REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Za krásné výhledy platí nebezpečím lavin. Luxusní dřevěná chata je odměnou za výstup. Na příjezd autem zapomeňte!

Jen málokde je kultura vysokohorské turisty tak spjata s národní identitou, jako v sousedním Rakousku. A proto se jí podřizuje mnohé. Sympatická útulna, ztracená v nepřístupném údolí mezi zasněženými vrcholky, je ukázkou architektury, která by bez lásky k horám a invence projektantů zkrátka nevznikla.
Foto: David Schreyer

Nejprve menší porce navigace, protože z geografických náležitostí a podnebí se tu odvíjí prakticky celý projekt. Thörl leží v severní části rakouské spolkové země Štýrsko. Což formálně znamená, že se nachází v mírném podnebném pásmu. Realita v místě samotné stavby je ale slůvku „mírně“ opravdu hodně vzdálená.

Standardem jsou tu zimní mrazy o minus dvaceti a metry sněhu. A v létě pak teploty s maximy v 30 °C až 35 °C. K teplotnímu rozsahu se přidává – jak už to tak v horách bývá – nepředvídatelné počasí. To s velkým potěšením mění plány, a ze dne slunečného umí udělat pořádně deštivý. Rakouští horalé jsou s tím smíření, k horám to patří. Přizpůsobit se je samozřejmost, nepočítat s tím je lehkomyslnost.

Tyto základní podmínky prostředí pak definují prvotní charakteristiky objektu nové horské útulny, Voisthalerovy chaty. Objektu, který tu na podporu cestovního ruchu nechali vystavět investoři z města Thörl.

Foto: David Schreyer

Co diktuje okolní prostředí

Musí se vyrovnat s úpalným horkem a suchem ve vyprahlém údolí v létě, v zimě musí ustát riziko sněhu a reálného lavinového nebezpečí. A po celý rok musí umět funkčně přepínat v efektivním využitím interiéru a exteriéru, protože počasí může snadno proměnit celý den i plány ubytovaných cestovatelů.

To vše ovlivnilo proces navrhování, konstrukci a detaily. Do výběru materiálů a realizace samotné pak promlouvalo, že celý region je velmi hornatý a samotná „parcela“ pro stavbu není dosažitelná autem, ale výhradně pěšky. Co sem nedostanete na zádech, to tu prostě mít nebudete.

Za takových podmínek by bylo možná lepší stavbu jako takovou oželet. Ale rakouští horalé stejně jako architekti ze studia Dietger Wissounig Architekten zkrátka nepřijímají podobné kompromisy, zavánějící porážkou. Chata tu tedy vznikla, prostředí a podmínkám navzdory. Díky tomu, že její plán je skutečně promyšlený a dokonale designovaný místu.

Foto: David Schreyer

Objekt s celkovou užitnou plochou 740 metrů čtverečních a velkou dřevěnou terasou se tak stal novou ozdobou údolí Horního Dullwitzu. V mapě ji naleznete na průsečíku mezi Hochschwabem, Wetterkogelem, Karlhochkogelem a Fölzsattelem, a svým jednoduchým a dobře čitelným tvarem vám poslouží jako orientační bod.

Zasazení do rozsáhlé přírodní krajiny je souhrou vlastností potřebných pro přežití v daném místě. Skalní výchoz v členité topografii je vyvýšeným ostrůvkem, tříštícím případnou lavinu sesouvající se z úbočí. Ostré linie objektu jsou orientovány podle povětrnostních stran. A okna jsou vsazena tak, aby rámovala ty nejkrásnější výhledy.

Foto: David Schreyer

Dřevěnka, ale moderní

Stavba tak balancuje mnohé, ale nepopírá přitom existující rizika. Jinak vzhledem k logisticky náročné lokalitě byla jako jediná smysluplná forma stavby zvolena prefabrikovaná dřevěná konstrukce, s manuální dopravou materiálu.

Řešení projektu, na němž se ve specializacích na jednotlivé oblasti problematiky podíleli i Claudia Pittino, Gernot Moser, Matthias Holzner, se rozpadalo do několika větví. Patřila k nim ochrana před lavinami, specifické řešení jímání odpadů, přívod vody.

Do návrhu promlouvali i krajináři, kterým záleželo na tom, aby Voisthalerova chata odpovídala vhodnou kombinací kulturně významných způsobů výstavby, estetiky a funkce. Finální provedení tak vychází jak z obecného postoje k citlivému začlenění do typické krajiny, tak z primárního požadavku její funkce jako přístřešku.

Foto: David Schreyer

Patří k tomu respekt a skromnost vůči jednoduchosti místa, která se formálním stavebním provedením přenáší navenek. Vnější vzhled je poznamenán charakterem přírodního dřevěného povrchu, který působí přívětivě a je určitým garantem domácké atmosféru.

Fasádu tvoří posunuté dřevěné latě, které byly ponechány bez vnější úpravy, takže vzhled chaty pomalu zešedne a splyne s kamenitým okolím. Interiéru, jak už to tak u horských rakouských útulen bývá, dominují viditelně ponechané dřevěné plochy a podlahová prkna.

Chybí tu ale stísněnost a zešeřelost, pro horské roubenky typická. Architektura tu funguje bez zbytečných kompromisů, protože rostla z nových technických řešení. Konstrukce z křížem lepeného dřeva umožňují dostatečný rozvor a vytváří vzdušné otevřené místnosti. Výhled z nich je fascinující, i když lidem uvnitř počasí nepřeje a musí tu strávit den navíc. S něčím takovým se ale ve zdejších horách musí počítat.

Foto: David Schreyer

Údaje o projektu

Název projektu: Voisthaler Hut
Typ projektu: turistická útulna, vysokohorská chata
Architektonické studio: Modelart Arhitekti
Lokalizace: Thörl, Štýrsko, Rakousko
Vedoucí architekt: Dietger Wissounig
Projektový tým: Meta Ambrožič, Alexander Blacher, Thomas Breyer
Stavební dohled: Patrick Steiner
Spolupráce: Claudia Pittino, Gernot Moser, Matthias Holzner
Strukturální inženýring: GDP ZT GmbH
Řešení interiéru: rosenfelder & höfler
Dodavatel technologie: Pechmann GmbH
Dodavatelé materiálu: Binderholz, Georg Bechter Licht, Muuto, Trewit
Klient: město Thörl
Zahájení projektové fáze: 2018
Rok dokončení (finalizace): 2022
Užitná plocha: 740 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA