Význam tukových lapolů v restauracích
V restauracích či jídelnách odtéká do odpadů velké množství olejů a tuků. Tuky ale do kanalizace nepatří, protože ucpávají potrubí a čerpadla a zvyšují riziko koroze stěn kanalizace.
Provozovatelé stravovacích zařízení proto mají ze zákona povinnost instalovat tukový lapol s dostatečnou kapacitou a řádně jej provozovat a udržovat. Lapák tuků se instaluje před ČOV a princip jeho fungování je jednoduchý. Do jímky nateče odpadní voda, přičemž tuky se usadí na hladině. Tuk se odloučí a takto vyčištěná voda se vypouští do kanalizace. Lapáky tuků se zabývá norma ČSN EN 1825.
Jak na údržbu tukových lapolů
Tukové lapoly by se měly čistit alespoň 4× ročně, dle provozního řádu, ale v případě potřeby i častěji. Čištění musí provést odborná firma. V případě zanedbání čištění může dojít k ucpání lapolu, který pak není schopen tuky zachytávat a ty pak odtékají přímo do kanalizace. Přeplněný či ucpaný lapol navíc nepříjemně zapáchá a může lákat hlodavce. Provozům, které nedodržují povinnost instalace a řádné údržby lapolu, hrozí sankce ze strany provozovatele kanalizace a vodoprávního úřadu.
Specializovaná firma lapol vyčistí sací cisternou, stěny lapolu ošetří pomocí tlakové vody a odčerpaný odpad odveze a zlikviduje. Po čištění je vhodné provést laboratorní rozbor vody, který prokáže správnou funkci lapolu a dodržení legislativních limitů. Firma Herčík a Kříž disponuje nejmodernější technikou pro čištění lapolů a má s jejich údržbou již 30leté zkušenosti.
Sdílet / hodnotit tento článek