Vesnice Boadilla de Rioseco už za svou tisíciletou existenci zažila mnohé. Jenže už tu téměř nezbyl nikdo, kdo by o tom mohl vyprávět. Počet stálých obyvatel je dnes odhadován na méně než stovku. Tak zle totiž toto sídlo poznamenala velká vnitro-národní emigrační vlna v 60. a 70. letech, z níž už se obec nikdy nevzpamatovala.
Co mělo ruce a nohy, odstěhovalo se za lepším jinam. A lepší než Boadilla de Rioseco bylo vlastně všechno. Ještě před několika generacemi se obec mohla pyšnit přídomkem zemědělská. Jenže pak dorazilo úmorné sucho, které prakticky zlikvidovalo fungující hospodářství. Na planině bez stínu a stromů se nedalo pořádně žít. Snahu změnit to nyní projevují architekti ze studia Lara Fuster Prieto. S pomocí unikátního projektu sem, na kastilsko-leonské pomezí, chtějí znovu navrátit život.
Jejich idea roste mimo jiné z toho, že na venkově se žije laciněji, než v centru měst. A mladí lidé dnes nemusí nutně pracovat jen na poli, aby se uživili. Pokud jim tedy venkov dokáže nabídnout slušné bydlení, mohou španělské vesnice zažít znovu obrodu. Slušné a cenově dostupné bydlení je středobodem snahy architektů, kteří se svou prací vymezují pro udržitelnost i proti klimatickým změnám. Ne nějakým přebujelým aktivismem, ale konstruktivními nápady.
A je třeba dodat, že projekt Earth House je hodně konstruktivní.
Materiál je tam, kde budete stavět
Jejich projekt si bere materiál z místa, kde se zdánlivě nic použitelného nenachází. A vytváří bydlení v krajině vnitrozemské náhorní plošiny, která je teď nechvalně proslulá extrémně suchým klimatem. Opírá se přitom o osvědčené tradice i novodobé stavební postupy.
Takže? Tradiční lidová architektura v tomto sluncem vyprahlém regionu je založena na nepálených hliněných cihlách. To proto, že hlína a sláma jsou prakticky jedinou místně dostupnou surovinou. Architekti rozšiřují tuto chatrnou nabídku ještě o dlaždice a cihly keramické, z vypalovaného jílu.
Stavební archetyp si pak berou ze staveb, jež také měly v této oblasti kdysi své pevné místo. Holubníků. To pro jejich vzdušnost, odvětrávané a prodyšné střechy. Rodinný dům kombinovaný s dílnou, Earth House, s výměrou užitné plochy 142 metrů čtverečních, má ale k holubníku daleko.
Je to po všech stránkách moderní vesnický dům. Jen vystavěný z materiálu, na který se už skoro zapomnělo. Hliněných nepálených cihel. Jejich hlavní výhodou je, že mají jen minimální dopad na životní prostředí. Surovinu lze také nalézt na pozemku, k výrobě nepotřebuje pec. A po případné dekonstrukci je možné tohle primitivní stavivo znovu začlenit přímo do přírody. Což už tak primitivně nezní.
Architekti z Lara Fuster Prieto tu nepálené cihly a další tradiční materiály přizpůsobují současným stavebním procesům a způsobům bydlení. Výsledkem je celistvý objem stavby, zcela integrovaný do krajiny, který ukrývá otevřený a upřímný interiér. Jedná se o jednoduchou obdélníkovou budovu, uspořádanou do čtyř paralelních polí od východu k západu.
Severní fasáda, zarovnaná do ulice, má asymetrické otvory menších rozměrů, čímž se podobá tradiční zástavbě v okolí. Dispozice vnitřního prostoru je orientována k jižní fasádě, kde představuje větší otvory. Ty v zimě fungují jako solární kolektory (přijímající sluneční svit a záření). V létě jsou pak chráněny dřevěnými žaluziemi a pergolou s listnatými liánami.
