Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlíny

Propojení interiéru se zahradou, použití zdravých materiálů a prostor pro život jedné rodiny - to byly hlavní požadavky stavebníků na rodinný dům v Dobřejovicích u Prahy. Vznikl tak moderní dům z přírodních materiálů, který zároveň šetří rodinný rozpočet. Jak takový dům investor postavil a jaké jsou zkušenosti z jeho užívání?

Dům se svou jihozápadní prosklenou fasádou otevírá výhledům i pasivním solárním ziskům, naopak na ostatních fasádách jsou plochy oken minimalizované. Stínění před letním sluncem pro optimální vnitřní klima je zajištěno pergolami a stříškami. Pod nimi lze vycházet na obytné terasy. Pozemek je doplněn jednopodlažní stavbou dílny a garáže umístěnou vedle vstupu.

Architektura dvoupodlažní stavby se odvíjí od požadavku na materiály. Založení je provedeno na provětrávané mezeře, abychom mohli podlahu izolovat celulózou. Stěny jsou navrženy z velkoformátových balíků, původně uvažovaných jako nosné. Tento princip se propisuje jak do vzhledu, tak do stropní konstrukce, která je pnutá bez vnitřních podpor. Během stavby byla kvůli nadměrnému sedání balíků doplněna dřevěná konstrukce. Střecha je izolována opět celulózou. Velké přesahy střechy jsou vynášeny trámky provětrávané mezery, nesoucí záklop s ozeleněnou střechou a fotovoltaickými panely.

Stavba je navržena jako energeticky soběstačná, s krbovou vložkou napojenou do akumulační nádrže. Fotovoltaické panely o výkonu 5 kWp zajišťují výraznou většinu energetických potřeb, přebytky energie jsou prodávány do sítě. Dům je vybaven nádrží na dešťovou vodu o obsahu 8 m3.

Stavba proběhla prakticky kompletně svépomocí, včetně montáže některých technologických celků.

Údaje o stavbě

Název stavby: Rodinný dům v Dobřejovicích
Stavebník: manželé Chvátalovi
Architekt: Jan Márton / Nature Systems
Rok dokončení: 2016/2017

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Fasáda z jihu Zdroj: Ekodům z.s.

Slaměný rodinný dům Na palouku v Davli postavili svépomocí

Dům Na Palouku v Davli navrhl a postavil pro sebe a svou rodinu sám projektant Jiří Ryšavý. Téměř pasivní moderní dřevostavba rodinného domu z přírodních materiálů je zateplená z exteriéru slámou a v detailech dřevovláknitou izolací. Konstrukčním systémem je nosný dřevěný skelet zavětrovaný z interiéru OSB deskami. V…

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Sen mnoha lidí. Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije.

Zdroj: Fotolia.com - bennnn

Skladování slaměných balíků pro stavbu rodinného domu

Chcete si postavit dům za použití slámy jako tepelné izolace? Mít dům, který nevyužívá žádné nebezpečné materiály a je šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Dům spjatý s přírodou? Je to možné, ale nekonvenční stavební materiály vyžadují dobrou znalost problematiky a řemeslnou zručnost. Již skladování…

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, dnes sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. I přesto v porovnání s ostatními materiály zůstává na okraji zájmu. Na…