Vláda by v příštím týdnu mohla jednat o novele energetického zákona, která umožní sdílení vyrobené energie. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Úřad vypořádal připomínky z meziresortního připomínkového řízení a od Legislativní rady vlády a předpokládá, že o novele by vláda měla jednat ve středu 21. června. Novela umožní rozvoj takzvané komunitní energetiky, tedy sdílení energie mezi domácnostmi nebo různými komunitami, jako obce, školy, úřady nebo podniky.
Aktivní zákazník, tedy zákazník, který vyrábí elektřinu, bude podle návrhu novely moci sdílet elektřinu s dalšími deseti zákazníky. Bude to možné bez jakéhokoliv územního omezení. "Typickým příkladem je jedinec, který si vyrábí elektřinu na střeše své chaty, ale využívá ji jen přes víkend a přes týden si vyrobenou elektřinu posílá do bytu ve městě," uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). Dodal, že to může být i skupina několika osob, například rodina, která si na jedné nebo na několika svých nemovitostech vyrábí elektřinu a následně se o ni dělí.
Novela zavádí takzvaná energetická společenství určená pro sdílení elektřiny v rámci větších skupin. Elektřinu bude možné sdílet mezi 1000 členy společenství. Ti mezi sebou budou moci sdílet elektřinu, kterou vyrobí ze společných výroben. Členy těchto společenství tak budou moci být například společenství vlastníků jednotek, domácnosti, obce, školy, úřady nebo celé malé podniky. Sdílení v těchto větších skupinách bude možné na území až tří obcí s rozšířenou působností.
Nutný pro sdílení elektřiny je vznik IT systému. Bude jím Elektroenergetické datové centrum (EDC), jehož náběh bude postupný, v první fázi bude EDC zajišťovat výměnu dat, která budou souviset se sdílením elektřiny, uvedlo ministerstvo. Akcionáři EDC budou provozovatelé přenosové soustavy ČEPS a provozovatelé regionálních distribučních soustav PREdistribuce, ČEPS Distribuce a EG.D. Cílové řešení by mělo fungovat od roku 2026.
Sdílet / hodnotit tento článek