REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Fyzikální princip adiabatického chlazení

Fyzikální princip větrné věže ve spojení s podzemními kanály společně tvoří historický adiabatický chladič.

Adiabatické chlazení je jedním z nejstarších používaných způsobů aktivního chlazení.
Ve starověkém Egyptě a Persii k ochlazení vnitřních prostor používali tzv. větrné věže. Jedná se o věž s jedním, či více sacími otvory. Otvory ve věži se doplňovaly mřížkami či sítěmi pro filtraci. Větrná věž byla obzvláště účinná v kombinaci s podzemním vodním tunelem vedeným na úrovni hladiny spodní vody. Podzemní voda má nízkou teplotu a vzduch se ochlazoval prouděním kanálem (konvekcí) a odpařením vody do vzduchu (evaporací). Ochlazený vzduch proudil dále do budovy. Větrná věž mohla být použita pro přívod nebo odvod vzduchu – viz obrázek.

Z období 2 500 před naším letopočtem se dochovaly fresky, na kterých jsou vidět džbány z porézní keramiky. Naplnili jej vodou a uložili do průvanu, aby bylo zajištěné ochlazení proudícího vzduchu. Ve starověkém světě také používali navlhčené tkaniny či rákos, které pověsili do otvoru dveří či oken, a proudící teplý vzduch se tak ochladil.

Na Maltě používali dřevěné nebo kamenné konstrukce na fasádě, kterými proudil vzduch, a v kombinaci s nádobami s vodou fungovali jako evaporační chladič. Vzhled dřevěné konstrukce na fasádě se nápadně podobal dnešním adiabatickým chladicím systémům.

Colt International, s.r.o.

logo
Colt International, s.r.o.
Strakonická 3363/2d
150 00 Praha 5

telefon: 251 556 665, 724 610 252
e-mail: dp@cz.coltgroup.com

web: www.colt.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Colt International, s.r.o.

Ovládání adiabatického chlazení CoolStream

Ovládání adiabatického chlazení CoolStream od firmy Colt International, s. r. o. je snad ještě snadnější než provoz a princip samotného adiabatického chladiče jako takového.