Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zákaz plynových kotlů v EU! To myslíte vážně? Víme, jak to je

Zákaz plynových kotlů v EU! Kdo nemá alternativu, ten v roce 2040 zmrzne! Nový dům jedině bez plynu kvůli EU! Katastrofa pro rodinné domy a byty! Také jste podobné titulky postřehli? Tak se opět uklidněte a přečtěte si u nás, jak to je doopravdy. Bohužel, ne všechna média mají ověřené informace.
Zdroj: Adobestock – Alexander Raths
Zdroj: Adobestock – Alexander Raths

V březnu odhlasovali europoslanci směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD), která má za cíl snižovat jejich emise a energetickou spotřebu. Vzápětí se ve veřejném prostoru objevila mylná informace, že tím EU zakázala využívání plynových kotlů po roce 2040, to ale není pravda.

Plynové kotle bude možné pro vytápění dál využívat, a to jak v nových, tak ve starších budovách. Konečné znění textu neobsahuje žádný plošný zákaz využívání plynových kotlů. Nástupcem zemního plynu mají být nízkoemisní a obnovitelné plyny, jako jsou biometan a vodík, na jejichž rozvoj se plynárenství intenzivně připravuje a v přechodné době se počítá i s využitím jejich směsi se zemním plynem.

Žádný plošný zákaz plynových kotlů od roku 2040

Co tedy tato směrnice ve skutečnosti obsahuje? V příloze směrnice je ustanovení, které má sloužit jako vodítko při přípravě a aktualizaci vnitrostátních plánů pro renovace budov. Takové plány by měly členské státy teprve přijmout a realizovat. Rok 2040 se v této příloze objevuje pouze jako orientační datum, ke kterému by měla cílit opatření na náhradu fosilního plynu ve vytápění a podle reálných možností se tento termín může měnit. To odpovídá i plánům plynárenských společností na přechod k nízkoemisním plynům, jako jsou biometan a vodík.

Jak však vysvětluje Josef Kotrba, ředitel Českého plynárenského svazu, přesná podoba realizace těchto opatření bude vždy záležet na konkrétních podmínkách jednotlivých členských států. V našich podmínkách se bez plynu, který se dá dobře skladovat a je k dispozici po celý rok, neobejdeme.

Ani zemní plyn nevypadl ze hry

Směrnice navíc v ustanoveních o zdrojích primární energie pro budovy s nulovými emisemi připouští, že pokud není technicky nebo ekonomicky proveditelné splnit požadavky stanovené v tomto odstavci, může být celková roční spotřeba primární energie pokryta i jinou energií ze sítě, která splňuje kritéria stanovená na vnitrostátní úrovni. Tím je umožněno i využití zemního plynu jak pro nové, tak hlavně rekonstruované budovy i po roce 2040. „Naším cílem je ovšem zajistit tuto energii ve formě obnovitelných plynů,“ zdůrazňuje Josef Kotrba.

Neplatí ani zákaz kotlů v roce 2029

Podobné dezinterpretace panují i okolo návrhu směrnice o ekodesignu z Evropské komise ke zvýšení energetické účinnosti zařízení pro vytápění. Kromě toho, že jde stále jen o návrh, který se diskutuje, ani tento návrh nevylučuje do budoucna používání plynových kotlů.

Zákaz, který skutečně začne platit už v letošním roce, se týká kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva. Přechod na spolehlivý a bezpečný plynový kotel je pro domácnosti, které za staré kotle hledají náhradu, může být finančně i technicky dobře dostupným a plně komfortním řešením.

Zdroj článku: TZB-info.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA