
Začneme zeširoka. Tím, že cestovní ruch je potenciálně významným zdrojem příjmů a pochopitelně může přispívat k blahobytu země, která je turisty navštěvována. Není to ale pravidlem, má i své četné odvrácené stránky. Jednou z nich je i zdánlivě ničím neohraničená poptávka po solidním ubytovacím zázemí.
Zdá se to být velmi přímočaré a prosté: zahraniční turisté vyžadují určitý standard ubytování. Takže vytvořit pro ně přijatelný formát bydlení znamená získat pro sebe jasnou výhodu. Z kempu, bungalovů nebo hotýlku - oné bezedné studny, kterou je třeba navrtat, aby se zpřístupnil ekonomicky vydatný pramen cestovního ruchu - bude těžit ten, kdo je postaví jako první.
V příměrech s jímání vody z pramene můžeme pokračovat dál, protože štěstí může dlouho přát těm, kteří větší a vytvoří hlubší vrt. Hotel se stovkou lůžek přinese v turisticky atraktivní oblasti větší zisky, než kolik vydělá malý hostel. A trumfem nad hotelem pak bude celý hotelový komplex, dovolenkový resort, turistické letovisko. Kdo těží víc, dostane víc. A protože je to ziskové, těžit, respektive budovat ubytovací kapacity, chce každý.
Ta pomyslná těžba příjmů z cestovního ruchu má ale svůj limit. Stejně jako onen rezervoár podzemní vody, který může být příliš intenzivním čerpáním přetížen. V určitý moment totiž scenérie takového letoviska přeplněná hotely přestane být pro turisty autentická. Hodnotná tím, čím pro byla zajímavá prve. Stačí si představit táhlá hotelová města na pobřeží Egypta.
Foto: South space for photography
Jsou vzájemně zaměnitelná, totožná. Rozdíly v kvalitě jsou mezi nimi minimální, osobitosti dosahují nulové. Konkurenčně proti sobě vyniknou nanejvýš tak nabídkou bufetu anebo velikostí vyhřívaného bazénu, jež se nakonec stane větší atrakcí, než to kdysi žádané moře. Z ubytování se stane generická záležitost, kterou turisté začnou preferenčně opouštět.
Kvůli tomu, že jinde – v jiném státě nebo na jiném pobřeží – existují lokality turismem ne tolik dotčené, přírodnější, krásnější. Autentičtější. Možná ne s příslušnou ubytovací kapacitou, ale tím vzácnější. Poté se to, co bylo dříve žádané a poptávané, stane stejnou přítěží, břemenem, jako staré vrty a suché studny ve vyprahlé krajině.
Znovu tu vystačíme v negativním přirovnání s připomínkou turistických měst duchů, egyptských prázdninových letovisek. Slouží jako varování celému světu, byť asi ne každý jejich lekci pochopil. Ostrov Kréta ale zjevně patří k těm, kde to poučení ze zahraničení uviděli. A rozhodli se z něj vyjít při vlastním řešení situace.
Prozření z Kréty
Nejspíš ne všude, nicméně v provincii Chania ano.
Investoři, kteří se pustili do záměru ve Sfakii; klienti studia inDetail Architecture, rozhodně patřili k těm „osvíceným“. Byť i jejich projekt je pořád v jádru o „čerpání“ zdroje cestovního ruchu skrze „studnu“ nabídky ubytovacích kapacit, jejich „vrt“ počítá s udržitelným odběrem. Potenciál tu jímají tak, aby poskytoval dlouhodobý výnos. Aby neničil, co je vzácné. Aby uchovával to, co je zdrojem potenciálu.
V čem je tedy ubytování Hidden Ladies, Skryté dámy, tak jiné?
V tom, že jejich záměr okolní krajinu citlivě obhospodařuje, a užitou architekturou se snaží o zachování autentických rysů místa. Dává dohromady přírodu a design, a výstupem je něco působícího přirozeně. V tom je to originální. Profesionálové ze studia inDetail Architecture tu zkrátka vytvořili něco, co si prostě s jinými projekty pohostinské architektury nespletete.
Foto: South space for photography
I když tedy zmínky o něčem, co si nespletete, je třeba napřímit a uvést na pravou míru. Hidden Ladies jsou skutečně „skryté“ a jen tak vidět se nedají. S okolním prostředím do značné míry splývají, a i když je v scenérii rozeznáte, není jisté, zda je nebudete považovat za typická krétská obydlí. A v tom (také) tkví jejich síla. Svými měřítky jsou docela přiměřené, respektující vztahy mezi uměle vytvořeným a původním charakterem lokality.
Nachází se na jižním pobřeží regionálního okresu Chania, jsou vymezeny sestupem majestátního pohoří Bílých hor na severu a pobřežím Libyjského moře na jihu. Členitý terén, poznamenaný skalnatými soutěskami a suchými roklemi, pak vytváří působivou přírodní mozaiku. Je snadné se v ní ztratit, a ze snivého bloudění vyprahlou krajinou „procitnout“ až u pláže, skryté v záhybech pobřeží. Nad ní pak leží Hidden Ladies, Skryté dámy.
