Možnost dostat se na prohlídku komplexu a terasu budov byla pro mě velká příležitost nafotit si budovy a pohledy z výšky na okolí. Nakonec jsem ale vybrala do soutěže fotografii focenou doslova z hlíny. Jako ta květina vyrostl Port 7 do krásy.
Terasa Centrum Bořislavka - Výhled na Centrum Bořislavka z nepřístupné terasy. Soudobá architektura na Praze 6.
,,Masarykovy okna,, I Černinský Palác - Fotografie byla vyfocena z tzv. Masarykova bytu v Černinském Paláci během festivalu Openhouse Praha 2023. Zaujal mě výhled a netradiční pražská kompozice věží, kterou zřejmě nejdéle pozoroval sám Masaryk z jeho apartmánu při každém otevření okna. Atmosféru doplňoval pohybující se závěs v okně, čerstvý vzduch a sluncem prosvětlený střešní reliéf hradčan. Tragická symbolika okna Masarykova bytu se nám po návštěvě bude vždy spojovat i s nezaměnitelným výhledem na Prahu s nekončícím horizontem pražských střech, kterým dominuje v prvním plánu Loreta a v pozadí Katedrála svatého Víta.
Světlo a stíny - Fotka byla vyfocena v areálu Pragova v hale č. 19.
Znovuzrození - Rekonstrukce hotelu Intercontinental
Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka - Geniální architektonické řešení od Evy Jiřičné, které se podařilo spojit jediný dochovaný v Praze středověký krov a "virtuální" gotickou klenbu v podobě lehké kovové konstrukce.

Kategorie DETAIL

Architektonické a stavební detaily (kliky, vitráže, zábradlí atp.) Finalisty vybíral sponzor soutěže spol. Megapixel.

Který obrázek z kategorie Detail se vám líbí?
Siluety - Ministerstvo dopravy - Schodiště do kanceláře ministra - Italský mramor
Dvě Slunce - Dvě sochy Slunce na schodišti Kongresového centra Praha Vyfoceno během Open House Praha 2023 z paty schodiště Nebylo to snadné to takto zachytit, protože hodně lidí si dolní sochu fotilo z třetího patra a na mnoha fotkách byly jejich fotoaparáty, mobily a ruce :)
Osmdesát čtyři židlí - Připadá mi to jako 84. Obrazový hluk, interiér, nekonečné řady sedadel. Okamžitě jsem zpátky v dětství. Vzpomínka na DDR, Helmuta Kohla a VHS. (Přeloženo z anglického originálu)
Zábradlí a schodiště ve Fizz - Okamžik, kdy nikdo nešel, chvíli mi trvalo, než nastal, ale stálo to za to.
Světlo - Husův sbor, Vinohrady.
Místo odpočinku - Budovu Elektrických podniků znám od dětství. Chodila jsem se za maminkou, která zde dlouhé roky pracovala, chodila jsem sem na koncerty, do tanečních, na kurz němčiny, k doktorovi.... Ale tenkrát jsem se nikdy nedostala na střechy a terasy. Dnes mohou zaměstnanci využít spoustu zákoutí k odpočinku a posedět na židličkách u stolků, které jsou rozmístěné na všech terasách. Uvažuji, že si tu také najdu práci.
Nekonečno - Schodiště v Disku DAMU.
Plastika Slunce - Fotografie byla pořízena v rámci akce Open House 2023, v "Paláci kultury – Kongresovém centru Praha". Všiml jsem si krásných ocelových schodů se zlatou plastikou Slunce. Chtěl jsem tuto plastiku zachytit z neobvyklého úhlu, takže se rozhodl sejít dolů pod schody a vyfotit ji zespodu.
Detail lustru - Detail lustru v Kongresovém centru Praha (původně Palác Kultury). Autorem lustru byl František Vízner. Lustr byl vyroben ve sklárnách v Kamenickém Šenově a tvoří ho stovky dutých skleněných koulí.

Kategorie LIDÉ

Momentky z návštěvy, fotografie účastníků nebo pořadatelů na akci. Finalisty vybíral realizační tým akce Open House Praha.

Který obrázek z kategorie Lidé se vám líbí?
Studující odraz - Když jsem si všiml odrazu studentky FHS UK, která si užívala pauzu v atriu před přednáškovou aulou, pobavila mě ironie této situace. Studentka v odrazu vypadá, jako kdyby seděla v aule v lavici na přednášce, možná jí tak bylo naznačováno, že by se měla jít radši před zkouškovým obdobím učit...
Stáří - Fotka zachycuje starší pár návštěvníku, při prohlídce areálu Pragovka.
Šipka - Šipka ukazující směr fronty. Přes sklo a ve skle. Fronta čekající na prohlídku Nové scény ND. Odraz v hlavním vstupu Nové scény. Zároveň kontrast "obrazovek" fasády a historické budovy.
V krytu skryti za bazénem - Továrna Bratři Vinopalové – Vanguard Prague / Fotografie průvodce se skupinkou přes skleněné stěny podzemního bazénu v bývalém krytu.
Fotograf - Tato momentka byla pořízena u Líbeńské kouli v Praze 8. Pán mě zaujal svým kreativním přístupem k pořízení nejlepšího záběru objektu.
Meteo Office Park - Hravé prostory uchvátily malou návštěvnici.
Palác Adria, fragment prohlídky - Při prohlídce jsme dostali velmi výrazného průvodce, který při vyprávění o historii objektu aktivně gestikuloval a svými gesty jako by doplňoval neobvyklou architekturu objektu.
Zasedání - Před důležitým jednáním

Odměny do soutěže dodala společnost Megapixel s. r. o. a Divadlo Na Zábradlí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Open House Praha

Laichterův dům. Foto: Martina Dokoupilová.

Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině

Pokud se vydáte na procházku podél Riegrových sadů Chopinovou ulicí, součástí blokové zástavby je na první pohled nijak výrazná perla modernistické architektury – Laichterův dům. Byl postaven pro knihkupce Jana Laichtera v letech 1908–1910. Ten si jako architekta pro svůj dům vybral Jana Kotěru, který mu…

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze

Na první pohled nenápadný, při bližším zkoumání plný zajímavých detailů. Atelier, který vznikl kvůli jedné soše, ale shodou náhod nebo štěstí funguje dodnes. Dům obklopený zelení a sochami se sportovní tématikou. To vše lze říci o budově sochařského atelieru Jana Laudy v Pražské Libni. Historie domu je…

Foto: Martina Dokoupilová

Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů

Budova dřívějších Elektrických podniků hl. m. Prahy dnes nese název Bubenská 1. Zná ji každý, kdo přijíždí přes Hlávkův most do Holešovic nebo opačným směrem. Výrazná budova je složená z několika vzájemně propojených kubických těles, výškově odlišných, z nichž nejvyšší střední část je sedmipodlažní.…

Zdroj: Open House Praha

Vítězné fotografie ve fotosoutěži Otevřená Praha 2023

Známe vítěze ve fotosoutěži Otevřená Praha 2023. Soutěž spolupořádali ESTAV.cz a Open House Praha. Ze zaslaných fotografií ve třech kategoriích vybrala porota anonymně finalisty. O konečném vítězi rozhodlo hlasování čtenářů. Vyhrál váš favorit? Podívejte se na snímky a zavzpomínejte ještě jednou na letošní ročník…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA