Jedním z důvodů je vyhláška z roku 2007, která reguluje topnou sezónu v bytových domech a stanovuje ji na období od 1. září do 31. května. Ale s důležitou podmínkou.
Rozhodující je totiž tzv. „magická třináctka“. Když průměrná denní teplota dva dny po sobě neklesne pod 13 °C, dodávky tepla se pozastaví.
Rizika studené domácnosti
Možná i vy znáte ten nepříjemný pocit, když po několika teplých dnech přijde náhlé ochlazení, ale vaše radiátory zůstávají studené. Jedná se nejen o nepříjemnou situaci, ale pro seniory, malé děti nebo osoby s chronickým onemocněním může být chladnější prostředí zdravotním rizikem.
Problematika topné sezóny se stává aktuálnější i s ohledem na klimatické změny. Zatímco dříve byly jaro a podzim relativně stabilní z hlediska postupného oteplování či ochlazování, dnes není výjimkou, když se během dubna či května střídají dny s letními teplotami s těmi, kdy se ještě objevují přízemní mrazíky.
Buďte na zimu připraveni
Někdy tedy nezbývá, než si na sebe doma navléct další vrstvu oblečení. Pomoci ale mohou i tyto kroky:
- Zkontrolujte izolaci a těsnění oken.
- V chladných dnech omezte větrání.
- Pijte teplé nápoje a udržujte se v pohybu.
- Vypomozte si elektrickým přímotopem.
- Zvažte změnu dodavatele energií pro úsporu při přitápění. Pro porovnání nabídek jednotlivých dodavatelů můžete zdarma využít nezávislý srovnávač, třeba ten od Ušetřeno.cz.
I když nám pravidla topné sezóny někdy nemusí vyhovovat, existují způsoby, jak situaci zvládnout a udržet se v teple.
Sdílet / hodnotit tento článek