Projekt inDetail Architecture se inspiruje charakteristickou topografií místa a drsným, podmanivým klimatem jižní Kréty. Stavby ubytovacího zařízení harmonicky začleňuje do svého okolí. Koncept vychází z toho, že méně je někdy více. Jen si vzpomeňte na studny cestovního ruchu. Tady se nachází jen čtyři apartmány. Dost na to, aby to „fungovalo“ pro provozovatele, investory. A současně dost na to, aby i pro ubytované byl tento prostor naprosto jedinečným.
Svéráz soukromých roklí
Ty čtyři apartmány o rozloze 45 metrů čtverečních, každý s vlastním dvorem, jsou plynule začleněny do krajiny, zachovávají si soukromí a zároveň nabízí úchvatné výhledy. Koncepce návrhu kopíruje obrysy terénu a vyřezává do podloží čtyři „údolí“, která postupně klesají do země a vrcholí samostatnými dvory pro každé apartmá. Krytí, stín a soukromí, oddělení areálu od okolí, pak zprostředkovává hráz z olivovníků, svědčící o zemědělském dědictví regionu.
Osvícenost investorů tu vychází z vědomí, že čtyři apartmány postačí. Že hodnota přírodního vzhledu místa je tím ústředním motivem, který může generovat příjmy z cestovního ruchu v rozumné míře. Jistě méně, než kolik by dokázal obří hotel, ale zato trvale.
Foto: South space for photography
Ostatně, pojistkou proti rozrůstání jiných ubytovacích zařízení v okolí je mnohahektarová rozloha parcely. A do ní, byť by teoreticky bylo možné zasadit i něco výrazně většího, je vetknuto jen 368 metrů čtverečních „zastavěného“ a pouhých 180 metrů čtverečních „užitného“ zastřešeného prostoru. Který, viděno ptačím pohledem, v terénu příliš patrný není. Stavby jsou totiž zanořené pod zem. Nevyčnívají, nerozbíjí panoramata, nedominují. Syntéza čtveřice vložených staveb, které si tu pro sebe zářezy vytváří nová malá údolí, se postupně zařezávaná do země podél terénních vrstevnic. Severní jizvy těchto „údolí“ tvoří hlavní fasády budov, zatímco jižní vymezují hranice venkovních obytných prostor každého ateliéru a zabraňují tomu, aby se do nich rozlévala půda před nimi.
Každá „Dáma“ je tak skryta před druhou, zapuštěna do země, je schopna pohlédnout pouze vedle a nad tu předchozí, stejně jako přes rokli, a vychutnat si výhled na moře i skalní útvary. Lemy bílé barvy, typické pro řeckou architekturu, jsou tu použity k obkreslení hřebenů „údolí“, na fasádách budov a stěnách terénních úprav.
Foto: South space for photography
Chodník, který spojuje vchod do apartmánů, je vydlážděn kamenem, materiálem, který vertikálně stoupá, aby udržel půdu mimo plochu budov. Kámen splývá s okolním skalnatým terénem – je z něj vlastně vytesán – stejně jako s různými ohradami a ploty z dávných dob. Na zbytek tvrdých terénních úprav je použit leštěný beton z převážně bílého cementu, aby vznikl pocit souvislého terénu.
V budovách je hojně využíváno sklo, takže vnitřní prostory – byť často mizí pod úrovní terénu – působí, jako by byly srostlé s okolím. Nábytek je zabudovaný do stěn, design interiéru je zachován v odlehčeném, ale sofistikovaném stylu s množstvím detailů v dřevěných plochách, vložených okenních křídlech, stropě a osvětlení.
Foto: South space for photography
Vnitřní klima je příjemné, protože zanoření pod terén izoluje před úpalným vedrem a otevření struktur apartmánů do stínu rokle funguje jako zdroj přirozeného provívání. Klimatizace hnané i čerstvým mořským povětřím. Přitom kvalita bydlení určitě není v nižším standardu, jen tu žádaného cíle bylo dosaženo s menším úsilím. Chytře.
Hidden Ladies, Skryté dámy, patří k realizacím pohostinské architektury, které v místě zajišťují ubytovací kapacitu pro cestovní ruch, ale přitom jsou součástí svého prostředí. Neničí to, co je tu cenné, uchovávají charakter místa. A ve vyprahlé krajině hotelové architektury jsou hodně osvěžujícím pramenem.
Foto: South space for photography
Údaje o projektu
Název projektu: | Hidden Ladies Suites |
Typ projektu: | pohostinská architektura, ubytování |
Architektonické studio: | inDetail Architecture |
Lokalizace: | Sfakia, Chania, Kréta, Řecko |
Vedoucí projektu: | Antonis Dysseakis, Nikos Fournaris, Yannis Prosoparis |
Hlavní dodavatel stavby: | Diakoumakis Office |
Stavební firma: | Orfanoudakis Techniki Kataskevastiki |
Terénní průzkum, zemní práce: | Leonidas Viglakis |
Klient: | Soukromý investor |
Rok dokončení (finalizace): | 2020 |
Zastavěná plocha apartmány: | 4 × 45 m2 |
Užitná plocha: | 180 m2 |
Plocha parcely: | 368 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek