REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Multifunkční parťák aneb co vše zvládnete s úhlovou bruskou

Jeden nástroj, mnoho funkcí. Přesně tak by se dala popsat úhlová bruska. Ať už jste domácí kutil, nebo máte svou profi dílnu, z multifunkčního použití úhlové brusky budete nadšení. Co vše s ní můžete dělat, jak vybrat správný kotouč a proč být při práci s úhlovou bruskou zvlášť opatrný? To vše se dozvíte v našem článku.
Foto: Shutterstock

Jeden nástroj, mnoho funkcí. Přesně tak by se dala popsat úhlová bruska. Ať už jste domácí kutil, nebo máte svou profi dílnu, z multifunkčního použití úhlové brusky budete nadšení. Co vše s ní můžete dělat, jak vybrat správný kotouč a proč být při práci s úhlovou bruskou zvlášť opatrný? To vše se dozvíte v našem článku.

Úhlová bruska, pro zkušené kutily také známá jako flexy, by neměla chybět ve výbavě žádné pořádné dílny. Jedná se totiž o univerzální nástroj, který si poradí s různými typy materiálů, jako je dřevo, kov, plast, keramika, nebo dokonce kámen, beton a cihly. Správný výběr kotouče Vám umožní rychlé, přesné a velice ostré řezy.

Foto: BOSCH

Jak úhlová bruska funguje?

Úhlová bruska je univerzální nástroj, který využívá rotačního pohybu kotouče k řezání a broušení.

Na trhu se nejčastěji setkáte s elektrickými bruskami s různými výkony a kotouči. Čím dál oblíbenější jsou však v současnosti AKU nástroje, jejichž největší výhoda spočívá v mobilitě a flexibilitě bez nutnosti mít připojený kabel do elektrické sítě.

Srovnání elektrických a AKU úhlových brusek

Elektrické pracovní nástroje jsou zkrátka nestárnoucí klasikou. U úhlových brusek tomu není jinak. Elektrické úhlové brusky disponují vyšším výkonem, díky kterému si poradí i s těmi nejtvrdšími materiály, jako je kámen, beton apod. Nevýhodou pro některé uživatele může být nutnosti připojení kabelu do elektrické sítě. Na druhou stranu díky této skutečnosti můžete pracovat nepřetržitě bez potřeby nabíjení brusky.

U AKU úhlových brusek problém s kabelem odpadá, jelikož fungují za pomoci baterie (akumulátoru), která se pravidelně nabíjí. Od AKU brusek bohužel nemůžete očekávat takový výkon jako u těch elektrických, hodí se proto spíše pro méně náročné práce a ne tak tvrdé materiály. Co však jistě oceníte, je nízká váha AKU brusek, což umožňuje snadnější manipulaci a při práci se tolik nenadřete.

Výběr kotouče do úhlové brusky

Správný výběr kotouče je pro práci s úhlovou bruskou zásadní. Obecně můžeme kotouče rozdělit na brusné a řezné.

Brusné kotouče

Brusné kotouče se používají k broušení ploch z kovových či nerezových materiálů a prodávají se o tloušťce od 4 do 8 mm. Hodí se například k obrušování svarů nebo odjehlování (odstraňování zaklíněných hřebíků, šroubů apod.)

Brusné kotouče se dále dělí na:

  • Lamelové brusné kotouče - lamelový kotouč využijete především při dokončovacích pracích a jemném broušení nerezových materiálů.
  • Drátěné brusné kotouče - drátěné kotouče se naopak hodí k hrubému obrušování a čištění ploch. Dá se s nimi připravit daný materiál na nátěr, svařování nebo odstranit zbytky lepidla.

Foto: BOSCH

Řezné kotouče

Řezné kotouče se, jak název napovídá, používají k řezání různých materiálů, jako je kámen, litina, hliník, plast nebo ocel, a prodávají se o různých tloušťkách a materiálech. Tloušťku kotouče od 0,8 mm zvolte pro řezání tenčích plechů apod. Naopak pro řezání silnějších a tvrdších materiálů se hodí sáhněte po kotouči od 3,2 mm.

Materiál kotouče do úhlové brusky:

  • Diamantový kotouč se hodí především pro řezání dlažby, kamene, mramoru, betonu a dalších, velmi tvrdých stavebních materiálů.
  • Lamelový kotouč se používá k broušení, odstranění starých nátěrů a rzi, ale také na různé materiály, jako je kov, dřevo nebo omítky a cihly.
  • Kotouč na dřevo zvládne řez dřevěných materiálů, ale využijete ho také na plast.
  • Univerzální kotouč pro řezání a broušení se hodí tehdy, pokud často střídáte obě činnosti a chcete si ušetřit práci výměnou kotoučů. Často však mívají horší vlastnosti.

Bezpečnost na prvním místě

Ačkoliv je úhlová bruska skvělým, univerzálním nástrojem pro mnoho typů prací, při nesprávném a neopatrném používání může být velmi nebezpečná. Proto doporučujeme dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Používejte ochranné pomůcky, jako jsou pracovní rukavice, oblečení, boty, bezpečnostní brýle, popřípadě obličejový štít. Před každým použitím brusky důkladně zkontrolujte, zda je používaný kotouč naprosto v pořádku a bez jakéhokoliv poškození. Následně se ujistěte že v dosahu alespoň 2 metrů není žádná další osoba a že Vám na ploše, na které pracujete, nic nepřekáží.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

REKLAMA