Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha i těla. A nepostavili jednu, ale zrovna dvacet pět.
Foto: Even Lundefaret

Malá lekce z norštiny

Kde začít? Třeba u přiblížení malého kousku severské mentality, jejíž součástí je kos. Ne tedy ten černý opeřenec, ale kos. Je to termín, který vystihuje tzv. skromná a jednoduchá potěšení z života. Norský Kos je zpravidla možné dosáhnout ve spojení s přírodu. Existuje cosi jako familiekos, radost z času stráveného s rodinou v přírodě. Norové znají i hyttekos, radost z času stráveného na chatě. Však víte, někde v divočině, bez mobilního signálu, jen s dobrou knížkou a dřevem praskajícím v krbu. A dokonce existuje i velmi specifický kaffekos, radost a potěšení z toho, když si na té chatě (možná i s tou rodinou v závěsu) ráno uvaříte kávu.

Kos jsou zkrátka radostné chvilky pramenící z prostých, ale významných okamžiků života.

Norové a příroda jsou spjatí

Norové jsou od nátury tak nějak s tím aktivním vyhledáváním oněch vzácných okamžiků posedlí. Nejde jim o to, jak dlouhá bude dovolená nebo prázdniny, ale kolik těch kos se tam dá zažít. Ony i krátké pobyty v přírodě mohou být zážitky velmi kos-intenzivní, když jsou ty správné podmínky. A právě z těchto úvah nad severskou mentalitou pramení i nápad, který rozjela správa norského regionu Agder, ve finanční spolupráci s nadací SR Bank, pobočkou tamní spořitelny SBR. Agder je v tomhle příběhu klientem, SR Bank investorem.

Foto: Even Lundefaret

Pochopitelně je to celé o architektuře, architektuře staveb i překrásné severské krajiny. A to se bez profesionálů neobejde.

Tahle role ve výběrovém řízení, soutěži projektů, připadla na studio Feste Landskap • Arkitektur. Přesněji tedy na Davida Fjågesunda a Sigurda Aanbyho. Na nich bylo, aby pro potřeby realizace vytvořili návrh chaty. Návrh univerzální a po praktické stránce plánování neprůstřelný natolik, aby obstál ve všech možných i nemožných orientacích. Nebojte, už se dostáváme k jádru.

Jedna? Ne, rovnou pětadvacet

Jde o to, že tuto univerzální chatu podle návrhu nechají v Agder vyrobit v pětadvaceti identických kopiích. Které pak rozmístí napříč celým svým fylke. Fylke jsou tradiční regionální samosprávy, vymezené mimochodem podle historických hranic severských království, Agder je jedním z nich. Rozmístí je - ne úplně nahodile, ale systematicky – většinou u nějakých význačných pamětihodností, na pozoruhodných lokacích a u míst s nádhernými výhledy, hezky ve vzdálenosti jednodenní pěší chůze turistů. Nu, a to je – v hrubých obrysech – prakticky celé.

Design chat je do značné míry totožný proto, abyste mohli ráno vyrazit z jedné chaty, a večer přijít jako domů do té samé. Jen ležící přibližně o dvacet kilometrů dál. Není to tak stresující, jako se každý večer zabydlovat v novém, vybavení a interiér jsou svými dispozicemi totožné. Vždy perfektně rámující výhled, který je tím jediným, co se vlastně za okny té stále stejné chaty v pětadvaceti identických replik mění. Nikdo vás přitom nežene k tomu, abyste jich obešli všech pětadvacet – byť to k tomu trochu svádí – jen tolik, kolik vám umožní váš volný čas.

Foto: Even Lundefaret

Designový koncept čerpá inspiraci ze severského názvu pro region Agder. Dříve se mu říkalo Agðir. Předpokládá se, že název pochází ze slova ogd, což znamená „být ostrý“. V přeneseném významu jde o ostrý přechod špičatých skalisek zařezávajících se do moře. To je patrné zvláště u severních údolí, Setesdal, které je svými vrcholy obtížně přístupné, než jižní část, která se otevírá moři a rozhledům do tří světových stran. Chata Agder je vlastně plastickou mapou regionu. Nabízí totiž ostrý kosočtvercový tvar s uzavřenou zadní částí a otevřenou přední částí.

Chata-chaty jsou navrženy tak, aby je bylo možné využívat celoročně. Srub tvoří krytý vchod se skladem palivového dřeva, vedoucí do hlavní místnosti řešené kolem vyhlídky a krbu. Uspořádání různě vysokých laviček pojme až patnáct lidí, a ve stěně kolem krbu je integrována malá knihovna. Venku, podél jedné z vnějších zdí, je krytá lavička poskytující úkryt před nepřízní počasí. Solární panel na střeše umožňuje celkové osvětlení a možnost nabíjení telefonu.

Kabina je postavena z udržitelných místních materiálů a precizní detaily vytvářejí kloubovou konstrukci s diagonální sedlovou střechou. Sedlová střecha je trochu asymetricky vychýlena, dodává tak obydlí charakteristický výraz, identitu. Velké rohové okno se táhne až ke stropu a zaplavuje vnitřní prostor světlem. Dostatek volného prostoru ve společenské místnosti umožňuje bezbariérový přístup. Na pozemcích, kde to terén umožňuje, je také zaveden univerzální přístup.

Foto: Even Lundefaret

Pro každou příležitost

Nejtěžší samozřejmě bylo navrhnout projekt tak, aby obstál v pětadvaceti alternacích. Architekti z Feste Landskap • Arkitektur neskrývají, že tohle byl aspekt, na kterém se natrápili nejvíc. Pracovat totiž museli s velkou variabilitou krajinných kvalit a terénu. Vytvoření nejlepší možné interakce mezi budovou a krajinou bylo klíčovým bodem celého procesu navrhování. Neusnadňovaly to ani jasné a podrobné pokyny pro to, jak se základy srubu dotýkají terénu, se záměrem minimalizovat dopad na krajinu.

Chata-chaty jsou přizpůsobeny prefabrikovaným modulům, což umožňuje přepravu vrtulníkem. Tím se zabrání použití těžkých vozidel a stavebních strojů, které mohou způsobit škody na okolí. Pečlivým výběrem pozemků a uváženým zásahem do krajiny dostává každá chata svou vlastní jedinečnou kvalitu, přestože je identická s ostatními.

Foto: Even Lundefaret

Netřeba asi dodávat, že chaty jsou disponovány tak, aby umocnily ty různé prožitky kos, norských hezkých chvilek pramenící z prostých potěšení. Jsou útulné, příjemně vyhřáté, s malou kuchyňkou a zázemím. Ideální pro strávení společného času s rodinou anebo o samotě, s dobrou knihou. Vystavěné tak, aby nenarušovaly okolní krajinu, ale vstřícně ji svou architekturou doprovázely. Dá se říct, že stačí vidět a navštívit jednu jedinou, a budete vědět, jak vypadá zbývajících čtyřiadvacet. Ale touha vidět, jak se krajina za oknem za den cesty promění, bude možná silnější.

Norové jsou neklidné povahy, a vztah k pěším túrám mají silně rozvinutý. To, že v Agdet vytvoří podmínky pro to, aby se rodina mohla vydat na pouť krásnou přírodou regionu, je hodně chytlavou myšlenkou. Jen tedy, její funkčnost v praxi prověří až čas a zkušenosti z vlastního provozu.

Jisté je, že jde o hodně sledovaný projekt, který přímo volá po replikaci v dalších norských (a skandinávských krajích). Celý projekt, kompletní pětadvacítka, má být přitom dohotovena na sklonku roku 2024.

Údaje o projektu

Název projektu: Agder Day-Trip Cabins
Typ projektu: chata
Architektonické studio: Feste Landskap • Arkitektur
Lokalizace: Agder, Norsko
Vedoucí architekti: David Fjågesund, Sigurda Aanby
Dodavatel stavby: Gilje, Heta, Marnar Bruk
Klient: soukromý investor
Rok dokončení (finalizace): 2024
Původní stavba – užitná plocha: 70 m2
Parcela: 700 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata