Zároveň ale chce postavit dům, který bude i v budoucnu ekonomicky co nejméně nákladný, nebude spotřebovávat spoustu energie a nebude zbytečně zatěžovat životní prostředí.
Na této vlně jede i nová úprava programu NZÚ 2023+, která se od 1. 9. 2023 týká jen novostavby v kategorii Pasiv+. A výsledek? Program podporuje už jen domy s velmi nízkou energetickou náročností využívající energii z obnovitelných zdrojů. V praxi to znamená, že do projektu musíte zakomponovat co nejvíce systémů snižujících energetickou náročnost budovy (FVE, tepelné čerpadlo, větrání s rekuperací apod…).
Existuje ale systém, který vám v 90 % případů dokáže snížit energetickou náročnost o 13 %, a zároveň máte nárok na dotaci na systém samotný. Tím pádem ušetříte v projektu třeba fotovoltaiku, kterou pak můžete doplnit dodatečně a s nárokem na dotaci na FVE. Pokud ji totiž v projektu máte, nevztahuje se na ni samostatná dotace.
Navíc, aby váš projekt splnil kritéria PENB, často máte do projektu zaneseno třeba 5–6 panelů. To na „štítek“ PENB stačí, ale v reálu vám je žádná firma nebude chtít nainstalovat, protože je to malý výkon. Takže v konečném důsledku si budete muset pořídit „plnohodnotnou“ elektrárnu, ale už bez dotace NZÚ.
A právě v tomto případě vám AKIRETHERM® udělá obrovskou službu. Sníží energetickou náročnost objektu, nepřipraví vás o dotaci, vstupní investice je mnohem nižší než například u FVE, nebo tepelného čerpadla, a na rozdíl od nich nepotřebuje žádné další dodatečné investice v budoucnu a pravděpodobně 20–30 let o něm ani nebudete vědět.
„Připomene“ se vám maximálně při vyúčtování za elektrické energie, ale bude to milé připomenutí a za takovou připomínku se zlobit opravdu nebudete.
Sdílet / hodnotit tento článek