Těsnění v oknech nedoléhají. Ve střešní krytině je díra, kterou dovnitř zatéká dešťová voda. Firma, která zateplovala vnější zdi, neodvedla precizní práci. Izolace není dokonalá. To vše může způsobit úniky tepla či kondenzaci vlhkosti.
Průnik studeného vzduchu skrze rám okna. Hrozí kondenzace vodních par a tvorba zdraví škodlivých plísní.
Ať už zvažujete zateplení současného bydlení nebo kupujete novou nemovitost, je důležité rozpoznat všechny vady v izolaci a místa, kudy teplo uniká. V prvním případě si budete jisti, zda se vyplatí do izolace investovat, ve druhém budete moci využít argument nutného zateplení ke snížení kupní ceny.
Termovizní měření může posloužit i ke kontrole prací, které jste již na zateplení nechali provést, a případným včasným reklamacím.
Při kontrole prací termokamera odhalila chybějící izolaci ve stropní části podkrovního bytu po rekonstrukci. Jasný důvod k reklamaci.
Najměte si infračervené detektivní očko
Dobrá zpráva je, že nedostatky v izolaci a průchod tepla nosnými zdmi lze změřit bez viditelných zásahů a škod. Využívá se nedestruktivní metoda termovizního měření, která na zdech či rámech oken nenechá ani škrábanec. Jak to funguje?
Termovizní měření zaznamenává unikající teplo ve formě infračerveného záření. Lidské oko ho nevidí, takže musí být převedeno na snímcích do klasické barevné škály. Výsledkem jsou barevné mapy, na kterých lze jasně rozpoznat oblasti, kudy uniká teplo a kde dochází k ochlazování. Na fasádách vás vyděsí žhnoucí červené skvrny, na vnitřních zdech či kolem oken zase mrazivě fialové oblasti.
Termokameru si můžete sami zapůjčit, ale výsledná data je mnohdy těžké přečíst a dobře vytěžit. Naopak experti rozpoznají i lajdácky odvedené práce při pokládání izolace. „V České republice bohužel kvalita stavebních prací není příliš vysoká, takže bývá izolace provedena špatně. Dělníci se domnívají, že vše schovají pod podhledy nebo fasády, ale my na kamerách všechno vidíme,“ vysvětlil Petr Vlasák z firmy IKA BUILDOG, která provádí termovize za pomoci nejmodernějších kamer.
Názorný příklad, jak na termokameře vypadá nezateplená část rodinného domu (vlevo) a správně zateplená část domu (vpravo).
Co všechno termokamera odhalí
Termodiagnostika vám ukáže všechny tepelné stopy, které vás dovedou k příčinám úniků tepla a hromadění vlhkosti. Vedle nedostatečného zateplení odhalíte i tepelné mosty – nevhodně navržené návaznosti stavebních konstrukcí, nejčastěji například přechod mezi tepelným izolantem a rámem okna nebo balkónovými dveřmi. Kvůli promrzání a úniku tepla zde potom kondenzuje vlhkost a vznikají plísně. Důsledné oko kamery odhalí také vady v podlahových topeních, špatně rozloženou stropní izolaci či nedostatečně zateplený suterén. Všechna místa, kudy před vámi prchá vaše draze nabyté teplo.
Termovizní měření může také posloužit jako příprava na zateplovací práce. Díky měření lze odhalit místa, na která je potřeba se zaměřit.
S termodiagnostikou byste si měli pospíšit, dokud vám zimní počasí přeje. Ideální rozdíl teplot pro měření je 15°C – dokud je tedy venku méně než 5°C, dá se měření provádět. Senzory totiž zaznamenávají kontrast, kde tepelné úniky dobře vyniknou.
Snímek jako přímý důkaz
Termodiagnostika se vyznačuje velmi rychlými výsledky a vysokou přesností, co se týče určení rizikových míst. Investice se vám brzy vrátí díky penězům ušetřeným na fakturách. A posloužit vám může také jako zbraň – pokud máte podezření, že stavební firma neprovedla zateplení správně, snímky s doprovodným vyjádřením experta jsou důkazem jejich nekvalitně odvedené práce.
Je-li termovizní měření navíc součástí inspekce, jako například v IKA Buildog, slouží kupujícím jako pádný argument při jednání o snížení kupní ceny nemovitosti. Jakmile je zřejmé, že by se mělo provést zateplení, výměna oken či těsnění okenních rámů, vzniká prostor pro jednání o slevě. Zvýšené tepelné ztráty totiž znamenají vyšší provozní náklady, anebo nutné investice do oprav.
Termodiagnostika může sloužit i ke kontrole provedení novostavby při přejímce.
Co žádat při termovizním měření?
Co by měla obsahovat kvalitní termodiagnostika, aby se vám vyplatila? Myslete rovnou na další krok a kromě zmíněných snímků opatřených detailním vyhodnocením si nechejte rovnou zpracovat návrh, jak vady řešit.
Jako záruku kvalitního provedení požadujte protokol, který bude vycházet z nejpřísnějších evropských norem. V tomto případě jde o normu EN 13187.
Více informací o službě na stránkách inspekcedomova.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek