REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Španělsku korkové fasády sluší. Novostavba díky ní šetří a energie

Optimalizace zdrojů někdy znamená, že je kvůli šetření třeba trochu utrácet. Názorně to dokládá novostavba rodinného domu, který se vyloupnul na pobřeží Španělska. Ne zrovna lacinou fasádu z korku nemá kvůli přepychu, ale proto, že to pomáhá uspořit náklady na provoz domácnosti.
Foto: Ádria Goula

Aby to tolik nestálo. I když navenek asi tolik neprezentovaný, právě tohle bývá u rezidenčních novostaveb ten nejčastější požadavek klientů architektů. Nikdo totiž nechce minout pořízením nemovitosti prostředky nad limit své kapsy. Je to logické. Přesto se to přání nenákladné výstavby dá ještě rozdělit do navazujících dvou množin.

Ono „aby to tolik nestálo“ má totiž dvě různé roviny. Samotnou konstrukční fázi, při níž se dá šetřit na materiálu, provedení, návrhu. A fázi provozní, v níž právě často ty kvalitní zapracované materiály, chytrý návrh nebo celkové provedení uspoří za léta svého užívání víc nákladů, například na spotřebě energií, než stavba prvoplánově levná, laciná.

Právě takový myšlenkový proces odráží genezi plánů rodinného domu Casa CG v Creixell, ve španělské (katalánském) regionu Tarragona. Ve své podstatě je o hledání rovnováhy mezi těmi dvěma naznačenými množinami. Tak, aby nestál mnoho, ale za dosažení lacinosti neplatil později.

Architekti ze studia Alventosa Morell Arquitectes toho dosáhli důslednou rozvahou a tím, co sami nazývají optimalizací materiálů. Ono vyvažování znamenalo, že se místy muselo sáhnout po nákladnějších řešeních, které ale z principu své existence přispívaly k tomu, aby se domem neutrácelo později.

Foto: Ádria Goula

I když je vystavěna jinak, než je v regionu běžné, Casa CG přitom pořád odráží onen charakter domu z venkova.

Stojí si na okraji malé obce, na dohled pobřeží Středozemního moře. A byť by se právě ta středomořská linka mohla zdát dominantní, upřednostňuje dům rysy jiné. Vytváří intimní, vnitřně teplé prostory otevřené do zahrady, vše ve stavbě s nízkou energetickou náročností. Které dosahuje tím, že je kompletně obložený korkem.

Kůže z korku chrání před teplem

Tím je řečeno mnohé. Protože korek je skvělou přírodní izolací, jen zkrátka ani v regionech Pyrenejského poloostrova ne zrovna levnou. Obklad domu tedy tvořil tu větší než malou položku v nákladech. Jež se ale bohatě vrátila na tom, že „to nestojí tolik“, když přijde na samotný provoz a náklady za energie. Ne nutně kvůli vytápění, protože klima je tu víc než vlídné. Ale korek zrovna tak dobře umí utáhnout účty za klimatizaci, když obydlí izoluje od tepla.

Přispívá k tomu i to, že Casa CG je obklopena borovicemi, které vymezují pozemek. Využít částečný zástin stromů (které stavba nenarušila) se jevilo být rozumné. A kromě toho? Architekti tu v praxi otestovali ještě pár strategií, které vytváří odlišnosti stavebního systému. V potaz vzali terén, průběh parcely, kterou zužitkovali jako komponentu projektu též.

Foto: Ádria Goula

Výsledkem je stavební systém, který poskytuje soukromí týkající se místního kontextu a zároveň zachovává vnitřní transparentnost. Což u stavby, která disponuje pozemkem o rozloze 2130 metrů čtverečních, přináší plody.

Společnost Alventosa Morell Arquitectes navrhla dům s betonovým konstrukčním systémem, na němž jsou usazeny montované konstrukční část, ne náhodou připomínající dřevěné skříně. To, co stěnám chybí na síle z hlediska izolace, pak zvenku dorovnává ten měkký korkový plášť.

Ovšem tím, že se nešlo cestou pálených cihel, bylo umožněno snížit tloušťku stěn. A tím maximálně využít nově vydobyté užitné metry čtvereční domu.

Měkká obálka a spousta místa

Budova sama má modulaci, která usnadňuje teplý vstup světla a jednoduché vizuální propojení vnitřních prostor s exteriérem, přičemž otvory jsou navrženy tak, aby rámovaly okolní borový les a těžili i ze stínu stromů. Architekti to tak přímo nenazvali, ale v podstatě se přidrželi základů bioklimatického konceptu. Ten jim umožnil vyvázat se z otěží pravidel, které by klasickou novostavbu jen zatěžovaly.

Takto se mohli soustředit na to, aby dům uměl zachycovat více slunečního záření, a jeho kompaktní a asymetrická forma s korkovou fasádou lépe pracovala se světlem i teplem. Funguje jako obálka a charakterizuje jeho obraz domu, jemuž se daří vytvářet víceúčelové prostory. Nabízející tu trochu komfortu, různě uspořádané výškově a vymezené v plánu podle stupňů narůstajícího soukromí. Obdélníkový plán domu pracuje s prostorem mezipatra, které zdvojuje výšku jen v polovině domu.

Foto: Ádria Goula

V přízemí jsou kuchyně, obývací pokoj a jídelna seskupeny v otevřeném prostoru s okny na třech stranách. Pod mezipatrem se nachází ložnice a koupelna v komornějším měřítku.

Jak dodávají sami architekti, jejich klienti byli „zajímaví“. Už totiž bydleli jinde, a sem, do Creixell, se hodlali přestěhovat. Ne proto, že by jim v jejich starém bydlení bylo vyloženě špatně. Ale hledali změnu. Dříve bydleli ve velkém domě a chtěli si postavit menší dům, který by byl vhodný pro dvě osoby. Chtěli bydlení, které by nezatížilo jejich rozpočet, a který by byl schopný přizpůsobit se jejich požadavkům.

A dům, který splývá s okolím a zároveň je tepelně úsporný, to skvěle naplňuje. Aniž by zatěžoval skromný rozpočet. Zvenčí Casa CG splývá s tóny okolního borového lesa díky korkovému obkladu, který zvyšuje tepelnou setrvačnost domu.

Foto: Ádria Goula

Údaje o projektu

Název projektu: Casa CG
Typ projektu: novostavba, energeticky úsporná
Architektonické studio: Alventosa Morell Arquitectes
Lokalizace: Creixell, Tarragona, Španělsko
Vedoucí architekti: Marc Alventosa, Xavier Morell
Spolupráce: Néstor Morro
Strukturální inženýring: Diagonal Arquitectura
Stavební dozor: Iñaki González de Mendiguchia
Dodavatelé materiálu: Barnacork, Jaume Olivé Fusteria, METCOR
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2024
Užitná plocha: 130 m2
Plocha pozemku: 2 130 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat