REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vlhkost není problém. Jen ji umět využít

Se sychravým podzimem se do interiérů vrací vlhký chlad a znovu hrozí plísně. Blíží se sezóna nutného intenzivního větrání. V chladných zimních dnech je potřeba více topit, a tedy i více větrat. Zahřátý vzduch se roztahuje a snižuje se jeho relativní vlhkost, a tak častěji vnímáme vzduch v místnostech jako příliš suchý. Trpí naše zdraví, ale také zařízení domácnosti. Nastává „čas entalpie“. Co to je, jak funguje a proč je dobré o ní vědět?
Zdroj: Pixabay

Abychom se cítili příjemně, potřebujeme čerstvý vzduch s relativní vlhkostí 40–60 %. Intenzivní zimní vytápění vyžaduje častější větrání okny, abychom udrželi vlhkost vzduchu na přijatelné úrovni. Zároveň ale nechceme „větrat pánubohu do oken“, abychom doma nemrzli, ale také abychom neplatili zbytečně vysoké účty za energie. Jak dosáhnout optimální teploty i vlhkosti a pocitu dokonalého komfortu čerstvého vzduchu, aniž bychom neúnosně zvýšili náklady za energie? Pokud jsme zainvestovali do komfortního větrání, tzv. „rekuperace“, jde to. A pokud investujete do větrání s entalpií, dokážete zpětně získávat a znovu využít nejen teplo, ale i vlhkost.

Komfortní systémy tzv. nuceného větrání s volitelně integrovaným entalpickým výměníkem zajišťují ideální vnitřní prostředí díky rekuperaci tepla a vlhkosti. Komfortní systémy větrání s entalpickými výměníky Zehnder získávají zpět až 86 % tepla a až 73 % vlhkosti,“ říká Gerben-Jan Bruinsma, trenér pro oblast komfortního větrání a zdravého vnitřního prostředí firmy Zehnder Group AG, která je lídrem evropského trhu v rekuperacích a majitelem četných patentů v oblasti řízeného větrání. A dále vysvětluje: „Entalpický výměník v zimě udržuje teplo a vlhkost v interiéru, zabraňuje nadměrnému vysoušení vzduchu a ohřívá přiváděný chladný čerstvý venkovní vzduch. V létě se naopak teplo a vlhkost odvádí z teplého, vlhkého venkovního vzduchu dříve, než se čerstvý vzduch dostane přímo do domu.“ Entalpický výměník díky tomu šetří náklady za předehřev a znamená vyšší energetickou účinnost při zachování konstantního přívodu čerstvého filtrovaného vzduchu.

Jak vzniká suchý vzduch a co dokáže entalpie

V zimě je absolutní vlhkost, tedy množství vodní páry ve venkovním vzduchu, velmi nízká. Při větrání se tedy dovnitř dostává sušší vzduch. Zároveň se větráním odvádí ven vlhkost, která je již v domě přítomna. Zatímco v létě entalpický výměník větrací jednotky udržuje vlhkost vzduchu venku, takže je v domě chladněji, v zimě se děje pravý opak: entalpický výměník udržuje vlhkost v domě a vzduch je pocitově teplejší.

V rekuperačních jednotkách Zehnder s entalpickým výměníkem se v zimě kromě tepla z vnitřního vzduchu předává vlhkost čerstvému přiváděnému vzduchu zvenčí. Vlhkost, která je již v domě přítomna, například ze sprchování, se znovu využívá na jiných místech v domě. To pomáhá udržovat hladinu vlhkosti v domě. K tomu slouží membrána v entalpickém výměníku. Oba proudy vzduchu procházejí blízko sebe, ale zůstávají oddělené. Částice virů nebo zápach se díky odděleným proudům vzduchu také nepřenášejí, takže větráme zdravěji a bezpečněji.

Obr. Striktně oddělené proudění vzduchu v entalpickém výměníku Zehnder. Zdroj: Zehnder Group AG

Pohodlí a zdravý vzduch

Vyvážené větrání neboli větrání s rekuperací tepla s entalpickým výměníkem má řadu výhod a poskytuje dokonalý komfort bydlení. Teplota v interiéru je příjemná a nehrozí např. suché oči nebo dýchací potíže způsobené prachem. Při vyšší vlhkosti vzduchu se totiž méně víří prach. Entalpický výměník zajišťující optimální vlhkost je dobrou investicí také pro ty, kdo potřebují chránit zařízení a cenný majetek: hudebníky, starožitníky a sběratele umění.

