REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha i těla. A nepostavili jednu, ale zrovna dvacet pět.
Foto: Even Lundefaret

Malá lekce z norštiny

Kde začít? Třeba u přiblížení malého kousku severské mentality, jejíž součástí je kos. Ne tedy ten černý opeřenec, ale kos. Je to termín, který vystihuje tzv. skromná a jednoduchá potěšení z života. Norský Kos je zpravidla možné dosáhnout ve spojení s přírodu. Existuje cosi jako familiekos, radost z času stráveného s rodinou v přírodě. Norové znají i hyttekos, radost z času stráveného na chatě. Však víte, někde v divočině, bez mobilního signálu, jen s dobrou knížkou a dřevem praskajícím v krbu. A dokonce existuje i velmi specifický kaffekos, radost a potěšení z toho, když si na té chatě (možná i s tou rodinou v závěsu) ráno uvaříte kávu.

Kos jsou zkrátka radostné chvilky pramenící z prostých, ale významných okamžiků života.

Norové a příroda jsou spjatí

Norové jsou od nátury tak nějak s tím aktivním vyhledáváním oněch vzácných okamžiků posedlí. Nejde jim o to, jak dlouhá bude dovolená nebo prázdniny, ale kolik těch kos se tam dá zažít. Ony i krátké pobyty v přírodě mohou být zážitky velmi kos-intenzivní, když jsou ty správné podmínky. A právě z těchto úvah nad severskou mentalitou pramení i nápad, který rozjela správa norského regionu Agder, ve finanční spolupráci s nadací SR Bank, pobočkou tamní spořitelny SBR. Agder je v tomhle příběhu klientem, SR Bank investorem.

Foto: Even Lundefaret

Pochopitelně je to celé o architektuře, architektuře staveb i překrásné severské krajiny. A to se bez profesionálů neobejde.

Tahle role ve výběrovém řízení, soutěži projektů, připadla na studio Feste Landskap • Arkitektur. Přesněji tedy na Davida Fjågesunda a Sigurda Aanbyho. Na nich bylo, aby pro potřeby realizace vytvořili návrh chaty. Návrh univerzální a po praktické stránce plánování neprůstřelný natolik, aby obstál ve všech možných i nemožných orientacích. Nebojte, už se dostáváme k jádru.

Jedna? Ne, rovnou pětadvacet

Jde o to, že tuto univerzální chatu podle návrhu nechají v Agder vyrobit v pětadvaceti identických kopiích. Které pak rozmístí napříč celým svým fylke. Fylke jsou tradiční regionální samosprávy, vymezené mimochodem podle historických hranic severských království, Agder je jedním z nich. Rozmístí je - ne úplně nahodile, ale systematicky – většinou u nějakých význačných pamětihodností, na pozoruhodných lokacích a u míst s nádhernými výhledy, hezky ve vzdálenosti jednodenní pěší chůze turistů. Nu, a to je – v hrubých obrysech – prakticky celé.

Design chat je do značné míry totožný proto, abyste mohli ráno vyrazit z jedné chaty, a večer přijít jako domů do té samé. Jen ležící přibližně o dvacet kilometrů dál. Není to tak stresující, jako se každý večer zabydlovat v novém, vybavení a interiér jsou svými dispozicemi totožné. Vždy perfektně rámující výhled, který je tím jediným, co se vlastně za okny té stále stejné chaty v pětadvaceti identických replik mění. Nikdo vás přitom nežene k tomu, abyste jich obešli všech pětadvacet – byť to k tomu trochu svádí – jen tolik, kolik vám umožní váš volný čas.

Foto: Even Lundefaret

Designový koncept čerpá inspiraci ze severského názvu pro region Agder. Dříve se mu říkalo Agðir. Předpokládá se, že název pochází ze slova ogd, což znamená „být ostrý“. V přeneseném významu jde o ostrý přechod špičatých skalisek zařezávajících se do moře. To je patrné zvláště u severních údolí, Setesdal, které je svými vrcholy obtížně přístupné, než jižní část, která se otevírá moři a rozhledům do tří světových stran. Chata Agder je vlastně plastickou mapou regionu. Nabízí totiž ostrý kosočtvercový tvar s uzavřenou zadní částí a otevřenou přední částí.

