
Představenstvo, jehož nové složení vzešlo z voleb na valné hromadě, rozhodlo, že je v zájmu ČKA navázat na skvěle odváděnou práci předsedy i místopředsedů. Autorizované architektky a architekty proto i nadále povede předseda Jan Kasl, Markéta Žáček Zdebská (1. místopředsedkyně) a Petr Lešek (2. místopředseda).
Programové priority ČKA na rok 2025
Přijatý program činnosti a usnesení jasně ukazují hlavní priority Komory: potřebu posilování kvalitního vystavěného prostředí jako veřejného zájmu, podporu architektonických soutěží, komunikaci s veřejnou správou i rozvoj profesního prostředí.
„Chceme naplnit základní cíl daný zákonem č. 360/1992, tedy pečovat o kvalitní architekturu, vystavěné prostředí a krajinu. Stejně tak nám tento úkol dává i aktualizovaná Politika architektury a stavební kultury (PASK) a náš zodpovědný přístup k profesi,“ shrnul předseda Jan Kasl.
Valná hromada ČKA 26. 4. 2025 ©foto Ondřej Besperát
Diskuse se na setkání nejvyššího orgánu ČKA zaměřila zejména na aktuální legislativní témata, podporu vzdělávání, otázky BIM a dalších technologických inovací. ČKA bude v příštím období soustředit své aktivity na trvalé zlepšování podmínek pro výkon profese architektů a urbanistů prostřednictvím komunikace s veřejnou správou, sledováním legislativních změn a prosazováním kvalitních standardů, nepoleví v soustavném zlepšování péče o vystavěné prostředí a krajinu prostřednictvím podpory architektonických soutěží, rozvojem sítě městských a krajských architektů a spolupráce s ministerstvy a dalšími institucemi odpovědnými za tvorbu prostředí i s důrazem na iniciativu New European Bauhaus, Davoskou deklaraci a vládní strategický dokument Politika architektury a stavební kultury ČR. Zástupci ČKA budou přítomni u projednávání návrhu zákona o BIM, který ovlivní výkon profese v blízké budoucnosti, ČKA bude dále usilovat o smysluplné nastavení podmínek péče v oblasti památkové ochrany, zohlednění kvalitativních podmínek při nastavování dotací, komplexní přístup při renovaci budov, nejen jejich pouhou opravu, vytvoření vzorových smluv pro veřejné zadavatele a bude také sledovat vývoj profese v kontextu společenských změn. V neposlední řadě bude již 10. rokem popularizovat kvalitní vystavěné prostředí u široké veřejnosti prostřednictvím České ceny za architekturu.
V rámci jednání byl zmíněn i význam digitalizace stavebního řízení. V tomto ohledu ČKA, resp. její předseda Jan Kasl, dlouhodobě upozorňuje na nezbytnost kvalitního, uživatelsky vstřícného a odborně garantovaného procesu digitalizace jako nástroje ke zvýšení kvality i efektivity výstavby.
Valná hromada ČKA 26. 4. 2025 ©foto Ondřej Besperát
Předseda Jan Kasl
Jan Kasl je český architekt a bývalý politik, který funkci předsedy České komory architektů zastává od dubna 2019. Po celou tu dobu neúnavně obhajuje a prosazuje zájmy architektek a architektů a podmínky výkonu profese, stejně jako zodpovědnou, komplexní, a tudíž udržitelnou péči o kvalitu vystavěného prostředí i krajiny. Jako schopný a zkušený manažer dokáže nasměrovat a řídit aktivity stavovské organizace tak, aby práce a energie do ní vložená měly smysl nejen pro členy ČKA a architekturu obecně, ale byly prospěšné i pro společnost v širším kontextu. V posledních měsících se Jan Kasl výrazně angažoval v otázkách digitalizace stavebního řízení. Jako předseda ČKA upozorňoval na problémy spojené se spuštěním Portálu stavebníka a Informačního systému stavebního řízení. V otevřeném dopise ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi odeslaném 23. července 2024 označil stav digitalizace za neudržitelný a vyzval k urychlenému řešení situace. Jan Kasl se aktivně účastnil jednání s představiteli ministerstva a dalších institucí, kde prosazoval potřebu spolupráce s odbornou veřejností při vývoji a implementaci digitálních nástrojů ve stavebním řízení.
Jan Kasl je členem mnoha správních a akademických rad, grémií, poradních sborů, porot a komisí. Je to zejména proto, že své bohaté zkušenosti a obecný přehled dokáže skloubit s empatií a otevřenou komunikací směrem k veřejnosti. Aktivně se účastní strategického a prostorového plánování Prahy, bytové i komerční výstavby a také krajinářskému a urbanistickému zasazení velkých dopravních záměrů do struktury města.
Vystudoval obor architektura a urbanismus na Stavební fakultě ČVUT a od roku 1977 působí jako praktikující architekt. V současnosti vede ateliér JK ARCHITEKTI. V letech 1990 až 2006 byl aktivní v komunální politice, přičemž v letech 1998 až 2002 byl primátorem hlavního města Prahy.
Předseda Jan Kasl na valné hromadě ČKA 26. 4. 2025. Zdroj: ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ
Kompletní složení orgánů ČKA
Na XXXII. valné hromadě se uskutečnily volby do všech samosprávných orgánů – představenstva, dozorčí rady a stavovského soudu.
Představenstvo ČKA
Předseda: Jan Kasl
1. místopředsedkyně: Markéta Zdebská, 2. místopředseda: Petr Lešek
V představenstvu dále působí: Štěpánka Endrle, Pavel Martinek, David Mateásko, Ondřej Remeš, Ondřej Rys, Karolína Kripnerová (nově zvolená členka), Petr Hornát (nově zvolený člen), Viktor Odstrčilík (nově zvolený člen).
Pomoc členům ČKA s EAR na valné hromadě ČKA 26. 4. 2025 ©foto Ondřej Besperát
Dozorčí rada ČKA
V dozorčí radě působí: Michal Hadlač (znovuzvolený člen), Miroslav Holubec, Jana Janíková, Martina Kameníková, Mirko Lev, Josef Patrný, Vít Podráský, Ondřej Tuček (znovuzvolený člen) a Václav Zůna (nově zvolený člen).
Volba předsedy a místopředsedy proběhne 13. května.
Stavovský soud ČKA
Předseda: Milan Kopeček
Místopředseda: Václav Šebek (znovuzvolený člen)
Ve Stavovském soudu dále působí: Markéta Bromová, Lukáš Janáč, Luděk Jasiok, Tomáš Novotný, Milan Nytra, Marie Římalová (znovuzvolená členka) a Josef Vrana (znovuzvolený člen).
Sdílet / hodnotit tento článek