REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nová koupelna? Bezpečnost na prvním místě

Koupelna bývá co do počtu vypínačů a zásuvek obecně jednou z „nejchudších“ místností v domě či bytě, ale co se týče požadavků norem a legislativy je to místo s nejobsáhlejšími předpisy. Jde totiž o bezpečnost s ohledem na používání elektrických spotřebičů, jako je fén, kulma, žehlička na vlasy anebo dobíjení holicího strojku nebo kartáčků na zuby. Právě s ohledem na mokré a vlhké prostředí je nutné klást o to větší důraz na správné provedení elektroinstalace.
O rady a postřehy k elektroinstalaci v koupelně jsme se proto obrátili na odborníka, Ing. Tomáše Drahoňovského, PhD., který nám pro vás shrnul ty nejdůležitější informace.

O rady a postřehy k elektroinstalaci v koupelně jsme se proto obrátili na odborníka, Ing. Tomáše Drahoňovského, PhD., který nám pro vás shrnul ty nejdůležitější informace.

Jaké vybrat vypínače a zásuvky?

Je naprosto běžné, že při projektování a designérském řešení hrají hlavní roli obklady, design vany a umyvadla nebo topného žebříku. Pokud jde o elektroinstalaci, tak i ta může výrazně designově promluvit.

Umístění zásuvek a vypínačů v koupelně je velmi specifické, norma určuje místa, kde nesmí být prakticky žádná elektroinstalace a místa, kde nejsou na zásuvky a vypínače kladeny žádné speciální nároky. Ovšem cokoliv z pohledu bezpečnosti nad rámec určený legislativou nikdy neuškodí, takže je možné si vybrat i takové vypínače a zásuvky, které jsou vhodné pro instalaci do mokrého a vlhkého prostředí, tj. splňují takzvaný zvýšený stupeň krytí IP. Pro koupelny jde o vypínače a zásuvky se stupněm krytí IP 44 (ochrana proti stříkající vodě z jakéhokoliv libovolného směru). Vyberte si proto takovou designovou řadu, která tyto parametry splňuje. Ostatně dobrý výrobce má potisk „IP 44“ přímo na přístrojích. A ideálně, aby bylo možné kombinovat vypínače a zásuvky do vícenásobných rámečků, což vypadá designově mnohem lépe a zároveň to umožní instalaci takových „fines“, jako jsou například rádio nebo reproduktor ve shodném designu, jako jsou vypínače a zásuvky. Potěší i více zásuvek vedle sebe.

Zásuvka s víčkem s krytím IP 44, design Swing® L s víčkem

Zmínil jste rádio v koupelně. Reproduktorům pára a vlhkost nevadí?

Existují reproduktory pro montáž do stropních podhledů, které jsou určeny do vlhkého prostředí. Díky rádiu s DAB+ a FM tunerem si můžete pustit klasické radiové stanice. V případě rádia s bluetooth můžete přehrávat i z mobilu. Jak je popsáno výše rádio, anebo malý vestavný reproduktor můžete designově sladit s vypínači a zásuvkami. Při správném umístnění dle norem ČSN by nemělo dojít k vniknutí vody do rádia nebo vestavného reproduktoru.

K rádiu s Bluetooth snadno připojíte mobilní telefon, nebo můžete připojit přenosný reproduktor. Design Levit® M, titanová/kouřová černá

Bezpečnost skutečně na prvním místě.

V novostavbě samozřejmost a při rekonstrukci starší koupelny na něm trvejte. Ostatně vyžaduje to platná legislativa. Jde o proudových chránič. Malý přístroj v rozvodnici, který umí velké věci – zachraňuje životy. K čemu slouží a proč je tak důležitý? V případě, že do spotřebiče, například fénu, vnikne voda anebo, nedej Bože, spadne fén do vany, tak proudový chránič vypne přívod proudu v řádu milisekund a zabrání úrazu elektrickým proudem. Víte, že každých 6 měsíců byste měli doma provést test proudového chrániče? Slouží k tomu tlačítko s označením „T“ na proudovém chrániči.

Test proudového chrániče proveďte stiskem tlačítka s označením „T“

Chtěli jsme vám poskytnou základní vzhled do problematiky elektroinstalace v koupelnách. Veškerou legislativu by měl znát elektrikář a postupovat dle projektu elektroinstalace. Pokud vás zajímají detaily, jako je vzdálenost zásuvek od vany nebo v jaké mají být výšce, přečtěte si blog Ing. Tomáše Drahoňovského PhD., „Jak na elektroinstalaci v koupelnách, který obsahuje vše podstatné. Najdete zde i mnoho dalších užitečných rad a tipů pro domovní elektroinstalace.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Elektroinstalace pro dům a byt

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…