Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zákaz plynových kotlů v EU! To myslíte vážně? Víme, jak to je

Zákaz plynových kotlů v EU! Kdo nemá alternativu, ten v roce 2040 zmrzne! Nový dům jedině bez plynu kvůli EU! Katastrofa pro rodinné domy a byty! Také jste podobné titulky postřehli? Tak se opět uklidněte a přečtěte si u nás, jak to je doopravdy. Bohužel, ne všechna média mají ověřené informace.
Zdroj: Adobestock – Alexander Raths
Zdroj: Adobestock – Alexander Raths

V březnu odhlasovali europoslanci směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD), která má za cíl snižovat jejich emise a energetickou spotřebu. Vzápětí se ve veřejném prostoru objevila mylná informace, že tím EU zakázala využívání plynových kotlů po roce 2040, to ale není pravda.

Plynové kotle bude možné pro vytápění dál využívat, a to jak v nových, tak ve starších budovách. Konečné znění textu neobsahuje žádný plošný zákaz využívání plynových kotlů. Nástupcem zemního plynu mají být nízkoemisní a obnovitelné plyny, jako jsou biometan a vodík, na jejichž rozvoj se plynárenství intenzivně připravuje a v přechodné době se počítá i s využitím jejich směsi se zemním plynem.

Žádný plošný zákaz plynových kotlů od roku 2040

Co tedy tato směrnice ve skutečnosti obsahuje? V příloze směrnice je ustanovení, které má sloužit jako vodítko při přípravě a aktualizaci vnitrostátních plánů pro renovace budov. Takové plány by měly členské státy teprve přijmout a realizovat. Rok 2040 se v této příloze objevuje pouze jako orientační datum, ke kterému by měla cílit opatření na náhradu fosilního plynu ve vytápění a podle reálných možností se tento termín může měnit. To odpovídá i plánům plynárenských společností na přechod k nízkoemisním plynům, jako jsou biometan a vodík.

Jak však vysvětluje Josef Kotrba, ředitel Českého plynárenského svazu, přesná podoba realizace těchto opatření bude vždy záležet na konkrétních podmínkách jednotlivých členských států. V našich podmínkách se bez plynu, který se dá dobře skladovat a je k dispozici po celý rok, neobejdeme.

Ani zemní plyn nevypadl ze hry

Směrnice navíc v ustanoveních o zdrojích primární energie pro budovy s nulovými emisemi připouští, že pokud není technicky nebo ekonomicky proveditelné splnit požadavky stanovené v tomto odstavci, může být celková roční spotřeba primární energie pokryta i jinou energií ze sítě, která splňuje kritéria stanovená na vnitrostátní úrovni. Tím je umožněno i využití zemního plynu jak pro nové, tak hlavně rekonstruované budovy i po roce 2040. „Naším cílem je ovšem zajistit tuto energii ve formě obnovitelných plynů,“ zdůrazňuje Josef Kotrba.

Neplatí ani zákaz kotlů v roce 2029

Podobné dezinterpretace panují i okolo návrhu směrnice o ekodesignu z Evropské komise ke zvýšení energetické účinnosti zařízení pro vytápění. Kromě toho, že jde stále jen o návrh, který se diskutuje, ani tento návrh nevylučuje do budoucna používání plynových kotlů.

Zákaz, který skutečně začne platit už v letošním roce, se týká kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva. Přechod na spolehlivý a bezpečný plynový kotel je pro domácnosti, které za staré kotle hledají náhradu, může být finančně i technicky dobře dostupným a plně komfortním řešením.

Zdroj článku: TZB-info.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: Adobestock – Studio Harmony

Boříme mýtus: Tepelné čerpadlo nikdo nezakázal!

Po internetu se z různých směrů šíří zpráva, že budou zakázána tepelná čerpadla kvůli obsahu chladiva. Toto opatření se však dotkne jen výrobců a dovozců tepelných čerpadel, nikoliv jejich provozovatelů. Ti se zákazu provozu tepelných čerpadel obávat nemusí. Šíření této zprávy, které probíhá v moderní době především…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, veou

Ceny energií: Fixovat či nefixovat? Na rok, na měsíc? Analytik radí

Přinášíme přehled nových ceníků elektřiny a plynu v druhém květnovém týdnu. Které ceníky na trhu s energiemi doporučujeme ke sjednání. Který produkt byl po roce výhodnější, fix na rok, fix na měsíc? Ceny elektřiny a plynu na burzách v ČR mírně rostou.

Zdroj: AdobeStock – valentyn640

Hoří! Jak uhasit požár u vás doma? Haste s chladnou hlavou. Máte pět minut!

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Na efektivní laický zásah na zvládnutí vznikajícího požáru nemáte často více než pět minut. V tomto článku si přiblížíme, jak uhasit požár…