Cihly postaru, omítka nově
Pro stavbu nosných zdí byly použity nepálené cihly o rozměrech 33 × 15 × 10 centimetrů. Na těchto stěnách – a s podporou tří středových lamelových dřevěných pilířů – jsou umístěny lamelové dřevěné nosníky. Dotváří šikmé portály nesoucí střechu. Sedlová střecha je složena z dřevěné sendvičové korkové izolace, a znovu-použitých (ve vsi sesbíraných) zakřivených hliněných tašek. Jejich patina napomáhá domu splynout s okolní zástavbou.
Stěny jsou na vnější straně pokryty osmicentimetrovými korkovými panely, zajišťujícími izolaci. Pod omítkou se to ztratí. A ta omítka? Pro trullado v tomto regionu by asi bylo typičtější sáhnout po omítce z hlíny smíchané se slámou. Ale architekti nechtěli duplikovat stavební historii dokonale. Pro větší odolnost proto sáhli po směsi vápenné malty a slámy. Na rozdíl od cementu má vápno vlastnosti prodyšnosti a nasákavosti podobné zemině, a poskytuje také „ideální“ míru odolnosti pro vnější stěny.
Veškeré tesařské práce jsou v Earth House skutečně řemeslně dřevěné. Na otvorech jižní fasády jsou umístěny rolety jako ochrana proti slunci. V interiéru se pak místnosti oddělovaly pomocí lehkých příček z dřevěných lamel. Uplatnění tu našly i izolace z recyklovaných bavlněných přikrývek.
Část prosvětlení interiéru zajišťují polykarbonátové překlady, které napomáhají odlehčení perspektivy interiéru a umožňují maximální využití přirozeného světla v celém prostoru. Rozhodně velkou zajímavostí je vytápění, které tu je v zimě existenční nezbytností. Odvíjí se od místních glorias, tedy podzemních kamen. Jde o podzemní komínový systém, který vytápí dům skutečně od podlahy.
Stavba fungující na jedničku
Sláma, hlína, nepálené cihly, korková izolace a recyklované materiály. Z výčtu užitých materiálů to vypadá poměrně pesimisticky, jako jakási stavební znouzecnost. Jenže za Earth House hovoří výsledky. A po zhodnocení odbornou komisí dosahuje tento „primitivní“ dům hodnocení A. Tomu se většina rezidenčních budov ve Španělsku ani neblíží.
Earth House nevyžaduje chladicí systémy a berličku energeticky náročné klimatizace. Souhra použitých materiálů, chytrého designu a také správná izolace celé obálky mu umožňují udržovat stálé vnitřní klima mezi 22 a 24 °C. A to v létě, kdy tu mimo dům nejsou mimořádností teploty okolo 40,5 °C. Nezní to vůbec špatně, pro projekt je to skvělá reklama.
Stejně jako informace, že stavební náklady na tento opravdu udržitelný dům jsou skutečně minimální. Můžete rok v Madridu nebo Barceloně platit nájem, anebo za ty samé peníze bydlet ve svém. Mimo hlučné metropole, v klidu na venkově. Projekt z téměř vybydlené vesnice Boadilla de Rioseco dokazuje, že to možné je.
Stavební koncept, který je založený na co nejmenších dopadech na životní prostředí, a je zcela kontextuálně propojen s regionem výběrem materiálů, dává smysl ekologicky i ekonomicky. Earth House není ozvěnou minulosti, ale spíš ukázkou budoucnosti udržitelného stavitelství.
Údaje o projektu
Název projektu: | Earth House |
Typ projektu: | udržitelná stavba, hliněný dům |
Architektonické studio: | Lara Fuster Prieto |
Lokalizace: | Boadilla de Rioseco, Castile and León, Španělsko |
Vedoucí projektu: | Lara Àngel, Miquel Àngel |
Energetický návrh: | Bioconstruible |
Dodavatel stavby: | Ana Gordillo |
Dodavatelé materiálu: | Adobera del Norte, Persiana Barcelona SCP |
Klient: | soukromá osoba |
Rok dokončení (finalizace): | 2022 |
Výměra užitné plochy: | 142 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek