"Zároveň připravujeme změnu zákona o odpadech, neboť vyhláškou v současné chvíli nelze omezit bezhotovostní styk pouze na převod na účet, což je podle ministerstva životního prostředí ten nejúčinnější způsob," uvedla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Krádeže kovů trápí obce dlouhodobě
Další opatření k omezení krádeží kovů budou komplexní napříč více resorty. Novinky ale působí spíše zmatek. Povinnost zavést systém třídění kovového odpadu mají obce a města od 1. ledna 2015.
- Některé obce chtějí vyhláškami omezit výkup šrotu v komerčních sběrnách. Například Havířov sběrnám druhotných surovin omezuje výkup kovů a papíru od fyzických osob. 10. července 2014 ministerstvo vnitra vydalo stanovisko, že obce nemají podle zákona možnost zamezit obecně závaznou vyhláškou prodeji kovů do sběren a výkupen. Tehdy ještě neměly povinnost nastavit třídění kovů. Nyní ji ale vzhledem k nové legislativě mají.
- Bude ze strany České inspekce životního prostředí posílena kontrola sběren a výkupen.
- Obce mají povinnost nabídnout občanům, kam mohou nepotřebné kovy odnést. Je to místo, které obec určí vlastní vyhláškou. Může to být sběrný dvůr, velkoobjemový kontejner nebo speciální popelnice.
- Zákon umožňuje občanům předat kovový odpad i do dalších legálně provozovaných zařízení ke sběru a výkupu odpadů.
Svaz průmyslu druhotných surovin ČR nesouhlasí
Svaz průmyslu druhotných surovin ČR ale už dříve snahu obcí označil za neústavní, vyhlášky prý postihnou hlavně poctivé občany. "Je nemorální chtít po lidech, aby se majetku, který nabyli legálně, zbavili zdarma," uvedl loni na tiskové konferenci výkonný ředitel svazu Petr Šulc.
Sdílet / hodnotit tento článek