REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čištění tukových lapolů pro restaurace

Tukové lapoly zachytávají v odpadech tuky a zabraňují jejich úniku do kanalizace. Jsou proto důležitou součástí všech restauračních provozů. Pro jejich správnou funkci je důležitá pravidelná údržba.
Zdroj: HERČÍK a KŘÍŽ, spol. s r.o.
Zdroj: HERČÍK a KŘÍŽ, spol. s r.o.

Význam tukových lapolů v restauracích

V restauracích či jídelnách odtéká do odpadů velké množství olejů a tuků. Tuky ale do kanalizace nepatří, protože ucpávají potrubí a čerpadla a zvyšují riziko koroze stěn kanalizace.

Provozovatelé stravovacích zařízení proto mají ze zákona povinnost instalovat tukový lapol s dostatečnou kapacitou a řádně jej provozovat a udržovat. Lapák tuků se instaluje před ČOV a princip jeho fungování je jednoduchý. Do jímky nateče odpadní voda, přičemž tuky se usadí na hladině. Tuk se odloučí a takto vyčištěná voda se vypouští do kanalizace. Lapáky tuků se zabývá norma ČSN EN 1825.

Jak na údržbu tukových lapolů

Tukové lapoly by se měly čistit alespoň 4× ročně, dle provozního řádu, ale v případě potřeby i častěji. Čištění musí provést odborná firma. V případě zanedbání čištění může dojít k ucpání lapolu, který pak není schopen tuky zachytávat a ty pak odtékají přímo do kanalizace. Přeplněný či ucpaný lapol navíc nepříjemně zapáchá a může lákat hlodavce. Provozům, které nedodržují povinnost instalace a řádné údržby lapolu, hrozí sankce ze strany provozovatele kanalizace a vodoprávního úřadu.

Specializovaná firma lapol vyčistí sací cisternou, stěny lapolu ošetří pomocí tlakové vody a odčerpaný odpad odveze a zlikviduje. Po čištění je vhodné provést laboratorní rozbor vody, který prokáže správnou funkci lapolu a dodržení legislativních limitů. Firma Herčík a Kříž disponuje nejmodernější technikou pro čištění lapolů a má s jejich údržbou již 30leté zkušenosti.

HERČÍK a KŘÍŽ, spol. s r.o.

logo
K Hájům 2639/7
155 00 Praha 5

telefon: 604 208 684
e-mail: hercikakriz@hercikakriz.cz

web: www.hercikakriz.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: HERČÍK a KŘÍŽ, spol. s r.o.

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí?

Line se z odpadu nepříjemný zápach nebo voda neodtéká? Pak zpozorněte, máte co do činění s ucpaným odpadem. Jakým způsobem můžete odpad sami vyčistit a proč je důležité jeho pravidelné čištění?