REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dny pasivních domů – již tento víkend se můžete podívat, jak se v nich žije

Tradiční akce s názvem Dny pasivních domů se letos uskuteční o víkendu 10. až 12. listopadu. Zájemcům se otevřou desítky domů po celé České republice.
Foto: Centrum pasivních domů (CPD)

Mezinárodní akce, která seznamuje zájemce s fungováním a výstavbou pasivních domů, se nezadržitelně blíží již ke svému dvacátému výročí. Jsou do ní zapojeny pasivní domy takřka po celém světě, nejvíce v Německu, Rakousku, Belgii, USA či na Novém Zélandu. Scénář se nemění, forma se neustále vylepšuje, stejně jako samotné pasivní domy. Na základě autentických zkušeností majitelů se mohou návštěvníci přesvědčit, co takové bydlení obnáší, mohou si spočítat všechny benefity a seznámit se s nároky na výstavbu a následnou údržbu takovýchto staveb. Akci pořádá české Centrum pasivního domu (CPD), zahraničním partnerem je International International Passive House (IPH).

Foto: Centrum pasivních domů (CPD)

Inspirace pro budoucí praxi

Všichni zájemci o zdravé a energeticky úsporné bydlení budou mít možnost navštívit už zabydlené nebo teprve rozestavěné pasivní domy, tedy domy s kvalitně zaizolovanou obálkou, zdravým vnitřním prostředím a minimálními náklady pro dosažení celoročního tepelného komfortu,“ podotýká Tomáš Vanický, senior konzultant CPD a seznamuje s konkrétními místy, kde je možné stavby navštívit.

Ve většině případů se nejedná pouze o rychlé informační zdvořilostní návštěvy, součástí je i doprovodný program či přednášky ke konkrétním dotazům. Návštěvníci, kteří plánují stavbu nového domu nebo jeho renovaci, si mohou vše na místě vyzkoušet a vybrat si k návštěvě ten správný dům ve svém regionu. Získají tak nové zkušenosti, a to včetně praktických ukázek řešení stavebních detailů.

Foto: Centrum pasivních domů (CPD)

Nejčastější otázky k pasivním domům

Zdálo by se, že pasivní domy jsou už ve veřejném prostoru dostatečně známé a není třeba vysvětlovat základní věci. Tomáš Vanický říká, že to vždycky neplatí, je třeba dávat i obecně známé věci do kontextu a objasňovat je na příkladech, aby si je zájemci mohli sami vyzkoušet. Co je tedy třeba zdůraznit a jak by sám popsal pasivní dům?

Zdůraznil bych zdravé a komfortní vnitřní prostředí, extrémně nízké náklady na vytápění, stálý přívod čerstvého vzduchu, vysokou tepelnou pohodu v místnosti a příjemné teploty v zimě i v létě – domy se nepřehřívají. Díky nízké potřebě energie využívají obnovitelné či alternativní zdroje a řízené větrání s rekuperací tepla. Roční potřeba tepla či chladu je 3× až 4× nižší než u běžné novostavby, investiční náklady přitom bývají podobné nebo jen mírně vyšší (5–10 %). Může jít o dřevostavby i zděné domy,“ vysvětluje Tomáš Vanický a jako další bod k diskusi o výhodách přidává snadné možnosti financování formou dotací. I to se mohou návštěvníci dozvědět na blížících se Dnech pasivních domů 2023 o víkendu 10. až 12. listopadu.

Foto: Centrum pasivních domů (CPD)

Seznam domů (včetně mapy) k návštěvám v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji; též v Kraji Vysočina a samozřejmě v Praze.

Dny pasivních domů 2023 – Pasivnidomy.cz

Doprovodné akce: V Libereckém kraji v obci Koberovy, kde se nachází soubor 13 pasivních domů a vzdělávací středisko, začíná komentovaná prohlídka v sobotu 11. listopadu od 10 hodin. V Jihomoravském kraji budou otevřené i takzvané potornádové domy v Hodoníně a v Hruškách. Lze je navštívit v rámci hromadné prohlídky v sobotu 11. listopadu od 10 nebo 14 hodin.

Katalog pasivních domů: Katalog pasivních domů – Pasivnidomy.cz

Pasivní domy v zahraničí (mapa) International Passive House Open Days

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Federico Diaz – socha Bořislavka. Zdroj: BoysPlayNice

Možnosti 3D tisku z betonu na výstavě s názvem Vrstvy. Exhibice potrvá do 2. srpna

Kloknerův ústav ČVUT v Praze a jeho Laboratoř inovací průběžně představují výsledky výzkumů v oblasti 3D tisku betonu. Aktuálně je to výstava nazvaná Vrstvy: možnosti 3D tisku, která ukazuje kromě jiného například první tištěný most v České republice. Výstavu připravila Galerie Národní technické…

Foto: Studio Flusser

Jak vytvořit byt 11+kk na 82 metrech čtverečních

Autoři vzali průměrný byt a zaměřili se na maximalizaci jeho obytného potenciálu. A vzniklo toho víc, než se zdá na první pohled. Po rekonstrukci se stavební program blíží spíše rodinnému domu. Dvaaosmdesát metrů čtverečních užitné plochy nabízí s trochou nadsázky až 11+kk.