REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Brownfield Brno Líšeň – na místě bývalého areálu Zetor vznikne dvoupatrová průmyslová hala

Dvoupodlažní hala přináší do městského prostředí zcela nový model průmyslové výstavby. Reaguje na omezené prostorové možnosti uvnitř měst a umožňuje dvojnásobné využití zastavěné plochy. Díky dvěma samostatným vjezdům pro nákladní dopravu může každé patro fungovat odděleně.
Brno Líšeň, brownfield a dvoupodlažní průmyslová hala. Foto CTP

Dvoupodlažní hala přináší do městského prostředí zcela nový model průmyslové výstavby

Takzvaný „doubledecker“ vyroste na místě bývalého areálu Zetor. Areál v brněnské Líšni je historicky spojen se značkou Zetor, která zde od roku 1946 vyráběla motory a převodovky pro domácí i zahraniční trhy. Průmyslová minulost lokality je nedílnou součástí její identity. Cílem projektu je tuto tradici rozvíjet a proměnit areál v CTParku v plnohodnotně funkční místo s perspektivou do budoucnosti. Vzniká tak prostředí, které propojuje kvalitní architekturu, technologickou připravenost a citlivé urbanistické začlenění. Projekt reaguje na omezené prostorové možnosti uvnitř měst a umožňuje dvojnásobné využití zastavěné plochy. Demontáž původní budovy začala v květnu a má být dokončena během tří měsíců. Aktuálně probíhají přípravné zemní práce, dokončení stavby se plánuje na konec roku 2025.

Brno má řadu průmyslových areálů, které dnes čekají na nové využití. V Líšni se daří jeden z nich proměnit způsobem, který kombinuje moderní výstavbu, udržitelnost a respekt k historii místa. Oceňujeme, že projekt počítá také s veřejným prostorem, cyklostezkou a komunitním zázemím. Takový rozvoj je pro Brno přínosem – zvyšuje atraktivitu města pro další investory a přináší nové pracovní příležitosti,“ říká Břetislav Štefan, starosta městské části Brno-Líšeň.

Foto CTP

Plánované využití:

  • Po dokončení na konci roku 2025 nabídne téměř 50 000 m2 flexibilních prostor pro výrobu, logistiku a služby.
  • Brněnský doubledecker zároveň nabídne celou škálu udržitelných řešení od využití odpadního tepla ze spalovny SAKO Brno přes zelenou infrastrukturu až po plánované nabíjecí stanice pro elektromobily.
  • V plánu je také výstavba parkovacího domu s kapacitou přes 300 míst, který nabídne zázemí zaměstnancům i návštěvníkům a zároveň ulehčí dopravní situaci v okolí. Aktuálně v areálu působí 22 firem s více než 1 300 zaměstnanci a s pokračujícím rozvojem areálu bude počet pracovních míst dále růst.

Z technického řešení:

  • Díky dvěma samostatným vjezdům pro nákladní dopravu může každé patro fungovat odděleně, což výrazně rozšiřuje možnosti využití a umožňuje flexibilní dělení prostor pro různé typy provozů.
  • Objekt je konstrukčně navržen pro vysoké zatížení, částečně zapuštěn do svahu a připraven na náročnější výrobní technologie i automatizaci.

Není to experiment, ale promyšlený krok vycházející ze zkušeností ze zahraničí. Věnovali jsme velkou pozornost technickému řešení i tomu, aby hala zapadla do okolí. Jsem přesvědčený, že výsledek bude nejen funkční, ale i inspirativní,“ říká Jakub Kodr, Managing Director, CTP Česká republika.

Foto CTP

Vysoký důraz je kladen také na efektivní nakládání se stavebními materiály a udržitelnost

  • Značná část demoličního odpadu z původní haly je znovu využita při výstavbě, například formou betonového recyklátu do skladeb komunikací a průmyslových podlah. 
  • Vedle nových budov dostávají dočasné využití i některé stávající objekty. Příkladem může být budova ZET9, která od června 2023 slouží jako komunitní centrum pro kulturní a kreativní aktivity. Vznikly zde hudební zkušebny, ateliéry, dílny i prostory pro drobné podnikání. Tento přístup podporuje rozvoj brněnské kulturní a komunitní scény a ukazuje, jak lze brownfieldy aktivně zapojit do života města ještě před jejich finální transformací.
  • Projekt stojí na kombinaci kvalitní architektury, chytrých technických řešení a úzké spolupráce s městem Brno. V rámci dalšího rozvoje areálu vznikne nový pěší a cyklistický koridor, který propojí lokalitu se zastávkou MHD Stránská skála a odstraní letitou bariéru mezi brownfieldem a přilehlými čtvrtěmi.

Přetvořit bývalý průmyslový areál na plnohodnotnou součást města je vždy technicky i ekonomicky náročné – historie území se často promítá do složitých stavebních podmínek i vyšších nákladů. Na druhou stranu právě taková místa mají obrovský potenciál. Jsou součástí městské struktury, a pokud je pojmeme chytře, mohou nabídnout víc než kdy dřív,“ vysvětluje Michal Dospěl, Regional Construction Director, CTP Česká republika.

Zdroj: Tisková zpráva CTP

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Výstavba a rozvoj měst a obcí

Zdroj: Galerie Pernerka

Z industriálu na prestižní adresu. Galerie Pernerka přepisuje centrum Pardubic

Bývalý lihovar se mění v živoucí městské centrum. Skupina REDSTONE zahájila výstavbu Galerie Pernerka, jednoho z největších brownfieldových projektů východních Čech. Pernerka je dalším důkazem toho, že proměna opuštěných průmyslových areálů může přinést městům nejen nový život, ale i architektonickou…

Zdroj: Fotolia

Vize chytrých regionů v představení Česka na EXPO 2025 v Ósace

V rámci svého byznysového programu v Českém národním pavilonu ve dnech 8.–10. července 2025 uvede Týden autonomních technologií. Návštěvníkům nabídne špičkové inovace v oblasti chytré mobility, bezpečnostních systémů a digitalizace infrastruktury.

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…