Obr. Větrání s rekuperací vlhkosti ocení také sběratelé nebo hudebníci. Zdroj: Pixabay

Latentní teplo a chlad

Naše vnímání komfortu a pocit ze vzduchu nesouvisí pouze s jeho vlhkostí. Ovlivňuje jej také teplota a tlak – tedy relativní vlhkost vzduchu. Jako příjemný vnímáme vzduch s nízkou teplotou a vyšší vlhkostí. Tomu se říká latentní teplo. Totéž platí pro chlazení. Zní to složitě? Podívejte se na následující obrázek (Fangerův diagram, 1972), který ukazuje hodnoty, při nichž vnímáme klima jako příjemné.

Z diagramu je vidět, že abychom se v zimě doma cítili komfortně, nepotřebujeme nutně příliš topit. Co potřebujeme, je dostatečná vlhkost vzduchu, při níž i nižší teploty vzduchu vnímáme jako příjemné. Entalpický výměník pomáhá udržovat vnitřní klima v tomto komfortním rozmezí.

Obr. Vnímání tepelného komfortu ovlivňuje nejen samotná teplota v místnosti, ale také relativní vlhkost vzduchu. Fangerův diagram ukazuje rozsah teplot a relativní vlhkosti, při nichž vnímáme vnitřní klima jako komfortní. Zdroj: Zehnder Group AG

Výhodou entalpického výměníku je konstantnější vlhkost. V důsledku toho se domácnost mnohem méně vysušuje a životnost podlah a nábytku je delší. Latentní teplo v zimě (nebo v létě chlad) navíc šetří účty za energie tím, že snižuje potřebu zapínat v zimě topení (nebo klimatizaci v létě). Díky tomu je větrání jednotkou s entalpickým výměníkem ekologičtější a udržitelnější. S rekuperační jednotkou s entalpickým výměníkem ušetříte o 25 % více energie než s běžným tepelným výměníkem.

Pohodlí pro všechny: pro vás i pro instalatéra

Entalpický výměník přináší mnoho výhod také instalatérovi. Protože se v zimě vlhkost znovu využívá, odpadá nutnost odvádění kondenzátu. Není již nutné budovat speciální odvod, což šetří peníze a čas. Díky absenci suchého sifonu se také snižuje minimální světlá výška větrací jednotky vůči zemi, takže je instalace větracího systému flexibilnější. Například se stává možnou instalace větrací jednotky v nízkém suterénu bez kanalizace.

Výhodou je i možnost dodatečné instalace entalpického výměníku do již fungující větrací jednotky. Pokud ale víte, že potřebujete větrání s entalpií, je cenově výhodnější se pro něj rozhodnout hned při objednávce. Pořizovací náklady na větrací jednotku s entalpickým výměníkem jsou nižší, než úhrnné náklady jednotky a pozdější dodatečné instalace.

Obr. Entalpie chrání nejen naše zdraví, ale také náš majetek. Zdroj: Pixabay

Entalpie je skutečně významným krokem v oblasti kvality ovzduší. Výhody větrání s entalpickým výměníkem znamenají dokonalý komfort pro obyvatele, udržitelnější domov a velké pohodlí pro instalatéra.
Gerben-Jan Bruinsma

Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

logo
Pod Kovosvitem 1431
391 02 Sezimovo Ústí

telefon: 383 136 222, 731 414 443
e-mail: info@zehnder.cz

web: www.zehnder.cz/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj © Zehnder Group AG

Co je to rekuperace a jak funguje

Rekuperace – slovo skloňované všude, kde je řeč o kvalitním, zdravém a energeticky úsporném bydlení. Právem, protože bez kvalitního větrání nemůže být řeč o komfortu bydlení, a bez rekuperace – o úsporném větrání. Více topit v zimě a klimatizovat v létě – to náklady na energie…

Obr. Staré domy bez izolace „dýchaly“. Zdroj: © Zehnder Group, AG

Zavřete okna a větrejte!

Trávíme 90 % svého času v uzavřených místnostech, 65 % zavření doma. Věnujeme spoustu pozornosti zařizování a tomu, jak domov udělat co nejpříjemnějším místem k životu. Málokdy si přitom uvědomujeme, že více než věci kolem nás k naší pohodě přispívá to, jak se nám doma dýchá.

REKLAMA