Chata-chaty jsou navrženy tak, aby je bylo možné využívat celoročně. Srub tvoří krytý vchod se skladem palivového dřeva, vedoucí do hlavní místnosti řešené kolem vyhlídky a krbu. Uspořádání různě vysokých laviček pojme až patnáct lidí, a ve stěně kolem krbu je integrována malá knihovna. Venku, podél jedné z vnějších zdí, je krytá lavička poskytující úkryt před nepřízní počasí. Solární panel na střeše umožňuje celkové osvětlení a možnost nabíjení telefonu.

Kabina je postavena z udržitelných místních materiálů a precizní detaily vytvářejí kloubovou konstrukci s diagonální sedlovou střechou. Sedlová střecha je trochu asymetricky vychýlena, dodává tak obydlí charakteristický výraz, identitu. Velké rohové okno se táhne až ke stropu a zaplavuje vnitřní prostor světlem. Dostatek volného prostoru ve společenské místnosti umožňuje bezbariérový přístup. Na pozemcích, kde to terén umožňuje, je také zaveden univerzální přístup.

Foto: Even Lundefaret

Pro každou příležitost

Nejtěžší samozřejmě bylo navrhnout projekt tak, aby obstál v pětadvaceti alternacích. Architekti z Feste Landskap • Arkitektur neskrývají, že tohle byl aspekt, na kterém se natrápili nejvíc. Pracovat totiž museli s velkou variabilitou krajinných kvalit a terénu. Vytvoření nejlepší možné interakce mezi budovou a krajinou bylo klíčovým bodem celého procesu navrhování. Neusnadňovaly to ani jasné a podrobné pokyny pro to, jak se základy srubu dotýkají terénu, se záměrem minimalizovat dopad na krajinu.

Chata-chaty jsou přizpůsobeny prefabrikovaným modulům, což umožňuje přepravu vrtulníkem. Tím se zabrání použití těžkých vozidel a stavebních strojů, které mohou způsobit škody na okolí. Pečlivým výběrem pozemků a uváženým zásahem do krajiny dostává každá chata svou vlastní jedinečnou kvalitu, přestože je identická s ostatními.

Foto: Even Lundefaret

Netřeba asi dodávat, že chaty jsou disponovány tak, aby umocnily ty různé prožitky kos, norských hezkých chvilek pramenící z prostých potěšení. Jsou útulné, příjemně vyhřáté, s malou kuchyňkou a zázemím. Ideální pro strávení společného času s rodinou anebo o samotě, s dobrou knihou. Vystavěné tak, aby nenarušovaly okolní krajinu, ale vstřícně ji svou architekturou doprovázely. Dá se říct, že stačí vidět a navštívit jednu jedinou, a budete vědět, jak vypadá zbývajících čtyřiadvacet. Ale touha vidět, jak se krajina za oknem za den cesty promění, bude možná silnější.

Norové jsou neklidné povahy, a vztah k pěším túrám mají silně rozvinutý. To, že v Agdet vytvoří podmínky pro to, aby se rodina mohla vydat na pouť krásnou přírodou regionu, je hodně chytlavou myšlenkou. Jen tedy, její funkčnost v praxi prověří až čas a zkušenosti z vlastního provozu.

Jisté je, že jde o hodně sledovaný projekt, který přímo volá po replikaci v dalších norských (a skandinávských krajích). Celý projekt, kompletní pětadvacítka, má být přitom dohotovena na sklonku roku 2024.

Údaje o projektu

Název projektu: Agder Day-Trip Cabins
Typ projektu: chata
Architektonické studio: Feste Landskap • Arkitektur
Lokalizace: Agder, Norsko
Vedoucí architekti: David Fjågesund, Sigurda Aanby
Dodavatel stavby: Gilje, Heta, Marnar Bruk
Klient: soukromý investor
Rok dokončení (finalizace): 2024
Původní stavba – užitná plocha: 70 m2
Parcela: 700 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Johan Dehlin

Kvalita nestárne. Dům odolává času i díky promyšleným úpravám

Mladý pár si tuto nemovitost vybral ke koupi proto, že byl osloven (ba přímo zasažen) stopami času a příběhy, které by takový dům mohl vyprávět. Tomu pak byly podřízeny další komfort zvyšující úpravy. Ve skutečnosti tu ale nebylo třeba činit velké změny. Tenhle dům je totiž vůči stáří imunní.

REKLAMA